REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyraźna poprawa koniunktury w III kwartale

REKLAMA

Badania ankietowe NBP pokazują wyraźną poprawę nastrojów przedsiębiorców w III kw, sugerują utrzymanie dobrej koniunktury z możliwością dalszej poprawy w IV kw. Poprawa sytuacji przedsiębiorstw nie przekłada się na skłonność do nowych inwestycji - podał NBP.
"W świetle wyników szybkiego monitoringu NBP, badań ankietowych prowadzonych przez inne ośrodki badawcze oraz danych makroekonomicznych statystyki publicznej, wykorzystanych przy konstruowaniu wskaźników koniunktury można sformułować następujące wnioski: Pod koniec III kw. br. odnotowano dość wyraźną poprawę nastrojów wśród ankietowanych przedsiębiorstw, która sugeruje utrzymanie się dobrej koniunktury z możliwością dalszej jej poprawy w IV kw" - podał NBP.

"Wśród wskaźników cząstkowych, które sygnalizują poprawę sytuacji respondentów znalazły się m.in.: lepsze oceny sytuacji bieżącej przedsiębiorstw, poprawa zdolności do regulowania zobowiązań wobec banków, poprawa zdolności do regulowania zobowiązań pozabankowych, poprawa ocen płynności, wzrost stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych oraz spadek nadmiernych zapasów produktów gotowych. Do grupy wskaźników, które odzwierciedlają wzrost optymizmu przedsiębiorców co do najbliższej przyszłości należą: lepsze niż w poprzednim kwartale prognozy popytu, a także poprawa prognoz nowych zamówień, produkcji oraz eksportu" - podał NBP.

"Wśród czynników, które mogą działać niekorzystnie na rozwój sektora przedsiębiorstw należy wymienić oceniany przez eksporterów jako niekorzystny i trudno przewidywalny kurs złotego wobec walut obcych oraz wysokie ceny paliw" - napisał NBP.

"W IV kw. ankietowane przedsiębiorstwa spodziewają się zwiększonego popytu na produkowane wyroby. W opinii badanych poprawa ta nosi jednak więcej cech sezonowego ożywienia niż trwałej poprawy. Ożywienie oczekiwane jest przede wszystkim przez przedsiębiorstwa produkujące dobra konsumpcyjne i zaopatrzeniowe, przy pewnym wyhamowaniu dynamiki wzrostu w firmach oferujących dobra inwestycyjne. Trwałe oznaki poprawy, mimo pewnego sezonowego spowolnienia, widoczne są natomiast w sekcji "Budownictwo". Na uwagę zasługuje również silny wzrost popytu zgłaszany przez jednostki publiczne oraz firmy zorientowane wyłącznie na rynek krajowy - w obu przypadkach optymizm prognoz osiągnął obecnie swoje historyczne maksimum" - podał NBP.

"Pod koniec III kw. deklarowane przez respondentów oceny własnej sytuacji ekonomicznej były najlepsze w całej historii badań ankietowych. Poprawę zanotowali zwłaszcza importerzy, a także sektor publiczny oraz firmy budowlane" - napisał NBP.

Poprawa nastrojów nie przekłada się natomiast na skłonność do inwestowania: "Poprawa sytuacji przedsiębiorstw nie przekłada się na zwiększoną skłonność do rozpoczynania nowych inwestycji. Trzeba jednak zauważyć, że osłabienie aktywności inwestycyjnej jest typowe dla tego okresu - w IV kw. rzadziej niż w innych kwartałach przedsiębiorstwa decydują się na rozpoczęcie nowych projektów inwestycyjnych (w IV kw. 2004 r. aktywność inwestycyjna próby była na zbliżonym poziomie). Nie widać także zagrożeń dla kontynuowania inwestycji już rozpoczętych - w IV kw. po raz pierwszy w historii badań żadne z ankietowanych przedsiębiorstw nie planuje zaniechania realizacji rozpoczętych projektów inwestycyjnych".

Zdaniem Piotra Boguszewskiego, wicedyrektora Departamentu Analiz Makroekonomicznych i Strukturalnych w NBP z raportu wynika zdecydowanie pozytywny obraz koniunktury.

"Z raportu wynika pozytywny obraz koniunktury i sposobu jej postrzegania przez badane przedsiębiorstwa. Minął okres wahania sektora przedsiębiorstw co do tego, jak oceniać sytuację w tym roku. Wydaje się, że dobra ocena klimatu koniunktury powróciła. Warto też zwrócić uwagę na dane dotyczące inwestycji. Jeśli chodzi o tak zwane inwestycje kontynuowane, to sytuacja jest bardzo dobra - historycznie najlepsza - firmy mają wysoką skłonność do kontynuacji podjętych przedsięwzięć. Jest natomiast kwestia nowych inwestycji, które sprawiają wrażenie pewnego pogorszenia się w stosunku do oczekiwań przedsiębiorstw" - powiedział Boguszewski. "Należy jednak zaznaczyć, że wykazywana aktywność jest cały czas wysoka oraz że wśród przyczyn tego pogorszenia często wskazywane są kwestie związane z dopływem funduszy zewnętrznych, funduszy unijnych. Mamy więc do czynienia z wstrzymaniem inwestycji, a nie rezygnacją z nich" - dodał.

"W świetle wyników raportu eksport wygląda solidnie. Wprawdzie firmy skarżą się na problemy związane z kursem, ale perspektywy eksportu, aktywność eksportową, itp., należy ocenić pozytywnie" - powiedział Boguszewski.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA