reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rejestrować czy pomagać

Rejestrować czy pomagać

Urzędy pracy, by móc efektywnie pełnić funkcję pośrednika pracy, najpierw same muszą nauczyć się aktywnego działania. Nie mogą się ograniczać wyłącznie do rejestracji bezrobotnych. Pojawiają się pomysły na zmianę tego stanu rzeczy, ale trudno powiedzieć, kiedy to może nastąpić.

Publiczne pośredniaki, zamiast aktywizować bezrobotnych, nadal pełnią funkcję dystrybutora świadczeń. Dlatego w świadomości społecznej kojarzą się wyłącznie z kolejką po zasiłek oraz z wpisywaniem bezrobotnych w rejestry, a nie z doradcą, który ma pomóc w poszukiwaniu zatrudnienia.

Pracodawcy, mimo że powinni zgłaszać wakaty w swoich firmach pośrednikom pracy, wolą szukać pracowników w prywatnych agencjach zatrudnienia. Natomiast bezrobotni, dzięki zarejestrowaniu w urzędzie pracy, mają możliwość korzystania z bezpłatnej służby zdrowia. Dla wielu jest to celem samym w sobie.

Publiczne służby zatrudnienia powinny przejść głęboką restrukturyzację. Jednym z pomysłów na nią mogłoby być ograniczenie roli urzędów pracy do obsługi bezrobotnych pod kątem wypłaty zasiłków oraz do tworzenia strategii aktywizacyjnej dla innych partnerów realizujących programy zwalczające bezrobocie. Aktywizowaniem bezrobotnych – z pieniędzy Funduszu Pracy – mogliby się wówczas zająć wydzieleni ze struktur urzędów pośrednicy pracy i doradcy zawodowi, a także prywatne agencje zatrudnienia i organizacje pozarządowe.

Na znaczącą poprawę efektywności urzędów pracy mogłoby też wpłynąć zgoła odmienne rozwiązanie, czyli zwiększenie liczby urzędników pomagających bezrobotnym w znalezieniu pracy, tak by jeden doradca zawodowy mógł poświęcić osobie szukającej zatrudnienia co najmniej 20 minut w miesiącu, a nie, jak obecnie, 1,5 minuty.


Izabela Rakowska-Boroń
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie księgowości, kadr i płac, audytu, podatków oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama