| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > WPI wzrósł w ciągu ostatnich dwóch miesięcy

WPI wzrósł w ciągu ostatnich dwóch miesięcy

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się w przyszłości cen konsumpcyjnych, wzrósł dość znacznie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Jednak ewentualne nasilenie procesów inflacyjnych rejestrowanych przez CPI może pojawić się najwcześniej w pierwszym kwartale przyszłego roku - uważa badający koniunkturę BIEC.

"Najprawdopodobniej okres stabilnej i spadającej inflacji mamy na razie za sobą. Jednocześnie jednak pojawiające się symptomy decydujące o wzroście cen w przyszłości są słabe i generowane głównie poprzez koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. Popyt w dalszym ciągu stanowi istotną barierę przeciwdziałającą pojawieniu się presji inflacyjnej" - wynika z listopadowego badania BIEC.

"W ostatnich miesiącach przybywa składowych wskaźnika, które działają w kierunku wzrostu cen w przyszłości, ale żadna z nich nie wykazuje ekstremalnych odchyleń, co mogłoby przemawiać za dominacją którejś z ewentualnych przyczyn nasilania się inflacji" - napisała Maria Drozdowicz w komentarzu do badania.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych w przedsiębiorstwach. Obecnie średnio dla całego przemysłu moce produkcyjne wykorzystane są w blisko 76 proc. i jest to najwyższy odsetek ich wykorzystania od początku lat 90-tych.

W opinii Drozdowicz mało prawdopodobne jest, aby wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych był kontynuowany w najbliższym czasie. Koszty na jednego zatrudnionego nieznacznie spadają, jednak znacznie wolnej niż jeszcze dwa lata temu i na przestrzeni ostatniego roku w zasadzie są stabilne.

Zgodnie z wynikami badania koszty w przeliczeniu na jednostkę produktu lekko wzrosły, jednak nie widać przesłanek do dalszego utrzymania tej tendencji w kolejnych miesiącach. BIEC odnotował, że ceny magazynowania i transportu wzrosły w niewielkim stopniu.

"Zważywszy na znaczny wzrost cen benzyny, ich zmiany w kolejnych miesiącach wydają się być nad wyraz umiarkowane. Generalnie ceny w tym sektorze w ostatnim czasie nie wykazują tendencji do wzrostu" - napisała Drozdowicz.

Umiarkowane są również nastroje menedżerów co do możliwości podnoszenia cen na oferowane przez nich wyroby. Ponad 80 proc. z nich nie zamierza w najbliższym czasie zmieniać cen, a odsetek firm, które chcą podnieść ceny w najbliższym czasie zrównał się z odsetkiem firm, które planują obniżkę cen.

Dług skarbu państwa w ujęciu realnym pozostał prawie niezmieniony jak w poprzednim badaniu. Jednak "jego systematyczne zwiększanie się od połowy 2001 i wyraźne przyspieszenie od początku 2004 roku stwarza istotne zagrożenie dla stabilności cen" - napisała Maria Drozdowicz w komentarzu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK