REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WPI wzrósł w ciągu ostatnich dwóch miesięcy

REKLAMA

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), informujący o kształtowaniu się w przyszłości cen konsumpcyjnych, wzrósł dość znacznie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Jednak ewentualne nasilenie procesów inflacyjnych rejestrowanych przez CPI może pojawić się najwcześniej w pierwszym kwartale przyszłego roku - uważa badający koniunkturę BIEC.

"Najprawdopodobniej okres stabilnej i spadającej inflacji mamy na razie za sobą. Jednocześnie jednak pojawiające się symptomy decydujące o wzroście cen w przyszłości są słabe i generowane głównie poprzez koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. Popyt w dalszym ciągu stanowi istotną barierę przeciwdziałającą pojawieniu się presji inflacyjnej" - wynika z listopadowego badania BIEC.

"W ostatnich miesiącach przybywa składowych wskaźnika, które działają w kierunku wzrostu cen w przyszłości, ale żadna z nich nie wykazuje ekstremalnych odchyleń, co mogłoby przemawiać za dominacją którejś z ewentualnych przyczyn nasilania się inflacji" - napisała Maria Drozdowicz w komentarzu do badania.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych w przedsiębiorstwach. Obecnie średnio dla całego przemysłu moce produkcyjne wykorzystane są w blisko 76 proc. i jest to najwyższy odsetek ich wykorzystania od początku lat 90-tych.

W opinii Drozdowicz mało prawdopodobne jest, aby wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych był kontynuowany w najbliższym czasie. Koszty na jednego zatrudnionego nieznacznie spadają, jednak znacznie wolnej niż jeszcze dwa lata temu i na przestrzeni ostatniego roku w zasadzie są stabilne.

Zgodnie z wynikami badania koszty w przeliczeniu na jednostkę produktu lekko wzrosły, jednak nie widać przesłanek do dalszego utrzymania tej tendencji w kolejnych miesiącach. BIEC odnotował, że ceny magazynowania i transportu wzrosły w niewielkim stopniu.

"Zważywszy na znaczny wzrost cen benzyny, ich zmiany w kolejnych miesiącach wydają się być nad wyraz umiarkowane. Generalnie ceny w tym sektorze w ostatnim czasie nie wykazują tendencji do wzrostu" - napisała Drozdowicz.

Umiarkowane są również nastroje menedżerów co do możliwości podnoszenia cen na oferowane przez nich wyroby. Ponad 80 proc. z nich nie zamierza w najbliższym czasie zmieniać cen, a odsetek firm, które chcą podnieść ceny w najbliższym czasie zrównał się z odsetkiem firm, które planują obniżkę cen.

Dług skarbu państwa w ujęciu realnym pozostał prawie niezmieniony jak w poprzednim badaniu. Jednak "jego systematyczne zwiększanie się od połowy 2001 i wyraźne przyspieszenie od początku 2004 roku stwarza istotne zagrożenie dla stabilności cen" - napisała Maria Drozdowicz w komentarzu.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

REKLAMA

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

REKLAMA

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

REKLAMA