REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spółka komandytowa optymalnym rozwiązaniem

Konstrukcja spółki komandytowej opiera się na dwóch rodzajach wspólników o różnym zakresie odpowiedzialności za zobowiązania spółki - komplementariuszu, odpowiada za nie bez ograniczeń całym swoim majątkiem (przez to dysponuje wyłącznym prawem prowadzenia spraw spółki) i komandytariuszu, który za zobowiązania spółki odpowiada tylko do wysokości sumy komandytowej określonej w umowie.

Sto przedsiębiorstw w rękach państwa

Ma powstać plan podziału spółek na strategiczne i niestrategiczne. Zapowiedzi powstania są o tyle dziwne, że przed wyborami odbywała się na ten temat dyskusja i PiS ogłaszało, że taka lista jest już gotowa.

Więcej za gaz

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe chce, żeby od września cena gazu dla odbiorców hurtowych wzrosła o 8 proc.

Opóźnienia zabójcze dla małych firm

Opóźnienia płatności za towar super- i hipermarketów są nawet cztery razy większe niż małych hurtowni spożywczych. To przyczyna zachwiania płynności finansowej mniejszych przedsiębiorców.

REKLAMA

Konsolidacja pełna wątpliwości

Komisja Nadzoru Finansowego skupi zadania i kompetencje nadzoru bankowego, emerytalnego, giełdowego i ubezpieczeniowego. Zdaniem ekspertów, obecny system nadzoru działa dobrze i jego integracja jest niepotrzebna.

Spór o rabaty do leków sprowadzanych z zagranicy

Narodowy Fundusz Zdrowia przegrał w sądzie dwa procesy z hurtowniami leków, oskarżanymi przez rząd o nadużycia w imporcie farmaceutyków.

Fundusze inwestycyjne na poczcie

Bank Pocztowy i PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych podpisały umowę w sprawie dystrybucji funduszy inwestycyjnych. Rozpoczęcie sprzedaży planowane jest na 18 września 2006 roku

Producenci maszyn liczą na unijne programy

Producenci maszyn do obróbki drewna mają dużo potencjalnych klientów. Ale w zdecydowanej większości brak im pieniędzy na zakup maszyn i urządzeń. Może im w tym pomóc Unia Europejska.

REKLAMA

7,5 mld euro dla przedsiębiorców

W województwie opolskim 40 proc. funduszy z unijnego budżetu na lata 2007-2013 trafi do przedsiębiorców. Małopolskie na pomoc firmom przeznaczy tylko 10 proc. otrzymanej puli.

Koniec politycznych rad nadzorczych

Znowelizowana ustawa o komercjalizacji zakazuje pracownikom biur poselskich zasiadać w radach nadzorczych spółek skarbu państwa.

Polonijne  Forum Gospodarcze

16 września rozpocznie się w Warszawie XII Światowa Konferencja Gospodarcza Polonii. Według wiceprzewodniczącego rady Fundacji Polonia, Zbigniewa Olszewskiego,

Koszty wycofania można pokryć z polisy

Rośnie liczba wpisów do rejestru produktów niebezpiecznych, a wraz z nią zainteresowanie polisami OC z opcją wycofania produktu.

Do sprywatyzowania zostało ponad 330 przedsiębiorstw

Likwidacja przedsiębiorstw państwowych poprzez ich komercjalizację może być zdaniem ekspertów istotnym bodźcem do przyspieszenia prywatyzacji. Takie możliwości dostrzegają także eksperci Ministerstwa Skarbu Państwa

Przedsiębiorcy chcą zaistnieć w sieci

Rozwój rynku domen przyspiesza upowszechnienie internetu. Firmy coraz częściej dotrzegają korzyści z promocji w sieci i prezentowania potencjalnym klientom oferty swoich towarów i usług.

Akcyzowy brak logiki

Trudno doszukać się logiki w tym, że za zakup alkoholu w tym samym sklepie raz zapłacimy akcyzę w Polsce, a innym razem nie. I na tym polega kłopot z polskimi przepisami akcyzowymi.

E-POLTAX to nie e-deklaracje

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że 16 sierpnia rusza pierwsza faza projektu nowych usług elektronicznych e-POLTAX, który umożliwi przesyłanie deklaracji elektronicznych.

Kosztowna gwarancja

Zdrowa gospodarka rynkowa charakteryzuje się między innymi tym, że co roku jakiś odsetek firm upada, a na ich miejsce powstają nowe przedsiębiorstwa. Niestety nie każdy pracodawca, którego okoliczności zmusiły do zwinięcia interesu, jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań

Z towarzystwem warto się targować

Towarzystwa rzadziej kwestionują prawo poszkodowanego do naprawy samochodu z polisy OC sprawcy do 100 proc. jego wartości. Próbują jednak udowodnić, że naprawa jest nieopłacalna. Po postanowieniu Sądu Najwyższego z początku roku coraz mniej osób ma problem z tzw. szkodą całkowitą.

Dla zmiany umowy stawka 0,5 proc.

Dokonując zmiany umowy spółki, należy liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Stawka podatku wynosi 0,5 proc.

245 mln zł na pomoc dla rolników

Rada Ministró zdecydowała o przeznaczeniu w tym roku 245 mln złna pomoc dla rolników, którzy ponieśli straty w uprawach z powodu suszy. Decyzję o udzieleniu pomocy rolnikom, którzy ponieśli straty w wyniku upałów, podjęła Rada Ministrów w przyjętej uchwale

Procedura naprawy firmy jest nadużywana

Co należy zrobić, aby przepisy o naprawie firmy zagrożonej upadłością stały się faktycznie instrumentem przezwyciężania kryzysów?

Warto zmieniać program ubezpieczenia grupowego

Warto zastanowić się, co najlepiej zabezpieczy rodzinę. Można ubezpieczać życie rodziców i teściów albo kupić polisę z wysoką sumą ubezpieczenia na wypadek własnej śmierci.

E-deklaracje od 16 sierpnia

Na razie tylko 7,5 tys. przedsiębiorców będzie mogło przesłać e-deklaracje i to tylko PIT-4 i PIT-8A. Są to proste formularze, na których resort chce w praktyce sprawdzić system.

Co przedsiębiorca może zrobić z długiem

Jeśli dłużnik nie płaci, wierzyciel może dokonywać różnych operacji, których celem jest zamiana długu na płynne środki finansowe.

Ulgi mogą pobudzić inwestycje

Co zniechęca małe i średnie do firmy do inwestowania? Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich m.in. mało stabilny system prawny. Według KPP elementem, który mógłby pobudzić inwestycje mogą być ulgi podatkowe.

Uiszczanie opłaty skarbowej

Okoliczność, że opłatę skarbową uiszczono w innej formie, niż znakami skarbowymi nie przesądza wystarczająco o nieskuteczności tej czynności.

Przekształcenie już za 1 proc. ceny

Działkę w centrum Warszawy czy Krakowa można kupić już za kilkanaście tysięcy złotych. Większość rad gmin podjęła uchwały ustalając w nich bonifikaty od opłat za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności

Co zaliczyć do kosztów w firmie

Firma to nie tylko zyski, ale również wydatki. Te drugie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, co pozwala na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednak samo poniesienie wydatku nie oznacza jego automatycznego zakwalifikowania do kosztów. Wydatek musi być związany z osiągniętym przychodem.

Spółka z przyszłością

Spółka komandytowa staje się coraz popularniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej. Od 2001 roku liczba tych spółek wzrosła ponadośmiokrotnie. Bez wątpienia przyczyniły się do tego korzystne rozwiązania podatkowe.

Na ile mogą liczyć rolnicy

Pomocy potrzebuje 300 tys. rolników. Doraźna pomoc w wysokości 100 mln zł, które zostały wygospodarowane w Ministerstwie Rolnictwa, jest niewystarczająca - ocenia Andrzej Lepper.

Pełnomocnikiem może być tylko adwokat lub radca

Wyłączenie rzeczników patentowych z kręgu pełnomocników w sprawach dotyczących ochrony własności przemysłowej w postępowaniu karnym jest zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Szusza nie wpłynie znacząco na PKB i inflację

Ekonomiści uspokajają: susza raczej nie wpłynie na wzrost PKB w tym roku i nie napędzi wzrostu inflacji. Nikt nie ma wątpliwości, że susza uderzy w rolników. Za to jej wpływ na gospodarkę w skali makro będzie ograniczony.

Autostrada A4. Przetarg na budowę odcinka Zgorzelec - Krzyżowa

Dopiero za szóstym razem udało się otworzyć kopertę z ofertami na budowę końcowego fragmentu autostrady A4 Zgorzelec - Krzyżowa. Jeśli inwestycja nie zakończy się do końca 2008 roku, Polsce przepadnie 252 mln euro unijnej dotacji.

Inflacja na koniec 2007 roku ma wynieść 2,5 proc.

Eksperci NBP zakładają szybszy wzrost inflacji. Powodem jest m.in. sytuacja na rynku pracy, ale także wzrost cen ropy.

Koniec państwowych firm

Likwidacja przedsiębiorstw państwowych ma być zakończona do 30 czerwca 2007 roku - zakłada nowela ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, która dzisiaj wchodzi w życie.

Nowe dotacje do wykorzystania od jesieni

Po 6 października Komisja Europejska zakończy negocjacje priorytetów i programów operacyjnych dotyczących funduszy strukturalnych na lata 2007-2013. Oznacza to, że jeszcze w tym roku będzie można dokonywać wydatków finansowanych z następnej puli unijnych środków.

Komisja Europejska walczy z plagą elektronicznych fałszerstw

Komisja Europejska chce walczyć z plagą fałszerstw m.in. poprawiając kontrolę celną i usprawniając współdziałanie z biznesem.

Kontrole przewodników i pilotów wycieczek

Funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego podczas kontroli autokarów na drogach będą również sprawdzać dokumenty przewodników i pilotów wycieczek. W ten sposób wyłapani mają zostać niesolidni przedsiębiorcy świadczący usługi turystyczne.

Unia bada polską akcyzę

Jeśli druga już odpowiedź rządu polskiego na pytanie Komisji Europejskiej dotyczące podatku akcyzowego na auta nie będzie satysfakcjonująca, to Komisja skieruje sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Upały atakują energetykę w Europie

Energetycy z niepokojem patrzą, jak podnosi się słupek rtęci w termometrach. Sieci elektroenergetyczne coraz gorzej radzą sobie z falą rekordowych upałów. Jeśli się utrzymają, w państwach Europy mogą być wprowadzane ograniczenia w dostawach prądu.

RPP uzależnia decyzje od poziomu inflacji

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, a swoje kolejne decyzje uzależniła od przyszłego poziomu inflacji. Zdaniem ekspertów, przedstawiciele rady wnikliwie obserwują krajowy rynek pracy, bo dochodzące stąd sygnały mogą w najbliższym czasie zwiastować wzrost inflacji.Wzrost inflacji do 2,5 proc. na przełomie 2007 i 2008 roku może skłonić Radę Polityki Pieniężnej do podwyższenia stóp procentowych. Ale do końca roku nie należy oczekiwać zmian.

Giełda. Sezon wyników rozpoczęty

Dobry nastrój na GPW z kilku ostatnich dni został w środę podtrzymany i indeks WIG20 odnotował kolejny, acz niezbyt znaczący wzrost, zbliżając się do poziomu 3100 pkt. Na zachowanie giełdy wpływ będą teraz miały przede wszystkim wyniki kwartalne spółek.

W II kwartale gospodarka nie zwolniła

Pierwsze trzy miesiące tego roku zakończyliśmy wzrostem PKB na poziomie 5,2 proc. Wszystko wskazuje na to, że II kwartał nie będzie gorszy. Po podsumowaniu wyników gospodarczych za czerwiec prezes GUS Janusz Witkowski pokusił się o prognozę, że wzrost gospodarki w całym pierwszym półroczu mógł przekroczyć 5 proc. To ważne słowa, gdyż szefostwo GUS rzadko kiedy chce spekulować na temat danych, które nie zostały jeszcze ogłoszone.

Egzekucje z majątku osobistego są możliwe

W wypadku niewykonania przez spółkę jawną zobowiązań, wierzyciele, których roszczenia nie zostały skutecznie zaspokojone, mogą skierować egzekucję nie tylko do majątku spółki, ale przede wszystkim do majątku osobistego jej wspólników.

Zapłata podatku z ROR

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy nie są obowiązani do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Susza: czy rząd pomoże rolnikom?

Wbrew oczekiwaniom na wczorajszym posiedzeniu rząd nie zajął się problemem suszy. Nie podjął też decyzji o ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej. Trwają natomiast analizy skutków suszy w poszczególnych województwach prowadzone na podstawie danych zbieranych przez urzędy wojewódzkie.

GUS: Więcej pracy i mieszkań

W czerwcu stopa bezrobocia spadła do 16 proc. - z 18 proc. w czerwcu 2005 r. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Trybunał Konstytucyjny. Mniejsza swoboda na rynku regulowanym

Obowiązek zakupu energii ze źródeł niekonwencjonalnych i odnawialnych przez przedsiębiorstwa energetyczne nie narusza konstytucyjnej zasady swobody prowadzenia działalności gospodarczej - orzekł Trybunał.

GUS. W lipcu optymistycznie w przemyśle

W lipcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 17 (w czerwcu - plus 16). Poprawę koniunktury sygnalizuje 29% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 12% (w czerwcu odpowiednio: 28% i 12%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie

Stare prawo blokuje zamówienia publiczne

Przetarg na teleinformatyzację wymiaru sprawiedliwości może być nierozstrzygnięty. Uczestnicy przetargu wykorzystują przepisy do blokowania zamówień publicznych, a nowych procedur nie można stosować do przetargów sprzed 25 maja 2006 r.

REKLAMA