| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Udzielanie urlopu okolicznościowego

Udzielanie urlopu okolicznościowego

W rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy określono szereg zdarzeń, z tytułu których pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia z tytułu zdarzeń losowych, czyli urlopy okolicznościowe.Pracownik z okazji swojego ślubu ma prawo do 2 dni zwolnienia od pracy. W przypadku zawierania kolejnego małżeństwa przysługuje mu także uprawnienie do 2 dni urlopu okolicznościowego.

Na podstawie par. 15 tego rozporządzenia pracownik powinien otrzymać od pracodawcy:
• 2 dni zwolnienia – w przypadku ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
• 1 dzień – w przypadku ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Ustawodawca wyczerpująco określił więc katalog zdarzeń losowych i rodzinnych, z tytułu których przysługuje urlop okolicznościowy. Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby konkretny pracodawca na podstawie porozumienia z przedstawicielami związków zawodowych albo w przypadku ich braku, z przedstawicielami pracowników ustalił szerszy katalog zdarzeń uprawniających do urlopu okolicznościowego. Możliwe jest także ustalenie dłuższego okresu zwolnienia. Ważne jest, aby uregulowania nie były mniej korzystne dla pracowników niż zapisy w rozporządzeniu, gdyż na podstawie art. 18 par. 1 i 2 k.p. postanowienia takie będą nieważne z mocy prawa.

Mimo iż zapisy rozporządzenia są dość jasno sformułowane, to jednak praktyczna ich interpretacja budzi niekiedy wątpliwości. Wystarczy podać przypadek powtórnego wstąpienia w związek małżeński, zwłaszcza z tą samą osobą, czy też zawarcia ślubu kościelnego np. rok po ślubie cywilnym.

Pierwsze małżeństwo

Najprostszy jest przypadek, gdy pracownik zawiera pierwsze małżeństwo. Wówczas jest jasne, że przysługuje mu prawo do dwóch dni urlopu okolicznościowego. Wniosek pracownika o udzielenie dwóch dni zwolnienia nie musi obejmować dni następujących po sobie – może to być np. dzień poprzedzający ślub i dzień po nim. Istotne jest tylko to, by wnioskowane dni zwolnienia były związane ze ślubem.
Może się zdarzyć, że pracownik po rozwodzie po jakimś czasie zawiera nowy związek małżeński. W takim przypadku urlop okolicznościowy przysługuje na analogicznych zasadach jak przy okazji pierwszego ślubu pracownika. Przysługują mu więc dwa dni zwolnienia od pracy. Wszelkie interpretacje wychodzące z założenia, że zakład pracy już raz udzielił zwolnienia z okazji ślubu są bezpodstawne.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »