REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udzielanie urlopu okolicznościowego

REKLAMA

W rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy określono szereg zdarzeń, z tytułu których pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia z tytułu zdarzeń losowych, czyli urlopy okolicznościowe.


Pracownik z okazji swojego ślubu ma prawo do 2 dni zwolnienia od pracy. W przypadku zawierania kolejnego małżeństwa przysługuje mu także uprawnienie do 2 dni urlopu okolicznościowego.

Na podstawie par. 15 tego rozporządzenia pracownik powinien otrzymać od pracodawcy:
• 2 dni zwolnienia – w przypadku ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
• 1 dzień – w przypadku ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Ustawodawca wyczerpująco określił więc katalog zdarzeń losowych i rodzinnych, z tytułu których przysługuje urlop okolicznościowy. Nie ma jednak przeszkód prawnych, aby konkretny pracodawca na podstawie porozumienia z przedstawicielami związków zawodowych albo w przypadku ich braku, z przedstawicielami pracowników ustalił szerszy katalog zdarzeń uprawniających do urlopu okolicznościowego. Możliwe jest także ustalenie dłuższego okresu zwolnienia. Ważne jest, aby uregulowania nie były mniej korzystne dla pracowników niż zapisy w rozporządzeniu, gdyż na podstawie art. 18 par. 1 i 2 k.p. postanowienia takie będą nieważne z mocy prawa.

Mimo iż zapisy rozporządzenia są dość jasno sformułowane, to jednak praktyczna ich interpretacja budzi niekiedy wątpliwości. Wystarczy podać przypadek powtórnego wstąpienia w związek małżeński, zwłaszcza z tą samą osobą, czy też zawarcia ślubu kościelnego np. rok po ślubie cywilnym.

Pierwsze małżeństwo

Najprostszy jest przypadek, gdy pracownik zawiera pierwsze małżeństwo. Wówczas jest jasne, że przysługuje mu prawo do dwóch dni urlopu okolicznościowego. Wniosek pracownika o udzielenie dwóch dni zwolnienia nie musi obejmować dni następujących po sobie – może to być np. dzień poprzedzający ślub i dzień po nim. Istotne jest tylko to, by wnioskowane dni zwolnienia były związane ze ślubem.
Może się zdarzyć, że pracownik po rozwodzie po jakimś czasie zawiera nowy związek małżeński. W takim przypadku urlop okolicznościowy przysługuje na analogicznych zasadach jak przy okazji pierwszego ślubu pracownika. Przysługują mu więc dwa dni zwolnienia od pracy. Wszelkie interpretacje wychodzące z założenia, że zakład pracy już raz udzielił zwolnienia z okazji ślubu są bezpodstawne.

Ponowny ślub z tą samą osobą

W praktyce zdarzają się śluby zawierane ponownie między tymi samymi rozwiedzionymi już małżonkami. W takim przypadku powstaje wątpliwość, czy z tytułu ponownego ślubu pomiędzy tymi samymi osobami zakład pracy musi udzielić 2dniowego urlopu okolicznościowego (już raz udzielono z tego tytułu zwolnienia). Należy jednak uznać, że i w takim przypadku urlop okolicznościowy przysługuje – podobnie zresztą jak przy narodzinach kolejnego dziecka. Argument, że już przecież raz pracownik skorzystał z urlopu okolicznościowego, nie ma podstaw, które wynikałyby z rozporządzenia czy też kodeksu pracy.

W urzędzie i w kościele

Zdarzają się sytuacje, kiedy ślub kościelny następuje po np. roku od terminu ślubu cywilnego. Co wtedy? Pracownicy występują w takich przypadkach z żądaniem ponownego udzielenia urlopu okolicznościowego z okazji ślubu. Argumentują, że jest to kolejny ślub i przysługują im następne dwa dni zwolnienia. Jednak w takich sytuacjach należy uznać, że pracownik może wykorzystać zwolnienie tylko raz. Ważna jest bowiem data ślubu potwierdzona aktem zawarcia małżeństwa i odpis takiego aktu stanowi uzasadnienie udzielenia urlopu okolicznościowego.

URLOP Z OKAZJI ŚLUBU
• Pierwszy ślub
– 2 dni zwolnienia
• Kolejny ślub
– 2 dni zwolnienia
• Ponowny ślub z byłym małżonkiem
– 2 dni zwolnienia
• Ślub kościelny zawierany kilka miesięcy po cywilnym
– 2 dni zwolnienia, ale tylko z tytułu jednego ślubu

 
Podstawa prawna
• Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 60, poz. 281).


Robert Chmielewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA