Projekt nowelizacji ustawy o swobodzie gospodarczej
REKLAMA
Przedsiębiorcy od dawna domagali się znowelizowania przepisów ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 ze zm.), a przede wszystkim wprowadzenia zasady tzw. jednego okienka i umożliwienia zawieszania działalności gospodarczej.
Okienko w urzędzie skarbowym
Twórcy projektu zaproponowali, aby przedsiębiorcy, którzy są osobami prawnymi albo jednostkami organizacyjnymi, nadal wpisywali się do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, natomiast pozostali, czyli osoby fizyczne, rejestrowali się w ewidencji działalności gospodarczej w urzędzie skarbowym. Natomiast następnie ich dane zostałyby wprowadzone go Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej.
Zawieszenie działalności
Autorzy projektu proponują, aby przedsiębiorca mógł zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej jednorazowo na okres nie krótszy niż 10 kolejnych dni i łącznie nie dłużej niż na 303 dni kalendarzowe w jednym roku kalendarzowym. W tym celu będzie musiał złożyć w organie prowadzącym rejestr przedsiębiorców wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej albo złożyć do naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenie aktualizacyjne dotyczące zawieszenia, tej działalności. W czasie gdy prowadzenie działalności gospodarczej będzie zawieszone, przedsiębiorca nie będzie mógł wykonywać żadnych czynności związanych na przykład ze sprzedażą i oferowaniem towarów i usług. Natomiast będzie mógł wykonywać czynności związane z zabezpieczeniem i zachowaniem źródła przychodów, na przykład zatrudniać w niezbędnym zakresie pracowników, przyjmować należności i regulować zobowiązania, które powstały jeszcze przed zawieszeniem wykonywania działalności.
– Brak ustawowej definicji zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nastręcza przedsiębiorcom wiele trudności – mówi Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich. Jego zdaniem rządowy projekt zawiera znacznie lepszą regulację dotyczącą tej kwestii niż projekt poselski mniej korzystny dla gospodarki i przedsiębiorczości. Projekty poselskie umożliwiają zawieszenie działalności gospodarczej jedynie przedsiębiorcom, którzy nie zatrudniają pracowników, czyli dotyczyć będą bardzo wąskiej grupy podmiotów. Taka regulacja może doprowadzić do patologii i poszerzenia szarej strefy.
PROPOZYCJE ZMIAN
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
REKLAMA
REKLAMA