reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Projekt nowelizacji ustawy o swobodzie gospodarczej

Projekt nowelizacji ustawy o swobodzie gospodarczej

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą będzie rejestrował się w urzędzie skarbowym zamiast w gminie. Wszystkie formalności załatwi w urzędzie w jednym okienku. Rada Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu omówi projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który przygotowało Ministerstwo Gospodarki.Przedsiębiorcy od dawna domagali się znowelizowania przepisów ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 ze zm.), a przede wszystkim wprowadzenia zasady tzw. jednego okienka i umożliwienia zawieszania działalności gospodarczej.

Okienko w urzędzie skarbowym

Twórcy projektu zaproponowali, aby przedsiębiorcy, którzy są osobami prawnymi albo jednostkami organizacyjnymi, nadal wpisywali się do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, natomiast pozostali, czyli osoby fizyczne, rejestrowali się w ewidencji działalności gospodarczej w urzędzie skarbowym. Natomiast następnie ich dane zostałyby wprowadzone go Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej.
Przedsiębiorca, który rozpoczyna wykonywanie działalności, od razu będzie mógł też złożyć zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne dotyczące numeru NIP oraz żądanie wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON) i zgłoszenia płatnika składek do ZUS. Natomiast urząd skarbowy w ciągu trzech dni od dokonania wpisu przekaże wnioski za pośrednictwem systemu teleinformatycznego do GUS i ZUS razem z informacją o nadaniu przedsiębiorcy numeru NIP i dokonaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Zawieszenie działalności

Autorzy projektu proponują, aby przedsiębiorca mógł zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej jednorazowo na okres nie krótszy niż 10 kolejnych dni i łącznie nie dłużej niż na 303 dni kalendarzowe w jednym roku kalendarzowym. W tym celu będzie musiał złożyć w organie prowadzącym rejestr przedsiębiorców wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej albo złożyć do naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenie aktualizacyjne dotyczące zawieszenia, tej działalności. W czasie gdy prowadzenie działalności gospodarczej będzie zawieszone, przedsiębiorca nie będzie mógł wykonywać żadnych czynności związanych na przykład ze sprzedażą i oferowaniem towarów i usług. Natomiast będzie mógł wykonywać czynności związane z zabezpieczeniem i zachowaniem źródła przychodów, na przykład zatrudniać w niezbędnym zakresie pracowników, przyjmować należności i regulować zobowiązania, które powstały jeszcze przed zawieszeniem wykonywania działalności.

– Brak ustawowej definicji zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nastręcza przedsiębiorcom wiele trudności – mówi Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich. Jego zdaniem rządowy projekt zawiera znacznie lepszą regulację dotyczącą tej kwestii niż projekt poselski mniej korzystny dla gospodarki i przedsiębiorczości. Projekty poselskie umożliwiają zawieszenie działalności gospodarczej jedynie przedsiębiorcom, którzy nie zatrudniają pracowników, czyli dotyczyć będą bardzo wąskiej grupy podmiotów. Taka regulacja może doprowadzić do patologii i poszerzenia szarej strefy.

PROPOZYCJE ZMIAN
Plusy
• Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej uchroni wiele firm przed bankructwem
• Wprowadzenie zasady jednego okienka przyspieszy rozpoczęcie działalności przez przedsiębiorcę
Minusy
• Obowiązek wskazania daty zakończenia zawieszenia działalności już w momencie składania wniosku, co często z przyczyn losowych może być niemożliwe
• Utrzymanie dwóch odrębnych rejestrów: dla osób fizycznych oraz dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TECE Sp. z o.o.

Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama