REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt nowelizacji ustawy o swobodzie gospodarczej

REKLAMA

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą będzie rejestrował się w urzędzie skarbowym zamiast w gminie. Wszystkie formalności załatwi w urzędzie w jednym okienku. Rada Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu omówi projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który przygotowało Ministerstwo Gospodarki.


Przedsiębiorcy od dawna domagali się znowelizowania przepisów ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 ze zm.), a przede wszystkim wprowadzenia zasady tzw. jednego okienka i umożliwienia zawieszania działalności gospodarczej.

Okienko w urzędzie skarbowym

Twórcy projektu zaproponowali, aby przedsiębiorcy, którzy są osobami prawnymi albo jednostkami organizacyjnymi, nadal wpisywali się do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, natomiast pozostali, czyli osoby fizyczne, rejestrowali się w ewidencji działalności gospodarczej w urzędzie skarbowym. Natomiast następnie ich dane zostałyby wprowadzone go Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej.
Przedsiębiorca, który rozpoczyna wykonywanie działalności, od razu będzie mógł też złożyć zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne dotyczące numeru NIP oraz żądanie wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON) i zgłoszenia płatnika składek do ZUS. Natomiast urząd skarbowy w ciągu trzech dni od dokonania wpisu przekaże wnioski za pośrednictwem systemu teleinformatycznego do GUS i ZUS razem z informacją o nadaniu przedsiębiorcy numeru NIP i dokonaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Zawieszenie działalności

Autorzy projektu proponują, aby przedsiębiorca mógł zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej jednorazowo na okres nie krótszy niż 10 kolejnych dni i łącznie nie dłużej niż na 303 dni kalendarzowe w jednym roku kalendarzowym. W tym celu będzie musiał złożyć w organie prowadzącym rejestr przedsiębiorców wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej albo złożyć do naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenie aktualizacyjne dotyczące zawieszenia, tej działalności. W czasie gdy prowadzenie działalności gospodarczej będzie zawieszone, przedsiębiorca nie będzie mógł wykonywać żadnych czynności związanych na przykład ze sprzedażą i oferowaniem towarów i usług. Natomiast będzie mógł wykonywać czynności związane z zabezpieczeniem i zachowaniem źródła przychodów, na przykład zatrudniać w niezbędnym zakresie pracowników, przyjmować należności i regulować zobowiązania, które powstały jeszcze przed zawieszeniem wykonywania działalności.

– Brak ustawowej definicji zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nastręcza przedsiębiorcom wiele trudności – mówi Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich. Jego zdaniem rządowy projekt zawiera znacznie lepszą regulację dotyczącą tej kwestii niż projekt poselski mniej korzystny dla gospodarki i przedsiębiorczości. Projekty poselskie umożliwiają zawieszenie działalności gospodarczej jedynie przedsiębiorcom, którzy nie zatrudniają pracowników, czyli dotyczyć będą bardzo wąskiej grupy podmiotów. Taka regulacja może doprowadzić do patologii i poszerzenia szarej strefy.

PROPOZYCJE ZMIAN
Plusy
• Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej uchroni wiele firm przed bankructwem
• Wprowadzenie zasady jednego okienka przyspieszy rozpoczęcie działalności przez przedsiębiorcę
Minusy
• Obowiązek wskazania daty zakończenia zawieszenia działalności już w momencie składania wniosku, co często z przyczyn losowych może być niemożliwe
• Utrzymanie dwóch odrębnych rejestrów: dla osób fizycznych oraz dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA