| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy zapłacą więcej

Firmy zapłacą więcej

Związki zawodowe nie pogodziły się z ustaloną przez rząd wysokością płacy minimalnej na 2007 rok. Zdaniem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i NSZZ Solidarność podniesienie minimalnego wynagrodzenia o niecałe 37 złotych jest niewystarczające.


Wspólnie uzgodnione stanowisko związków zawodowych wchodzących w skład Komisji Trójstronnej zakłada, że płaca minimalna w 2007 roku powinna być podniesiona o co najmniej 6,1 proc. w stosunku do jej obecnej wysokości, czyli o 55 zł. Rząd zadecydował jednak, że podwyżka wyniesie ustawowe minimum, czyli 4,1 proc. Związki zawodowe uważają, że jest to zbyt wolne tempo dochodzenia do stanu, w którym płaca minimalna będzie odpowiadała połowie płacy przeciętnej, chociaż w Unii Europejskiej tylko w kilku krajach taka sytuacja mam miejsce.

Związkowe nie

– Ustępująca minister pracy Anna Kalata deklarowała na konferencji prasowej, że minimalna płaca powinna być na poziomie 1400 złotych. Następnie zgodziła się na podwyżkę w kwocie niecałych 37 złotych – akcentują związkowcy z OPZZ.

– Po raz kolejny domagamy się dostosowania płacy podstawowej do realnych rozmiarów. Podejmiemy działania, by podnieść wysokość płacy minimalnej na przyszły rok. Oczywiście posłużymy się tymi metodami, na jakie pozwala m.in. ustawa o związkach zawodowych. Rząd wie, że dalsze utrzymywanie płacy minimalnej na tak niskim poziomie napędza szarą strefę gospodarki – mówi Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

– Na ostatnim prezydium Komisji Trójstronnej wyraziłem oburzenie z powodu wysokości płacy minimalnej i proponowanych podwyżek w sferze budżetowej. Nie ukrywam, że w najbliższym czasie w związku z tym niektóre struktury branżowe przeprowadzą referenda strajkowe – powiedział Zbigniew Kruszyński z NSZZ Solidarność.

Drogie wypłaty

Paweł Kowalczyk, właściciel firmy ATOM z Opoczna uważa, że przyjęta przez rząd podwyżka najniższych wynagrodzeń nie będzie stanowiła dla przedsiębiorców znaczącego podniesienia kosztów prowadzonej działalności.

– Nie oszukujmy się. Te kilkadziesiąt złotych podwyżki nie doprowadzi firmy do bankructwa. Szkoda tylko, że rząd przy okazji nie zmniejszył składek, jakie pracodawca musi płacić od wynagrodzeń pracowników – uważa Paweł Kowalczyk.

Podobnego zdania jest Bogusław Ochman, właściciel firmy obuwniczej z Kalwarii Zebrzydowskiej. Jego zdaniem podwyżka jest i tak konieczna, bo coraz trudniej o pracowników, którzy godzą się na pracę za minimalne pieniądze.
– W branży elektrycznoinstala-torskobudowlanej na moim terenie nie zdobędę fachowca, który przyjdzie do pracy za 936 zł brutto. Muszę mu zapłacić nie mniej niż 1500 zł, więc podwyżka płacy minimalnej nie robi na mnie wrażenia – mówi przedsiębiorca Jacek Traczyk z Wrocławia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »