| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawcy chcą niższych składek

Pracodawcy chcą niższych składek

Składka na Fundusz Pracy powinna być niższa - postulują przedsiębiorcy zrzeszeni w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Zwrócili się w tej sprawie do Anny Kalaty, szefowej resortu pracy.Dzięki niższej składce na Fundusz Pracy, obniżyłyby się pozapłacowe koszty. – Na wprowadzenie takiego rozwiązania pozwala dobra sytuacja funduszu – podkreśla Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.


W tym roku funduszowi nie grozi już utrata płynności finansowej. W maju i czerwcu tego roku spłacił 1 mld zł zadłużenia zaciągniętego w ubiegłych latach. Do końca 2006 roku planowana jest spłata kolejnych 300 mln zł. Stan zadłużenia funduszu na koniec tego roku ma wynieść 2 mld zł. Zaoszczędzono 150 mln zł, ponieważ wydatki na zasiłki dla bezrobotnych oraz dodatki aktywizacyjne były niższe od planowanych. Pieniądze te dofinansują w tym roku aktywizację zawodową osób bezrobotnych. W przyszłym roku, jak zaproponował resort pracy w planie finansowym funduszu na 2007 rok, na promocję zatrudnienia i aktywizację zawodową osób bezrobotnych przeznaczonych ma zostać 2,7 mld zł. Będzie to kwota o 600 mln zł większa niż w tym roku.

– Niższe wydatki funduszu, a także znacząca spłata jego zobowiązań, przemawiają za tym, aby obniżyć składkę. Jest ona nie tylko obciążeniem dla pracodawców, ale też wpływa negatywnie na rynek pracy oraz konkurencyjność polskich przedsiębiorstw – podkreśla Jeremi Mordasewicz.

Konfederacja Pracodawców Polskich jest bardziej ostrożna.

– Paradoksalnie lepsza sytuacja na rynku pracy może spowodować, że wiele osób zatrudnionych sezonowo nabędzie uprawnienia do zasiłków – podkreśla Henryk Michałowicz, zastępca dyrektora Departamentu Ekspertyz Ekonomiczno-Społecznych KPP.


Konsekwencją tego może być, jak wskazuje ekspert KPP, konieczność znacznego zwiększenia środków na wypłatę zasiłków z Funduszu Pracy.

Izabela Rakowska-Boroń

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »