reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawcy chcą niższych składek

Pracodawcy chcą niższych składek

Składka na Fundusz Pracy powinna być niższa - postulują przedsiębiorcy zrzeszeni w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Zwrócili się w tej sprawie do Anny Kalaty, szefowej resortu pracy.Dzięki niższej składce na Fundusz Pracy, obniżyłyby się pozapłacowe koszty. – Na wprowadzenie takiego rozwiązania pozwala dobra sytuacja funduszu – podkreśla Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.


W tym roku funduszowi nie grozi już utrata płynności finansowej. W maju i czerwcu tego roku spłacił 1 mld zł zadłużenia zaciągniętego w ubiegłych latach. Do końca 2006 roku planowana jest spłata kolejnych 300 mln zł. Stan zadłużenia funduszu na koniec tego roku ma wynieść 2 mld zł. Zaoszczędzono 150 mln zł, ponieważ wydatki na zasiłki dla bezrobotnych oraz dodatki aktywizacyjne były niższe od planowanych. Pieniądze te dofinansują w tym roku aktywizację zawodową osób bezrobotnych. W przyszłym roku, jak zaproponował resort pracy w planie finansowym funduszu na 2007 rok, na promocję zatrudnienia i aktywizację zawodową osób bezrobotnych przeznaczonych ma zostać 2,7 mld zł. Będzie to kwota o 600 mln zł większa niż w tym roku.

– Niższe wydatki funduszu, a także znacząca spłata jego zobowiązań, przemawiają za tym, aby obniżyć składkę. Jest ona nie tylko obciążeniem dla pracodawców, ale też wpływa negatywnie na rynek pracy oraz konkurencyjność polskich przedsiębiorstw – podkreśla Jeremi Mordasewicz.

Konfederacja Pracodawców Polskich jest bardziej ostrożna.

– Paradoksalnie lepsza sytuacja na rynku pracy może spowodować, że wiele osób zatrudnionych sezonowo nabędzie uprawnienia do zasiłków – podkreśla Henryk Michałowicz, zastępca dyrektora Departamentu Ekspertyz Ekonomiczno-Społecznych KPP.


Konsekwencją tego może być, jak wskazuje ekspert KPP, konieczność znacznego zwiększenia środków na wypłatę zasiłków z Funduszu Pracy.

Izabela Rakowska-Boroń

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama