REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej etatów

REKLAMA

W ciągu zaledwie roku firmy stworzyły ponad 0,5 mln miejsc pracy, a liczba bezrobotnych spadła z ponad 3 mln do 2,36 mln osób. Największy przyrost zatrudnienia nastąpił w sektorze usług.



Główny Urząd Statystyczny ogłosił właśnie wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za II kwartał tego roku. To podstawowe źródło informacji o rynku pracy.

Jak pracujemy

W Polsce pracuje 14,46 mln osób, w tym 8 mln mężczyzn i 6,46 mln kobiet. Prawie 10,9 mln osób jest pracownikami najemnymi, a 2,9 mln to pracodawcy i pracujący na własny rachunek. Pozostali (0,67 mln) to pomagający członkowie rodzin.

Nadal rośnie liczba osób zatrudnionych na czasowe kontrakty. Na czas określony pracuje 2,96 mln osób, czyli niemal co trzeci pracownik.

W ciągu dwóch lat przybyło 777 tys. miejsc pracy, a ponad 0,5 mln z nich powstało w ostatnim roku. Jeszcze dwa lata temu było 13,7 mln pracujących, rok temu 13,95 mln. Tak dynamiczne tempo przybywania etatów przypomina okres dobrej koniunktury z lat 1995-1997. Także w tym okresie – PKB rósł wtedy o ponad 6 proc. rocznie – powstawało w ciągu roku od 200 tys. do ponad 400 tys. miejsc pracy.

Eksperci podkreślają, że na poprawę sytuacji na rynku pracy ma wpływ nie tylko emigracja zarobkowa, ale także rosnąca liczba miejsc pracy w Polsce.

Co ważne, miejsca te powstają głównie w usługach, tj. najbardziej cennym sektorze dla gospodarki świadczącym o jej nowoczesności. Dwa lata temu pracowało w nim 7,3 mln osób, w tym roku 7,8 mln. Rośnie też liczba pracujących w przemyśle. Obecnie zatrudnienie w nim znajduje 4,3 mln osób (2 lata temu niecałe 4 mln). O korzystnych zmianach na polskim rynku pracy świadczy też malejąca liczba osób pracujących w rolnictwie. Obecnie jest ich 2,3 mln osób. O ponad 100 tys. mniej niż 2 lata temu.

Nowe miejsca pracy tworzą głównie firmy prywatne. Z 770 tys. nowych etatów powstałych w ciągu dwóch lat 720 tys. stworzyły właśnie one. Z danych GUS wynika też, że Polacy pracują krócej niż 2 lata temu. Obecnie spędzają w pracy 40,8 godzin tygodniowo. Jeszcze rok temu 41,7 godzin.

Ilu bezrobotnych

Według danych BAEL w II kwartale tego roku było 2,36 mln bezrobotnych. Jeszcze dwa lata temu 3,2 mln, a rok temu 3,07 mln. W ciągu roku ubyło więc ponad 700 tys. takich osób. Dzięki temu wskaźnik bezrobocia obniżył się do poziomu 14,1 proc. Rok temu wynosił 18,1 proc.

Malejące bezrobocie nie jest wyłącznie efektem powstawania nowych etatów. W dalszym ciągu przybywa osób biernych zawodowo, czyli takich, które nie są zainteresowane pracą (nie klasyfikuje się ich jako osoby bezrobotne). Ich liczba sięga już 14,54 mln i dalej przekracza liczbę pracujących. Do tej kategorii zalicza się m.in. osoby uczące się lub takie, które nie pracują ze względu na obowiązki rodzinne. Są tam też także takie, które otrzymują różnego rodzaju świadczenia społeczne (emerytury, renty).

Niepokojące jest, że wciąż przybywa osób biernych w wieku przedemerytalnym, które mogą jeszcze pracować . W ciągu ostatniego roku ich liczba zwiększyła się o kolejne 200 tys. i wynosi już ponad 3,6 mln. To m.in. efekt łatwych możliwości uzyskiwania (zwłaszcza w przeszłości) różnego rodzaju świadczeń (wcześniejsze emerytury, renty, zasiłki przedemerytalne).

Szukają, nie zwalniają

Rośnie też zapotrzebowanie na pracowników. Jeszcze rok temu firmy zgłosiły do urzędów pracy w okresie II kwartału 221 tys. ofert pracy. W tym roku 326 tys., czyli o 35,8 proc. więcej.

W dynamicznym tempie maleje też liczba firm deklarujących przeprowadzenie zwolnień grupowych. Dwa lata temu taki zamiar zgłaszało 569 zakładów, rok temu 378, a w tym roku zaledwie 155. O połowę zmalała też liczba osób, które mają w ramach tych zwolnień stracić pracę. Dwa lata temu było ich 24 tys., w tym – 12 tys. 

CO TO JEST BAEL

Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności – podstawowe, publikowane co kwartał przez GUS, źródło informacji o sytuacji na rynku pracy. Wyniki tego badania to efekt przeprowadzonych badań ankietowych (badane są osoby w wieku 15 lat i więcej), które są uogólniane dla wszystkich Polaków. Metodologia BAEL oparta jest na definicjach zalecanych przez Międzynarodową Organizację Pracy i Eurostat.


 Bartosz Marczuk

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

REKLAMA

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA