| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Unijne dotacje bez podatku

Unijne dotacje bez podatku

Otrzymane przez przedsiębiorców subwencje i dotacje można zaliczyć do przychodów. Są więc opodatkowane. Jeśli zaś pochodzą z instytucji unijnych, są zwolnione z podatku dochodowego.Dopłaty, dotacje, subwencje i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów lub jako zwrot wydatków są zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej. Są więc opodatkowane. Wyjątek stanowią otrzymane dotacje, subwencje i dopłaty ze środków unijnych.

Zwolnione z podatku są dochody, jeżeli pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO.

Przyznanie tych środków powinno nastąpić na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy. Warunkiem zwolnienia z podatku jest to, aby podatnik bezpośrednio realizował cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.


Ze zwolnienia skorzysta np. dotacja przyznana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, która pochodzi z Komisji Wspólnot Europejskich – program Phare oraz inne fundusze strukturalne.

Nieopodatkowane będą dotacje z budżetu państwa, otrzymane na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach Specjalnego Przedakcesyjnego Programu na Rzecz Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (SAPARD).

Zwolnione są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia lub świadczenia częściowo odpłatne, otrzymane na cele związane z działalnością rolniczą z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, od agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych. Podobnie dopłaty bezpośrednie stosowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej, otrzymane na podstawie odrębnych przepisów, nie będą opodatkowane.

POMOC Z UE BEZ PIT
Zwolnione z opodatkowania są pochodzące z instytucji unijnych:
• dotacje
• subwencje
• dopłaty
• świadczenia nieodpłatne i częściowo nieodpłatne


Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK