REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-deklaracje znów spóźnione

REKLAMA

Wprowadzenie możliwości przesyłania drogą elektroniczną kolejnych rodzajów deklaracji - VAT-7, 7K, 8 oraz 9 - może się opóźnić. Nadal nie ma odpowiednich rozporządzeń ministra finansów.



Rozporządzenie ministra finansów z 11 sierpnia w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, określa, że od 1 października będzie można przesyłać kolejne rodzaje deklaracji podatkowych – VAT-7, VAT-7K, VAT-8 i VAT-9. Jednak do tej pory Ministerstwo Finansów nie rozszerzyło katalogu podmiotów, które będą miały taką możliwość. Nie przygotowało też stosownych rozporządzeń, które pozwoliłyby na przesyłanie kolejnych rodzajów deklaracji drogą elektroniczną, mimo że do 1 października pozostały jedynie cztery dni.

Jeśli więc resort nie przyjmie rozporządzeń dotyczących m.in. struktury logicznej każdego z tych rodzajów deklaracji, oznaczać to będzie kolejne opóźnienie. Struktura logiczna to kod XML, który firmy muszą zastosować w swoich programach finansowo--księgowych, aby móc przesyłać deklaracje drogą elektroniczną.

Przypomnijmy. Możliwość przesyłania e-deklaracji została wprowadzona 16 sierpnia. Już wtedy informowaliśmy o opóźnieniach we wprowadzaniu nowego systemu. Co więcej, przedsiębiorcy zostali zobowiązani do poinformowania urzędów skarbowych o zamiarze przesyłania takich deklaracji. Musieli również uzyskać zaświadczenie z urzędu pozwalające im na przesyłanie deklaracji w ten sposób. W rzeczywistości firmy nie mogły przesyłać e-deklaracji od 16 sierpnia. Kolejne opóźnienia spowodowało wydanie niezbędnych rozporządzeń umożliwiające przesyłanie e-deklaracji. Struktura logiczna deklaracji PIT-4 i PIT-8A została uregulowana dopiero w rozporządzeniu ogłoszonym 11 września, a więc prawie miesiąc po terminie. Wprowadzenie konieczności uzyskania zaświadczenia z urzędu skarbowego spowodowało jednak brak konieczności określenia struktury logicznej. W przypadku deklaracji VAT, które mogą być przesyłane od 1 października, takie opóźnienie uniemożliwi korzystanie z systemu. Będzie to miało również wpływ na dalsze prace resortu. Aby podatnicy mogli skorzystać z możliwości przesyłania kolejnych deklaracji w terminie, resort musi przyjąć odpowiednie rozporządzenia co najmniej 2 tygodnie przed terminem ustanowionym w rozporządzeniu w sprawie określenia rodzajów deklaracji. 

 Łukasz Zalewski

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

REKLAMA

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA