Sejm. Koniec odpracowywania świąt
REKLAMA
Obecnie, gdy w jednym tygodniu występują dwa dni świąt w dniu innym niż niedziela, wymiar czasu pracy pracownika obniżany jest tylko o jeden dzień. Oznacza to, że pracownik jedno ze świąt musi odpracować. Rząd chce, by pracodawca pomniejszał wymiar czasu pracowników o 8 godzin w każdym przypadku wystąpienia w okresie rozliczeniowym święta w innym dniu niż niedziela. Nie trzeba by więc odpracowywać długich weekendów wynikających ze świąt Bożego Narodzenia oraz z tytułu świąt 1 i 3 maja. Na takich zmianach niewątpliwie skorzystają pracownicy. Będą mieli zapewnione 52 dni wolne od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy.
Przeciwni takim zmianom są pracodawcy. Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan zrealizowanie tego pomysłu podniesie koszty pracy. PKPP Lewiatan szacuje, że w skali roku koszty pracy z tego powodu tylko w sektorze przedsiębiorstw mogą wzrosnąć o około 1,3 mld zł.
Rząd chce, by nowe przepisy weszły w życie od 1 października 2006 roku. Raczej nie jest to możliwe, chyba że proces legislacyjny będzie wyjątkowo szybki. Jeżeli jednak zmiany wejdą w życie jeszcze w tym roku, przedsiębiorstwo zatrudniające około 16 tys. pracowników przekroczy budżet płac o około 800 tys. złotych, gdyż będzie musiało zapłacić za jedną dniówkę, która według obecnych przepisów powinna być dniówką roboczą.
W ramach tej nowelizacji kodeksu pracy do rangi ustawowej mają być podniesione przepisy dotyczące ustalania urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym w przypadku pozostawania przez pracownika w zatrudnieniu u danego pracodawcy jedynie przez część miesiąca. Obecnie zasady te są określone w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 roku w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 z późn. zm.).
Tomasz Zalewski
REKLAMA
REKLAMA