reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nadwyżkę można odzyskać w 25 dni

Nadwyżkę można odzyskać w 25 dni

Terminy odzyskania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym mogą być skrócone. I tak zamiast 60 dni przedsiębiorca poczeka tylko 25, a zamiast 180 dni - 60.Podatnik, który spełnił warunki, o których mowa w art. 87 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 55, poz. 535 z późn. zm.) oraz złożył umotywowany wniosek wraz z deklaracją podatkową otrzyma szybciej zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Uregulowane zaległości

Chodzi o podatnika, który uregulował zobowiązania wobec dostawców oraz rozliczył podatek należny od wewnątrzwspólnotowych nabyć i dostaw towarów, dla których nabywca jest podatnikiem. Otrzyma on zwrot nadwyżki VAT, np. przy zakupach inwestycyjnych, już w terminie 25 dni. Przy pozostałych zakupach termin będzie skrócony ze 180 do 60 dni – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Niezwrócenie podatku w takim terminie przez urząd skarbowy powoduje, że zwrot traktuje się jak nadpłatę podatku podlegającą oprocentowaniu na zasadach określonych w Ordynacji podatkowej. Wydłużenie terminu zwrotu VAT może nastąpić jedynie w przypadku, gdy trzeba dodatkowo sprawdzić, czy wysokość zwrotu jest zasadna. Jeżeli postępowanie wykaże zasadność zwrotu, urząd skarbowy wypłaci pieniądze wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Kto zwrotu nie dostanie

Na wcześniejszy zwrot nie może liczyć przedsiębiorca, który nie uregulował płatności wobec kontrahentów, podatników – dostawców towarów i usług. Ci muszą bowiem terminowo rozliczyć VAT z budżetem państwa. Brak zapłaty za towar może mu uniemożliwić wywiązanie się z tego ustawowego obowiązku – wyjaśniło MF.Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama