| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ministerstwo Finansów o odliczaniu podatku

Ministerstwo Finansów o odliczaniu podatku

Ustawa o VAT nie wyklucza faktur korygujących jako podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego. Podatnik powinien jednak mieć potwierdzenie odbioru faktury przez nabywcę.Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) kwotę VAT naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3-7 tego przepisu suma kwot podatku określona w fakturach otrzymanych przez podatnika. Ustawa o VAT nie wyklucza faktur korygujących jako podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jak wyjaśnia minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską, rozporządzenie MF z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, zawiera informację o konieczności posiadania potwierdzenia odbioru przez nabywcę faktury korygującej.

Z par. 16 ust. 4 rozporządzenia wynika, że sprzedawca, w sytuacji wystawienia faktury korygującej, jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru tej faktury przez nabywcę. Potwierdzenie stanowi dla sprzedawcy podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego. Przepisy rozporządzenia mają charakter proceduralny, rozwijają przepisy ustawy o VAT i przypominają podatnikowi o konsekwencjach związanych z niestosowaniem przez niego przepisów ustawowych.

Ogólne zasady wystawiania przez podatników faktur określa natomiast art. 106 ustawy o VAT. Zgodnie z nim podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę jej dokonania, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz – z zastrzeżeniami – dane dotyczące podatnika i nabywcy.


Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK