REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

ZUS, Zakładanie działalności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie elementy wynagrodzenia są wolne od ZUS-u

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych podstawą wymiaru składek na ZUS stanowi co do zasady osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy przychód.

Pomysły na firmę - skąd czerpać

Wiele osób, które chcą założyć własną działalność gospodarczą, po podjęciu decyzji – idę na swoje, staje w obliczu problemu - co dalej? Znamy przysłowie co wybrukowane jest dobrymi chęciami… Albowiem liczy się pomysł. Tylko skąd go czerpać? Czasami determinacja uaktywnia proces twórczy, najczęściej jednak wykorzystujemy zdobyte już doświadczenia.

Szkoła tańca - biznes plan

Na początku pomyśl o przygotowaniu biznes planu. Takie postępowanie pozwoli uniknąć Ci kilku ewentualnych błędów a przede wszystkim ochroni Cię przed złym zainwestowaniem pieniędzy. Przygotowanie biznes planu twojej szkoły tańca zmusi Cię do oceny rynku na jaki chcesz wejść, sprawdzenia konkurencji i przemyślenia ewentualnych możliwości osiągnięcia sukcesu Twojego przedsięwzięcia. A więc do dzieła.

Szkoła językowa - franczyza

Oprócz własnej działalności inną możliwością prowadzenia szkoły językowej jest wejście do jednego z oferowanych na rynku, systemu franczyzowego. Jest to sposób na uruchomienie własnej firmy, z jednoczesną pomocą ugruntowanej już na rynku marki.

REKLAMA

Zgłoszenie w ZUS wspólników spółek z KRS

Wpisowi do KRS podlegają spółki, których zasady funkcjonowania reguluje kodeks spółek handlowych – spółka jawna, spółka partnerska. spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka akcyjna, spółka z o.o.

Jedno okienko - wspólnik spółki cywilnej w ZUS

Podstawą systemu rejestracji firmy przez osoby fizyczne w jednym okienku jest formularz EDG-1. Składa się go w gminie i informacje w nim zawarte pozwalają uzyskać wpis do gminnej ewidencji przedsiębiorców, nadanie NIP i REGON-u, zgłoszenie do ZUS jako płatnika składek. EDG-1 służy też do aktualizacji tych danych.

Badanie marketingowe obniży ryzyko gospodarcze

Badania marketingowe są niezbędne dla skutecznego zarządzania firmą. Dzięki zebranej informacji dotyczącej rynku, konsumpcji, działaniach konkurencji czy polityki cenowej menedżerowie firmy podejmują kluczowe decyzje, od których zależy dalsza działalność spółki.

Pomysł na biznes - własny sklep internetowy

Choć handel elektroniczny jest stosunkowo nowym zjawiskiem w polskim Internecie analitycy Gemiusa uznali rynek e-commerce za rozwojowy - blisko 80 proc. kupujących w sieci zamierza nadal dokonywać zakupów drogą elektroniczną z częstotliwością nie mniejszą niż dotychczas.

REKLAMA

Zmiana banderol na alkohole od 1 września 2009 r.

W chwili obecnej wielu przedsiębiorców, a w szczególności drobnych sprzedawców detalicznych, przeżywa katusze związane z wycofaniem z końcem czerwca b.r. „starych” banderol na papierosy i inne wyroby tytoniowe.

Szkoła tańca - pomysł

Moda na taniec trwa nieprzerwanie razem z popularnością programów rozrywkowych, jakie oferują nam komercyjne stacje telewizyjne. Taniec stał się modną formą utrzymania kondycji, dbania o figurę, spędzania wolnego czasu.

O jakie fundusze pomocowe może się starać przedsiębiorca?

Przedsiębiorcy mogą się ubiegać o wiele różnych form wsparcia swojej działalności. Niestety informacje o dostępnych formach wsparcia jest rozproszona. Prezentujemy zbiorcze zestawienie tych form przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki.

Białoruski sektor budowlany czeka na inwestorów

Choć Białoruś jest wciąż kojarzona z krajem, w którym prowadzenie biznesu wiąże się z dużym ryzykiem od przyszłego roku dostęp do sektora budowlanego zza wschodniej granicy będzie łatwiejszy.

Jak otworzyć przedstawicielstwo spółki na Białorusi?

Polscy inwestorzy coraz bardziej doceniają rynek białoruski. W ciągu ostatnich siedmiu lat w tym kraju zainwestowało ponad 400 polskich firm. Jedną z form zaistnienia na tym rynku jest otworzenie przedstawicielstwa spółki.

Formy prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie

W 2008 roku inwestorzy zagraniczni ulokowali na Ukrainie ponad 10,9 mln dolarów, z czego około 80 proc. inwestycji pochodziło z krajów Unii Europejskiej. Polskie firmy także coraz odważniej wyruszają na podbój tego rynku.

Można sprawdzić przez internet autentyczność zaświadczenia ZUS

Kontrahent przedstawił Ci zaświadczenie ZUS o niezaleganiu w opłacaniu składek? Masz wątpliwości, czy to zaświadczenie jest autentyczne? Teraz możesz na oficjalnej stronie ZUS sprawdzić to zaświadczenie.

W poszukiwaniu inwestora

Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z pomocy inwestorów publicznych i prywatnych. W 2008 roku poziom inwestycji na rynku funduszy podwyższonego ryzyka był drugim, co do wielkości wynikiem w historii. Europejskie Stowarzyszenie Private Equity i Venture Capital Association (EVCA) podaje, że w ub.r. inwestycje w tym sektorze wyniosły 628 mln euro.

Idealny sprzedawca rozkręci handel

Obraz idealnego sprzedawcy zmienia się wraz z rozwojem rynku sprzedaży towarów i usług. Z tegorocznych badań ekspertów Polish National Sales Awards (PNSA) wynika, że dobrego handlowca zdradza m.in. towarzyskość, umiejętność wzbudzania zaufania i kontrolowania rozmowy.

Jedno okienko będzie szerzej otwarte

Wyeliminowanie zaświadczeń o wpisie do rejestru REGON, umożliwienie wydania decyzji o nadaniu NIP w formie elektronicznej oraz uporządkowanie obiegu dokumentów to najważniejsze rekomendacje Ministerstwa Gospodarki do obowiązujących przepisów dotyczących „jednego okienka”. Propozycje ułatwień dla przedsiębiorców Kierownictwo Ministerstwa Gospodarki przyjęło 29 lipca 2009 r..

ZUS sprawdza wnikliwie zwolnienia lekarskie

Jak poinformował Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, kierowana przez niego instytucja rozpoczęła od 1 sierpnia 2009 r. realizację programu pod dźwięczną nazwą: "Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej". Należy się więc spodziewać częstszych i wnikliwszych kontroli w tym zakresie, bo zadanie to otrzymało aktualnie najwyższy priorytet.

Jak założyć firmę w Rosji?

Choć największymi inwestorami w Rosji od lat pozostają Cypr, Holandia, Luksemburg i Wielka Brytania, Polacy też już doceniają ten rynek. W 2008 roku suma polskich inwestycji w tym kraju wyniosła 596 mln dol. Rynek jest tam ogromny, a formalności przy zakładaniu firmy nie bardziej uciążliwe niż w Polsce.

Najczęstsze błędy początkujących przedsiębiorców

Duża część małych firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw kończy działalność po pierwszych trzech latach. Przyczyniają się do tego często prozaiczne błędy, których bardzo łatwo jest uniknąć.

Refundacja składek ZUS - jak zarejestrować się w PFRON

Aby móc ubiegać się o refundację składek ZUS gdy jesteś osobą niepełnosprawną prowadzącym działalność gospodarczą, musisz figurować w wykazie PFRON. Jak i gdzie się rejestrować? Jakie dokumenty złożyć?

ZUS przeszkoli za darmo

25 czerwca 2009 r. w siedzibach wszystkich oddziałów ZUS odbędą się szkolenia dla przedsiębiorców z zakresu rejestracji działalności gospodarczej w tzw. "jednym okienku".

Ubieganie się o refundację składek na ubezpieczenie społeczne przez pracodawcę niepełnosprawnego

Kto i na jakiej podstawie może ubiegać się o refundację? Jaki wniosek składać? W jakiej formie?

Jak uzyskać refundację składek ZUS płaconych przez niepełnosprawnych wykonujących działalność gospodarczą

Jeżeli jesteś niepełnosprawnym musisz płacić składki ZUS. Jednak możesz uzyskać z PFRON refundację tych składek. Jak to zrobić?

Jak założyć firmę w jednym okienku?

Osoby zakładające firmę, muszą złożyć w urzędzie gminy jeden wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Wniosek ten o symbolu EDG-1 jest jednocześnie: wnioskiem o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym, o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (NIP), zgłoszeniem płatnika składek albo jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych albo zgłoszeniem oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników (ZUS lub KRUS).

Jedno okienko dla przedsiębiorcy a ZUS

Rozpoczynasz, zawieszasz lub wznawiasz wykonywanie pozarolniczej działalności w ramach "jednego okienka"? Sprawdź jakie dokumenty sporządzi za Ciebie ZUS.

Jedno okienko dla przedsiębiorcy a ZUS

Rozpoczynasz, zawieszasz lub wznawiasz wykonywanie pozarolniczej działalności w ramach "jednego okienka"? Sprawdź jakie dokumenty sporządzi za Ciebie ZUS.

Jedno okienko dla przedsiębiorcy a ZUS

Rozpoczynasz, zawieszasz lub wznawiasz wykonywanie pozarolniczej działalności w ramach "jednego okienka"? Sprawdź jakie dokumenty sporządzi za Ciebie ZUS.

Jedno okienko dla przedsiębiorcy a ZUS

Rozpoczynasz, zawieszasz lub wznawiasz wykonywanie pozarolniczej działalności w ramach "jednego okienka"? Sprawdź jakie dokumenty sporządzi za Ciebie ZUS.

Punkty przedszkolne i zespoły wychowania przedszkolnego

Jeżeli myślisz o założeniu przedszkola może zainteresujesz się w pierwszej kolejności łatwiejszymi w prowadzeniu formami jakimi są zespoły wychowania przedszkolnego i punkty przedszkolne.

Powszechne prawo do zgłaszania dłużników

Prawo do informowania biur informacji gospodarczych (BIG) o nierzetelnych dłużnikach przez osoby fizyczne, a nie tylko przedsiębiorców - to najważniejsza zmiana zawarta w rządowym projekcie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z o.o. jest spółką kapitałową posiadającą osobowość prawną. Może być zawiązana dla dowolnego celu dopuszczalnego prawem (niekoniecznie gospodarczego). Dla założenia spółki wystarczy już 5 tys. zł kapitału zakładowego. Jest to jednak z pewnością już bardziej skomplikowany podmiot, niż spółki osobowe (cywilna, czy jawna). Warto jednak poznać zasady jej zakładania i prowadzenia, bo ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki jest warta większej "fatygi" przy prowadzeniu tego rodzaju spółki.

Kiedy mamy do czynienia z remontem a kiedy z ulepszeniem środka trwałego

Jestem przedsiębiorcą. Zamierzam dokonać generalnego remontu mojej niewielkiej hali produkcyjnej oraz infrastruktury na terenie zakładu. Remont ma dotyczyć: wymiany okien i dachu hali, wykonanie nowej posadzki, ocieplenie hali. Ponadto wykonany zostanie remont drogi dojazdowej do hali na terenie zakładu oraz placu wokół niej. Czy ww. prace mam zakwalifikować podatkowo jako remont, czy też może ulepszenie środków trwałych?

Dotacje szansą dla nowych firm

Według GUS-u w ciągu pierwszych trzech lat od rozpoczęcia działalności upada około 40% przedsiębiorstw, które rozpoczęły działalność. W ciągu pierwszego roku działalności ten odsetek jest znacznie wyższy i sięga 60- 70%. Przyczyn tego faktu upatrywać można w kilku powodach. Młodym przedsiębiorcom doskwiera brak kapitału, często również brak sprecyzowanego pomysłu na prowadzenie działalności gospodarczej i nieumiejętność prowadzenia tej działalności.

Co trzecia firma nie dostaje kredytu?

Z kwartalnego badania Narodowego Banku Polskiego kondycji polskich przedsiębiorstw wynika, że w II kwartale tego roku borykać się będą one z dalszymi znacznymi problemami. Przedstawiciele firm narzekają głównie na malejący popyt. Jednocześnie co trzecie przedsiębiorstwo nie było w stanie uzyskać kredytu bankowego.

Nie ma przymusu ustalania zobowiązań w złotówkach

Czy mogę ustalić w umowie zapłatę za towar w euro? Słyszałem, że nie trzeba już na taki zapis starać się o zezwolenie dewizowe.

Jak polski przedsiębiorca może odbyć staż w europejskiej firmie?

Polscy przedsiębiorcy mają okazję podpatrzeć jak działają europejskie firmy. Komisja Europejska zachęca właścicieli firm, zarówno początkujących jak i doświadczonych przedsiębiorców, do wzięcia udziału w Programie wymiany przedsiębiorców w Europie i odbycia półrocznego stażu w jednym z przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą na terenie UE.

Ekooznakowanie szansą na wypromowanie produktu jako przyjaznego środowisku

Konsumenci coraz częściej szukają towarów ekologicznych, czy przyjaznych środowisku. Ale jak sprawdzić, że mamy do czynienia z takimi właśnie produktami.

Druki i formularze dla przedsiębiorcy

Prezentujemy wzory pism i druków potrzebnych do zakładania firm oraz w bieżącej działalności gospodarczej.

Wzory umów niezbędne przedsiębiorcy

Przedsiębiorca w swojej działalności zawiera najróżniejsze umowy. Prezentujemy sprawdzone wzory umów, które przydadzą się każdemu prowadzącemu działalność gospodarczą.

Prokura

Prokura nie ma nic wspólnego z prokuraturą (oprócz podobnej nazwy). Prokura jest bowiem specjalnym rodzajem pełnomocnictwa, którego może udzielić przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców KRS (w praktyce - spółki prawa handlowego).

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa jest jedną ze spółek osobowych, która pozwala zwolnić niektórych (lecz nie wszystkich wspólników) od odpowiedzialności za jej zobowiązania. Wprowadza również dwie kategorie wspólników – komplementariuszy i komandytariuszy.

Spółka jawna

Spółka jawna jest najprostszą konstrukcyjnie spółką prawa handlowego. Nawet jej definicja kodeksowa jest lakoniczna: „Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową”.

Spółka partnerska

Spółka partnerska jest jedną ze spółek osobowych prawa handlowego- przeznaczoną dla przedstawicieli wolnych zawodów. Jej konstrukcja pozwala zminimalizować odpowiedzialność wspólników za zobowiązania powstałe w wyniku wykonywania zawodu przez pozostałych partnerów.

Spółka cywilna

Spółka cywilna jest najpopularniejszą formą współpracy kilku przedsiębiorców. Nie wymaga zachowania wielu formalności – przykładowo nie wymaga zgłoszenia do KRS. W odróżnieniu jednak od spółek prawa handlowego (regulowanych w KSH) spółka cywilna nie jest oddzielnym podmiotem prawa – jest jedynie umową łączącą wspólników. Ma to duże znaczenie w zakresie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania powstałe podczas prowadzenia działalności.

Kwiaciarnia - Biznes plan

W planowaniu każdej działalności gospodarczej niezbędne będzie przygotowanie dobrego biznes planu. Bezwzględnie pomoże Ci to w dalszych działaniach, a jeśli masz zamiar ubiegać się o kredyt, biznes plan będzie od Ciebie wymagany, jako jeden z niezbędnych do przedstawienia bankowi dokumentów.

Gospodarstwo agroturystyczne - rejestracja

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku rolników (nie muszą rejestrować działalności gospodarczej) a inaczej w przypadku osób niebędących rolnikami.

Jedno okienko w interpretacji ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat dla płatników składek w sprawie obowiązujących od 31 marca 2009 r. nowych przepisów dotyczących zgłoszenia rozpoczęcia, zawieszenia lub wznowienia działalności gospodarczej. Warto wiedzieć jak ZUS interpretuje "jedno okienko".

Nowe zasady ubezpieczeń społecznych osób prowadzących działalność gospodarczą i jednocześnie wykonujących pracę nakładczą

ZUS przypomina, że w związku z wejściem w życie art. 9 ust. 2b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, od 1 marca 2009 r. zmianie uległy zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym w przypadku jednoczesnego wykonywania pracy nakładczej i prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA