REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekooznakowanie szansą na wypromowanie produktu jako przyjaznego środowisku

Krzysztof Pietrzak
Ekooznakowanie szansą na wypromowanie produktu jako przyjaznego środowisku
Ekooznakowanie szansą na wypromowanie produktu jako przyjaznego środowisku

REKLAMA

REKLAMA

Konsumenci coraz częściej szukają towarów ekologicznych, czy przyjaznych środowisku. Ale jak sprawdzić, że mamy do czynienia z takimi właśnie produktami.

Co to jest ekooznakowanie?

REKLAMA

Ekooznakowanie (tzw. ecolabelling) to innymi słowy etykietowanie produktów przyjaznych środowisku. Takie etykiety mogą przyjmować różne formy oraz być wydawane przez instytucje zarówno państwowe jak i prywatne. Konsument nabywając produkt tak oznakowany ma gwarancję, że nie szkodzi on środowisku (w żadnym z etapów życia produktu – produkcji, używania, gospodarowania odpadem nie zostało zidentyfikowane negatywne oddziaływanie na środowisko).


Jaką korzyść daje ekooznakowanie?

Ekooznakowanie staje się coraz bardziej popularne wśród przedstawicieli wielu branż (oznakowane są w ten sposób artykuły RTV i AGD, telefony komórkowe, urządzenia grzewcze itd.). Klienci są dzisiaj bardziej wyczuleni na kwestie ochrony środowiska. Czterech na pięciu europejskich konsumentów woli kupować produkty bardziej przyjazne środowisku, pod warunkiem że te będą posiadały właściwą certyfikację niezależnej organizacji. Dzięki temu promowana jest postawa proekologiczna oraz przede wszystkim produkt tak oznakowany staje się bardziej konkurencyjny na rynku. Konsumenci w coraz większym stopniu dokonują świadomego wyboru pomiędzy produktami uznanymi jako ekologiczne a produktami mogącymi negatywnie oddziaływać na środowisko na korzyść tych pierwszych. W związku z powyższym, należy stwierdzić, że ekooznakwoanie pełni dwie główne funkcje:

1. Funkcja związana z promowaniem postawy proekologicznej,
2. Funkcja marketingowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Polskie firmy nie dają się kryzysowi

Jakie znaki ekologiczne funkcjonują w Polsce?

Obecnie w Polsce funkcjonują znaki ekologiczne m.in. takie jak:

• Znak Ekologiczny EKO
• EKOLAND
• Zielone Płuca Polski
• Bezpieczny dla Ozonu

Ponadto coraz bardziej popularnym ekoznakiem jest obowiązujący w Unii Europejskiej Ecolabel. Jest to oficjalny znak Unii Europejskiej nadawany produktom proekologicznym.

Oznaczone nim mogą być następujące produkty:

Materace
Buty
Twarde pokrycia podłogowe
Farby i lakiery
Żarówki
Polepszacze gleby/podłoża uprawowe
Chłodziarki
Odkurzacze
Pompy ciepła
Pralki
Zmywarki do naczyń
Środki czyszczące
Smary
Komputery
Odbiorniki telewizyjne
Wyroby włókiennicze
Papier


Jaka jest procedura w przyznawaniu praw do używania Ecolabel?

Wniosek o przyznanie znaku Ecolabel może złożyć producent, importujący po raz pierwszy towar spoza obszaru Unii Europejskiej, handlowiec (jeżeli sprzedaje produkt pod własną marką). Wnioski przyjmuje Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.

Adres:
Polskie Centrum Badań i Certyfikacji
02-699 Warszawa, ul Kłobucka 23A
Biuro ds. Badań i Certyfikacji Wyrobów
tel. (022) 647-07-22, 857-99-16
fax (022) 647-11-09, 647-12-22
e-mail: pcbc@perytnet.pl

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej PCBC

Kontakty do osób zajmujących się określoną grupą towarów mogących podlegać oznakowaniu Ecolabel.

Wniosek podlega rozpatrzeniu. Opłata za rozpatrzenie wniosku, która nie podlega zwrotowi, jest wnoszona po złożeniu wniosku.

Jeżeli wniosek i odpowiednia dokumentacja zostanie zaakceptowana przez PCBC wnioskodawca będzie mógł podpisać umowę upoważniająca do stosowania Ecolabel. Używanie znaku Ecolabel związane jest z ponoszeniem opłaty rocznej.

Opłata roczna jest naliczana i uiszczana od momentu uzyskania zezwolenia przez wnioskodawcę. Podstawowa roczna opłata za używanie oznakowania wynosi 0,15 % rocznej wielkości sprzedaży wyrobów (z wyłączeniem VAT) w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dla małych i średnich przedsiębiorstw przewidziane są specjalne upusty od opłat.


Ponadto przedsiębiorca może ubiegać się o korzystanie ze znaków:

REKLAMA


Znak Ekologiczny EKO – jest to znak który mogą otrzymać usługi i wyroby krajowe i zagraniczne. Jest on uzyskiwany na drodze dobrowolnej certyfikacji. Przy procedurze nadawania Znaku Ekologicznego EKO danemu produktowi lub usłudze brane jest pod uwagę całe życie produktu (produkcja, użycie, postępowanie z odpadem).
Jest on przyznawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. Przedsiębiorca ubiegający się o ww. znak może również otrzymać oznakowanie Ecolabel, ponieważ kryteria oceny wyrobu lub usługi podczas procedury certyfikacji Znakiem Ekologicznym EKO są takie same jak dla Ecolabel.

Ekoland – znak przyznawany przez Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND dla środków spożywczych i produktów rolnych. Znak ten może otrzymać jedynie producent posiadający certyfikat rolnictwa ekologicznego. Używanie znaku Ekoland jest odpłatne.

Podmioty starające się o ekooznakowanie (zarówno Ecolabel jak i krajowe znaki ekologiczne) mogą otrzymać 50% zwrotu poniesionych kosztów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zobacz serwis: Finanse i rozwój

Podsumowując, przy wyborze ekooznakowania dla produkowanego towaru należy brać po uwagę jego renomę, popularność (czy konsument kojarzy dany znak), wiarygodność (ilu przedsiębiorców korzysta z danego oznakowania) oraz cenę złożenia wniosku oraz używania znaku ekologicznego.

W większości procedur uzyskiwania znaku ekologicznego istnieją opłaty zarówno podczas składania wniosku jak i w czasie korzystania ze znaku (opłaty pobierane w systemie rocznym lub półrocznym). Należy również brać pod uwagę możliwość dofinansowania takiego przedsięwzięcia (np. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko).

Krzysztof Pietrzak
ekspert ochrony środowiska (GIOŚ)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA