REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekooznakowanie szansą na wypromowanie produktu jako przyjaznego środowisku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Pietrzak
Ekooznakowanie szansą na wypromowanie produktu jako przyjaznego środowisku
Ekooznakowanie szansą na wypromowanie produktu jako przyjaznego środowisku

REKLAMA

REKLAMA

Konsumenci coraz częściej szukają towarów ekologicznych, czy przyjaznych środowisku. Ale jak sprawdzić, że mamy do czynienia z takimi właśnie produktami.

Co to jest ekooznakowanie?

REKLAMA

Ekooznakowanie (tzw. ecolabelling) to innymi słowy etykietowanie produktów przyjaznych środowisku. Takie etykiety mogą przyjmować różne formy oraz być wydawane przez instytucje zarówno państwowe jak i prywatne. Konsument nabywając produkt tak oznakowany ma gwarancję, że nie szkodzi on środowisku (w żadnym z etapów życia produktu – produkcji, używania, gospodarowania odpadem nie zostało zidentyfikowane negatywne oddziaływanie na środowisko).


Jaką korzyść daje ekooznakowanie?

Ekooznakowanie staje się coraz bardziej popularne wśród przedstawicieli wielu branż (oznakowane są w ten sposób artykuły RTV i AGD, telefony komórkowe, urządzenia grzewcze itd.). Klienci są dzisiaj bardziej wyczuleni na kwestie ochrony środowiska. Czterech na pięciu europejskich konsumentów woli kupować produkty bardziej przyjazne środowisku, pod warunkiem że te będą posiadały właściwą certyfikację niezależnej organizacji. Dzięki temu promowana jest postawa proekologiczna oraz przede wszystkim produkt tak oznakowany staje się bardziej konkurencyjny na rynku. Konsumenci w coraz większym stopniu dokonują świadomego wyboru pomiędzy produktami uznanymi jako ekologiczne a produktami mogącymi negatywnie oddziaływać na środowisko na korzyść tych pierwszych. W związku z powyższym, należy stwierdzić, że ekooznakwoanie pełni dwie główne funkcje:

1. Funkcja związana z promowaniem postawy proekologicznej,
2. Funkcja marketingowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Polskie firmy nie dają się kryzysowi

Jakie znaki ekologiczne funkcjonują w Polsce?

Obecnie w Polsce funkcjonują znaki ekologiczne m.in. takie jak:

• Znak Ekologiczny EKO
• EKOLAND
• Zielone Płuca Polski
• Bezpieczny dla Ozonu

Ponadto coraz bardziej popularnym ekoznakiem jest obowiązujący w Unii Europejskiej Ecolabel. Jest to oficjalny znak Unii Europejskiej nadawany produktom proekologicznym.

Oznaczone nim mogą być następujące produkty:

Materace
Buty
Twarde pokrycia podłogowe
Farby i lakiery
Żarówki
Polepszacze gleby/podłoża uprawowe
Chłodziarki
Odkurzacze
Pompy ciepła
Pralki
Zmywarki do naczyń
Środki czyszczące
Smary
Komputery
Odbiorniki telewizyjne
Wyroby włókiennicze
Papier


Jaka jest procedura w przyznawaniu praw do używania Ecolabel?

Wniosek o przyznanie znaku Ecolabel może złożyć producent, importujący po raz pierwszy towar spoza obszaru Unii Europejskiej, handlowiec (jeżeli sprzedaje produkt pod własną marką). Wnioski przyjmuje Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.

Adres:
Polskie Centrum Badań i Certyfikacji
02-699 Warszawa, ul Kłobucka 23A
Biuro ds. Badań i Certyfikacji Wyrobów
tel. (022) 647-07-22, 857-99-16
fax (022) 647-11-09, 647-12-22
e-mail: pcbc@perytnet.pl

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej PCBC

Kontakty do osób zajmujących się określoną grupą towarów mogących podlegać oznakowaniu Ecolabel.

Wniosek podlega rozpatrzeniu. Opłata za rozpatrzenie wniosku, która nie podlega zwrotowi, jest wnoszona po złożeniu wniosku.

Jeżeli wniosek i odpowiednia dokumentacja zostanie zaakceptowana przez PCBC wnioskodawca będzie mógł podpisać umowę upoważniająca do stosowania Ecolabel. Używanie znaku Ecolabel związane jest z ponoszeniem opłaty rocznej.

Opłata roczna jest naliczana i uiszczana od momentu uzyskania zezwolenia przez wnioskodawcę. Podstawowa roczna opłata za używanie oznakowania wynosi 0,15 % rocznej wielkości sprzedaży wyrobów (z wyłączeniem VAT) w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dla małych i średnich przedsiębiorstw przewidziane są specjalne upusty od opłat.


Ponadto przedsiębiorca może ubiegać się o korzystanie ze znaków:

REKLAMA


Znak Ekologiczny EKO – jest to znak który mogą otrzymać usługi i wyroby krajowe i zagraniczne. Jest on uzyskiwany na drodze dobrowolnej certyfikacji. Przy procedurze nadawania Znaku Ekologicznego EKO danemu produktowi lub usłudze brane jest pod uwagę całe życie produktu (produkcja, użycie, postępowanie z odpadem).
Jest on przyznawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. Przedsiębiorca ubiegający się o ww. znak może również otrzymać oznakowanie Ecolabel, ponieważ kryteria oceny wyrobu lub usługi podczas procedury certyfikacji Znakiem Ekologicznym EKO są takie same jak dla Ecolabel.

Ekoland – znak przyznawany przez Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND dla środków spożywczych i produktów rolnych. Znak ten może otrzymać jedynie producent posiadający certyfikat rolnictwa ekologicznego. Używanie znaku Ekoland jest odpłatne.

Podmioty starające się o ekooznakowanie (zarówno Ecolabel jak i krajowe znaki ekologiczne) mogą otrzymać 50% zwrotu poniesionych kosztów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zobacz serwis: Finanse i rozwój

Podsumowując, przy wyborze ekooznakowania dla produkowanego towaru należy brać po uwagę jego renomę, popularność (czy konsument kojarzy dany znak), wiarygodność (ilu przedsiębiorców korzysta z danego oznakowania) oraz cenę złożenia wniosku oraz używania znaku ekologicznego.

W większości procedur uzyskiwania znaku ekologicznego istnieją opłaty zarówno podczas składania wniosku jak i w czasie korzystania ze znaku (opłaty pobierane w systemie rocznym lub półrocznym). Należy również brać pod uwagę możliwość dofinansowania takiego przedsięwzięcia (np. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko).

Krzysztof Pietrzak
ekspert ochrony środowiska (GIOŚ)

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA