REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekooznakowanie szansą na wypromowanie produktu jako przyjaznego środowisku

Krzysztof Pietrzak
Ekooznakowanie szansą na wypromowanie produktu jako przyjaznego środowisku
Ekooznakowanie szansą na wypromowanie produktu jako przyjaznego środowisku

REKLAMA

REKLAMA

Konsumenci coraz częściej szukają towarów ekologicznych, czy przyjaznych środowisku. Ale jak sprawdzić, że mamy do czynienia z takimi właśnie produktami.

Co to jest ekooznakowanie?

REKLAMA

Ekooznakowanie (tzw. ecolabelling) to innymi słowy etykietowanie produktów przyjaznych środowisku. Takie etykiety mogą przyjmować różne formy oraz być wydawane przez instytucje zarówno państwowe jak i prywatne. Konsument nabywając produkt tak oznakowany ma gwarancję, że nie szkodzi on środowisku (w żadnym z etapów życia produktu – produkcji, używania, gospodarowania odpadem nie zostało zidentyfikowane negatywne oddziaływanie na środowisko).


Jaką korzyść daje ekooznakowanie?

Ekooznakowanie staje się coraz bardziej popularne wśród przedstawicieli wielu branż (oznakowane są w ten sposób artykuły RTV i AGD, telefony komórkowe, urządzenia grzewcze itd.). Klienci są dzisiaj bardziej wyczuleni na kwestie ochrony środowiska. Czterech na pięciu europejskich konsumentów woli kupować produkty bardziej przyjazne środowisku, pod warunkiem że te będą posiadały właściwą certyfikację niezależnej organizacji. Dzięki temu promowana jest postawa proekologiczna oraz przede wszystkim produkt tak oznakowany staje się bardziej konkurencyjny na rynku. Konsumenci w coraz większym stopniu dokonują świadomego wyboru pomiędzy produktami uznanymi jako ekologiczne a produktami mogącymi negatywnie oddziaływać na środowisko na korzyść tych pierwszych. W związku z powyższym, należy stwierdzić, że ekooznakwoanie pełni dwie główne funkcje:

1. Funkcja związana z promowaniem postawy proekologicznej,
2. Funkcja marketingowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Polskie firmy nie dają się kryzysowi

Jakie znaki ekologiczne funkcjonują w Polsce?

Obecnie w Polsce funkcjonują znaki ekologiczne m.in. takie jak:

• Znak Ekologiczny EKO
• EKOLAND
• Zielone Płuca Polski
• Bezpieczny dla Ozonu

Ponadto coraz bardziej popularnym ekoznakiem jest obowiązujący w Unii Europejskiej Ecolabel. Jest to oficjalny znak Unii Europejskiej nadawany produktom proekologicznym.

Oznaczone nim mogą być następujące produkty:

Materace
Buty
Twarde pokrycia podłogowe
Farby i lakiery
Żarówki
Polepszacze gleby/podłoża uprawowe
Chłodziarki
Odkurzacze
Pompy ciepła
Pralki
Zmywarki do naczyń
Środki czyszczące
Smary
Komputery
Odbiorniki telewizyjne
Wyroby włókiennicze
Papier


Jaka jest procedura w przyznawaniu praw do używania Ecolabel?

Wniosek o przyznanie znaku Ecolabel może złożyć producent, importujący po raz pierwszy towar spoza obszaru Unii Europejskiej, handlowiec (jeżeli sprzedaje produkt pod własną marką). Wnioski przyjmuje Polskie Centrum Badań i Certyfikacji.

Adres:
Polskie Centrum Badań i Certyfikacji
02-699 Warszawa, ul Kłobucka 23A
Biuro ds. Badań i Certyfikacji Wyrobów
tel. (022) 647-07-22, 857-99-16
fax (022) 647-11-09, 647-12-22
e-mail: pcbc@perytnet.pl

Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej PCBC

Kontakty do osób zajmujących się określoną grupą towarów mogących podlegać oznakowaniu Ecolabel.

Wniosek podlega rozpatrzeniu. Opłata za rozpatrzenie wniosku, która nie podlega zwrotowi, jest wnoszona po złożeniu wniosku.

Jeżeli wniosek i odpowiednia dokumentacja zostanie zaakceptowana przez PCBC wnioskodawca będzie mógł podpisać umowę upoważniająca do stosowania Ecolabel. Używanie znaku Ecolabel związane jest z ponoszeniem opłaty rocznej.

Opłata roczna jest naliczana i uiszczana od momentu uzyskania zezwolenia przez wnioskodawcę. Podstawowa roczna opłata za używanie oznakowania wynosi 0,15 % rocznej wielkości sprzedaży wyrobów (z wyłączeniem VAT) w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Dla małych i średnich przedsiębiorstw przewidziane są specjalne upusty od opłat.


Ponadto przedsiębiorca może ubiegać się o korzystanie ze znaków:

REKLAMA


Znak Ekologiczny EKO – jest to znak który mogą otrzymać usługi i wyroby krajowe i zagraniczne. Jest on uzyskiwany na drodze dobrowolnej certyfikacji. Przy procedurze nadawania Znaku Ekologicznego EKO danemu produktowi lub usłudze brane jest pod uwagę całe życie produktu (produkcja, użycie, postępowanie z odpadem).
Jest on przyznawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. Przedsiębiorca ubiegający się o ww. znak może również otrzymać oznakowanie Ecolabel, ponieważ kryteria oceny wyrobu lub usługi podczas procedury certyfikacji Znakiem Ekologicznym EKO są takie same jak dla Ecolabel.

Ekoland – znak przyznawany przez Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi EKOLAND dla środków spożywczych i produktów rolnych. Znak ten może otrzymać jedynie producent posiadający certyfikat rolnictwa ekologicznego. Używanie znaku Ekoland jest odpłatne.

Podmioty starające się o ekooznakowanie (zarówno Ecolabel jak i krajowe znaki ekologiczne) mogą otrzymać 50% zwrotu poniesionych kosztów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zobacz serwis: Finanse i rozwój

Podsumowując, przy wyborze ekooznakowania dla produkowanego towaru należy brać po uwagę jego renomę, popularność (czy konsument kojarzy dany znak), wiarygodność (ilu przedsiębiorców korzysta z danego oznakowania) oraz cenę złożenia wniosku oraz używania znaku ekologicznego.

W większości procedur uzyskiwania znaku ekologicznego istnieją opłaty zarówno podczas składania wniosku jak i w czasie korzystania ze znaku (opłaty pobierane w systemie rocznym lub półrocznym). Należy również brać pod uwagę możliwość dofinansowania takiego przedsięwzięcia (np. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko).

Krzysztof Pietrzak
ekspert ochrony środowiska (GIOŚ)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA