REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zdolność kredytowa, Oszczędzanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Cena a jakość

Wiele naukowych badań pokazuje, że klienci niepewni rzeczywistej jakości towarów, często oceniają je, opierając się na stereotypie wysoka cena równa się wysokiej jakości.

Oszczędzać czy zarabiać

Oszczędzanie kojarzy nam się zazwyczaj z ograniczeniami, z wydawaniem mniej niż byśmy chcieli. Nie jest to jednak cała prawda.

Na czarną godzinę

Każdego z nas spotykają w naszym życiu różnego typu sytuacje awaryjne, a to jakiś wypadek, a to jakaś awaria, itp. Aby poradzić sobie z takimi sytuacjami, potrzebujesz gotówki. Nie za dzień, tydzień lub dwa, ale już teraz.

Porządkowanie domowego budżetu

Jeżeli jesteśmy przekonani, że dużo zarabiamy a mimo wszystko wciąż trudno jest związać koniec z końcem, powinniśmy podejść do domowego budżetu systemowo. Po analizie znajdziemy gdzie w budżecie znalazły się dziury.

REKLAMA

Czy opłaca się zbierać punkty

W większości dużych marketów istnieją programy rabatowe, lojalnościowe. O co w nich chodzi tak naprawdę chodzi? Czy faktycznie jest to premiowanie stałych klientów i pozwalają one coś konkretnego zaoszczędzić na zakupach?

Czy dostajesz to za co płacisz

Większość z nas jest świecie przekonana, że dostaje to, za co płaci. Jeśli coś kosztuje mało, jeśli coś jest tanie, to automatycznie świadczy to o niskiej jakości danego produktu i na odwrót. To, co dobre jest drogie, gdyż wyższa jakość automatycznie oznacza wyższą cenę. Czy to na pewno prawda?

Uwaga na duże opakowania

Jednym ze sposobów na proste oszczędzanie w czasie zakupów jest kupowanie dużych opakowań produktów. Generalnie duże opakowanie wychodzi taniej (w przeliczeniu na określoną jednostkę wagi/pojemności), niż kilka małych opakowań. Generalnie, to wcale nie znaczy zawsze.

Rozsądne zakupy

Zakupy, to nie nieodłączny element naszego życia. Jedni wydają mniej na zakupy, drudzy więcej. Niektórzy, z kolei, wydają o wiele za dużo i robią to w bardzo nieumiejętny sposób. Jak nie dać się zwariować w czasie zakupów?

REKLAMA

Oszczędny kierowca

Rosnące ceny paliwa powodują, że używanie własnego samochodu pochłania coraz większą część domowego budżetu. Warto więc zastanowić się, jak zmniejszyć koszty eksploatacji samochodu.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd

Pokaźną pozycją w budżecie domowym są zazwyczaj opłaty za energię elektryczną. Warto więc zastanowić się, zwłaszcza przy rosnących cenach prądu, jak zmniejszyć jego zużycie.

Jak zaoszczędzić 50 zł miesięcznie

Warto się zastanowić, czy zmieniając niektóre swoje nawyki nie warto zaoszczędzić w budżecie domowym do 50 zł miesięcznie.

Po co w ogóle oszczędzać

Większość z nas ma instynktowną potrzebę oszczędzania, inni uznają zasadę, że oszczędzanie w ogóle nie jest potrzebne, wystarczy skupić się na zarabianiu pieniędzy.

Spada oprocentowanie ROR-ów

Banki znalazły kolejny sposób na dodatkowe przychody. Po tym jak podrożały kredyty hipoteczne, spadło oprocentowanie lokat i w górę poszły niektóre opłaty związane z prowadzeniem konta, przyszedł czas na cięcie oprocentowania ROR-ów.

Coraz trudniej o kredyt na mieszkanie

Rynki finansowe zdają się powoli uspokajać po największej zawierusze, jaka spotkała je od czasów, których większość z nas nie jest w stanie pamiętać. Wbrew pozorom, z punktu widzenia klienta banku, sytuacja wcale nie staje się jednak bardziej komfortowa, szczególnie, jeśli chodzi o kredyty hipoteczne.

Banki w różny sposób obliczają wkład własny

Dzisiaj tylko pięć banków finansuje w 100% zakup mieszkania kredytem walutowym. Pozostałe wymagają wkładu własnego. Okazuje się jednak, że bank w różny sposób wyliczają wysokość wkładu własnego.

Rachunek bankowy dla dziecka

Ostatnio zaczęłam zastanawiać się nad otwarciem rachunku bankowego dla mojego dziecka. Czy istnieje taka możliwość gdy dziecko ma 14 lat? Jakie warunki trzeba spełniać?

Co to jest zdolność kredytowa?

Chcę zaciągnąć kredyt. Wiem, że banki rozpatrując wniosek biorą pod uwagę zdolność kredytową klienta. Co to dokładnie jest i jak można to obliczyć. Może sam będę ja oszacować i od razu będę wiedział czy kredyt dostanę.

Śmierć kredytobiorcy a obowiązek spłaty kredytu przez spadkobierców

W przypadku śmierci kredytobiorcy, spadkobiercy często zastanawiają się, w jakim stopniu i kto odpowiada za długi osoby zmarłej.

Czy bank musi pytać o zgodę na przetwarzanie danych swoich klientów

Pięć lat temu wziąłem kredyt z banku. Był on na niewielką sumę i udało mi się go spłacić przed terminem. Podczas zawierania umowy z bankiem wyraziłem zgodę na przetwarzanie moich danych, jednak zastanawiam się jak długo bank będzie mógł jej przetwarzać. Sądziłem, że po spłacie kredytu nie będzie to już konieczne.

Max Lokata, czyli jak nie opłaca się wprowadzać konsumentów w błąd

Bank PKO BP został ukarany niespełna 6 milionową karą za naruszenie prawa. Prezes UOKiK uznała, że kampania reklamowa spółki prowadzona na rzecz jednego z jej produktów „Max Lokata” wprowadzała konsumentów w błąd.

Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

Nie wszyscy klienci banków zdają sobie sprawę, że niepotrzebny jest testament, aby wskazać osobę uposażoną do środków na rachunku lub lokacie bankowej w wypadku śmierci posiadacza rachunku.

Lokaty walutowe - łatwy zysk czy zbyt duże ryzyko

Rosnące stopy procentowe oraz spadki na rynkach akcji spowodowały renesans lokat terminowych. Obecnie banki prześcigają się w wysokości oferowanego oprocentowania. Stawki sięgają nawet 9-10% (Polbank, BPH, Alior Bank).

Co musisz wiedzieć przed wzięciem kredytu?

Co powinieneś wiedzieć zanim weźmiesz kredyt. Sprawdź 10 podstawowych zasad jakimi trzeba się kierować przy zawieraniu umowy o kredyt.

Co się dzieje z pieniędzmi na rachunku bankowym po śmierci jego posiadacza

Podpisałam właśnie umowę rachunku bankowego. Umowa jest zawarta na czas nieokreślony. Generalnie umowę zawarłam tylko dlatego, że pracodawca nie chciał mi wypłacać inaczej wynagrodzenia. Ciekawi mnie jednak co się dzieje z moim kontem w przypadku mojej śmierci.

Kiedy i za co można trafić do BIK?

Czarna lista dłużników, tak zazwyczaj kojarzony jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. W rzeczywistości Biura te uprawnione są do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania innym podmiotom informacji o konsumentach.

Umowa rachunku bankowego

Jedną z podstawowych umów w ramach usług finansowych świadczonych przez banki jest umowa rachunku bankowego. Bank przechowuje środki pieniężne swojego klienta oraz może dokonywać operacji zleconych przez właściciela rachunku.

Czy można spłacić kredyt przed terminem?

W przeciwieństwie do kredytów hipotecznych, kredyt konsumencki można spłacić przed terminem. Bank nie ma w takiej sytuacji prawa do żądania prowizji lub zapłaty kary umownej.

Nie zawsze darmowe karty kredytowe

Coraz częściej banki starają się obdarować nas promocyjnymi kartami kredytowymi. Dzięki kartom, które dostajemy za darmo, możemy korzystać z wielu przywilejów i rabatów w sieciach sklepów, które je wydają. Czy warto jednak gromadzić w portfelu dużą liczbę kart?

Konto dla nastolatka

Coraz częściej rodzice zakładają konta swoim pociechom już po komunii, gdy w kieszeni dziecka pojawi się nadmiar gotówki. Jednak pełne prawa przysługujące posiadaczowi rachunku uzyska dziecko po ukończeniu 13 roku życia.

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR)

W obecnych czasach, prawie każdy korzysta już z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, popularnego ROR. Służy on do rozliczeń finansowych, regulowania rachunków, gromadzenia oszczędności.

Atrakcyjność kont oszczędnościowych

Nie warto zamrażać całości swoich oszczędności na rok lub więcej. Można zostawić sobie dostęp do pieniędzy, które wykorzystamy, gdy pojawią się ciekawe okazje inwestycyjne. W tej sytuacji można zainteresować się lokatami o krótszych terminach, ale te - o tym musimy pamiętać - zazwyczaj mają niższe oprocentowanie.

Haczyki w reklamach lokat

W czasie, gdy na giełdach dominują spadki, na topie są bezpieczne inwestycje. Wśród nich najczęściej wykorzystywane są lokaty bankowe, których oprocentowanie znacznie wzrosło pod wpływem silnej konkurencji między bankami oraz rosnących stóp procentowych.

Zamknięcie konta osobistego

W ostatnich czasach banki często proponują nam przeniesienie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego oferując lepsze warunki. Zamknięcie rachunku powinno się odbyć w formie pisemnego wypowiedzenia umowy.

Kapitał na przyszłość

Odkładając systematycznie niewielką część miesięcznych dochodów, możemy zgromadzić kapitał na przyszłość. Jeśli dobrze przygotujemy strategię inwestycyjną, oszczędzane pieniądze będą na siebie nieustannie pracować.

Zamiast lokaty - konto oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe dzięki swojej funkcjonalności plasują się między rachunkami rozliczeniowymi a lokatami terminowymi. W porównaniu do lokat terminowych, mogą zapewnić wyższy zysk i jednocześnie płynność środków.

Konta oszczędnościowe

Zamiast lokaty warto założyć konto. Bez zamrażania pieniędzy można osiągnąć większy zysk. W ostatnim czasie wiele reklam telewizyjnych przekonuje nas do tego rodzaju inwestycji.

Zerwanie lokaty

Renesans lokat bankowych

Co powinniśmy wiedzieć o rachunkach bankowych

Przez umowę rachunku bank zobowiązuje się względem konsumenta do przechowywania środków pieniężnych (przez czas oznaczony lub nie) oraz przeprowadzania rozliczeń na zlecenie klienta.

Składamy wniosek o kartę kredytową

Karta kredytowa na ogół nie jest przypisana do posiadanego konta osobistego, nie jesteśmy więc skazani na własny bank. Oferta konkurencji jest bardzo szeroka.

Kto nie dostanie kredytu na 30 lat

Banki oferują kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości rozłożone na spłaty, które mogą trwać nawet 30 lat. Jednak nie każda osoba uzyska akceptację banku na tak długi okres kredytowania.

Bank weryfikuje zdolność kredytową

Jeśli wskutek kolejnych podwyżek stóp procentowych osoba spłacająca kredyt hipoteczny ma kłopoty z terminowym regulowaniem zobowiązań, bank może nawet wypowiedzieć umowę kredytową i żądać natychmiastowej spłaty całego kapitału.

Mała zdolność kredytowa

Zdarza się że klient składając w banku wniosek o kerdyt dowiaduje się, że ma zbyt małą zdolność kredytową. Bank odmawia udzielenia kredytu lub proponuje wypłatę kredytu znacznie mniejszą od wpisanej we wniosku.

Jak banki obliczają zdolność kredytową

W uproszczeniu, sprawdza dochody osoby starającej się o kredyt i odejmuje od nich „koszty życia” i ewentualnie raty innych kredytów. W ten sposób otrzymuje comiesięczną kwotę, która może być przeznaczona na spłatę nowego kredytu.

Jaki kredyt dla małego przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcom, który rozpoczynają działalność gospodarczą, często brakuje gotówki. Czy takim klientom banki chętnie pożyczają pieniądze?

REKLAMA