REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest zdolność kredytowa?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Śmigulska
Trzeba wziąć pod uwagę, że umowa kredytu zobowiązuje nas do spłaty rat najczęściej przez kilka lat. Jest to więc zobowiązanie długoterminowe.
Trzeba wziąć pod uwagę, że umowa kredytu zobowiązuje nas do spłaty rat najczęściej przez kilka lat. Jest to więc zobowiązanie długoterminowe.
/
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Chcę zaciągnąć kredyt. Wiem, że banki rozpatrując wniosek biorą pod uwagę zdolność kredytową klienta. Co to dokładnie jest i jak można to obliczyć. Może sam będę ja oszacować i od razu będę wiedział czy kredyt dostanę.

Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Wiedząc na jaką kwotę chcemy wziąć kredyt dobrze jest zrobić „rachunek sumienia” i samemu sprawdzić czy nasza zdolność kredytowa jest wystarczająca. O czym należy pamiętać:

REKLAMA

  • zweryfikuj swoje możliwości finansowe. Trzeba wziąć pod uwagę, że umowa kredytu zobowiązuje nas do spłaty rat najczęściej przez kilka lat. Jest to więc zobowiązanie długoterminowe;
  • oceniając swoją zdolność kredytową należy pamiętać w wszystkich wydatkach jakie mamy w danym miesiącu. Bank będzie brał pod uwagę wszelkie koszty stałe opłacane przez kredytobiorcę w ramach jego gospodarstwa domowego, np. opłaty za mieszkanie, utrzymanie samochodu, spłaty innych kredytów;
  • zastanów się jaka kwota raty będzie dla ciebie odpowiednia, tzn. nie nadszarpnie nadto twojego budżetu;
  • bardzo dokładnie przemyśl decyzje o zawarciu umowy kredytowej.

Jeżeli już złożyłeś wniosek do banku, to będzie on rozpatrzony przez przyszłego kredytodawcę. W tym celu sprawdzana będzie twoja zdolność kredytowa. Bank ma prawo żądać od konsumenta dokumentów potwierdzających informacje przedstawiane przez kredytobiorcę. Pełen wykaz niezbędnych dokumentów powinien być udostępniony przez kredytodawcę.

Zobacz: Pozwy przeciwko bankom

W celu zminimalizowania tego formalizmu i konieczności wykazywania przez konsumenta wielu zaświadczeń z różnych instytucji, banki bardzo często sprawdzają wierzytelność kredytobiorców za pomocą danych zamieszczonych w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). W ten sposób kredytodawcy otrzymują szybko informacje o historii kredytowej klienta, stanie jego zadłużenia i terminowości spłat. Dzięki temu procedura przyznawania kredytu jest szybsza. Jeżeli spłacałeś kredyty sumiennie, nie spóźniałeś się ze spłatą rat, nie masz żadnego zadłużenia, to twoja historia kredytowa będzie pozytywna, natomiast jako kredytodawca będzie będziesz bardziej wiarygodny. Ułatwi ci to staranie się o kredyt.

Decyzję o udzieleniu kredytu banki podejmują indywidualnie. Wynika to z tego, ze każdy kredytodawca może na podstawie innych wytycznych oceniać zdolność kredytową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli twoja zdolność kredytowa będzie oceniona nieco niżej, bank może zażądać dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu. Zabezpieczenia może występować w formie poręczenia, poręczenia wekslowego, ubezpieczenia, zastawu rejestrowego, blokady środków na rachunku bankowym, przewłaszczenia na zabezpieczenie, hipoteki.

Zobacz serwis: Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

REKLAMA