REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest zdolność kredytowa?

Anna Śmigulska
Trzeba wziąć pod uwagę, że umowa kredytu zobowiązuje nas do spłaty rat najczęściej przez kilka lat. Jest to więc zobowiązanie długoterminowe.
Trzeba wziąć pod uwagę, że umowa kredytu zobowiązuje nas do spłaty rat najczęściej przez kilka lat. Jest to więc zobowiązanie długoterminowe.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Chcę zaciągnąć kredyt. Wiem, że banki rozpatrując wniosek biorą pod uwagę zdolność kredytową klienta. Co to dokładnie jest i jak można to obliczyć. Może sam będę ja oszacować i od razu będę wiedział czy kredyt dostanę.

Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Wiedząc na jaką kwotę chcemy wziąć kredyt dobrze jest zrobić „rachunek sumienia” i samemu sprawdzić czy nasza zdolność kredytowa jest wystarczająca. O czym należy pamiętać:

REKLAMA

  • zweryfikuj swoje możliwości finansowe. Trzeba wziąć pod uwagę, że umowa kredytu zobowiązuje nas do spłaty rat najczęściej przez kilka lat. Jest to więc zobowiązanie długoterminowe;
  • oceniając swoją zdolność kredytową należy pamiętać w wszystkich wydatkach jakie mamy w danym miesiącu. Bank będzie brał pod uwagę wszelkie koszty stałe opłacane przez kredytobiorcę w ramach jego gospodarstwa domowego, np. opłaty za mieszkanie, utrzymanie samochodu, spłaty innych kredytów;
  • zastanów się jaka kwota raty będzie dla ciebie odpowiednia, tzn. nie nadszarpnie nadto twojego budżetu;
  • bardzo dokładnie przemyśl decyzje o zawarciu umowy kredytowej.

Jeżeli już złożyłeś wniosek do banku, to będzie on rozpatrzony przez przyszłego kredytodawcę. W tym celu sprawdzana będzie twoja zdolność kredytowa. Bank ma prawo żądać od konsumenta dokumentów potwierdzających informacje przedstawiane przez kredytobiorcę. Pełen wykaz niezbędnych dokumentów powinien być udostępniony przez kredytodawcę.

Zobacz: Pozwy przeciwko bankom

W celu zminimalizowania tego formalizmu i konieczności wykazywania przez konsumenta wielu zaświadczeń z różnych instytucji, banki bardzo często sprawdzają wierzytelność kredytobiorców za pomocą danych zamieszczonych w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). W ten sposób kredytodawcy otrzymują szybko informacje o historii kredytowej klienta, stanie jego zadłużenia i terminowości spłat. Dzięki temu procedura przyznawania kredytu jest szybsza. Jeżeli spłacałeś kredyty sumiennie, nie spóźniałeś się ze spłatą rat, nie masz żadnego zadłużenia, to twoja historia kredytowa będzie pozytywna, natomiast jako kredytodawca będzie będziesz bardziej wiarygodny. Ułatwi ci to staranie się o kredyt.

Decyzję o udzieleniu kredytu banki podejmują indywidualnie. Wynika to z tego, ze każdy kredytodawca może na podstawie innych wytycznych oceniać zdolność kredytową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli twoja zdolność kredytowa będzie oceniona nieco niżej, bank może zażądać dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu. Zabezpieczenia może występować w formie poręczenia, poręczenia wekslowego, ubezpieczenia, zastawu rejestrowego, blokady środków na rachunku bankowym, przewłaszczenia na zabezpieczenie, hipoteki.

Zobacz serwis: Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA