Co to jest zdolność kredytowa?
REKLAMA
REKLAMA
Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Wiedząc na jaką kwotę chcemy wziąć kredyt dobrze jest zrobić „rachunek sumienia” i samemu sprawdzić czy nasza zdolność kredytowa jest wystarczająca. O czym należy pamiętać:
REKLAMA
- zweryfikuj swoje możliwości finansowe. Trzeba wziąć pod uwagę, że umowa kredytu zobowiązuje nas do spłaty rat najczęściej przez kilka lat. Jest to więc zobowiązanie długoterminowe;
- oceniając swoją zdolność kredytową należy pamiętać w wszystkich wydatkach jakie mamy w danym miesiącu. Bank będzie brał pod uwagę wszelkie koszty stałe opłacane przez kredytobiorcę w ramach jego gospodarstwa domowego, np. opłaty za mieszkanie, utrzymanie samochodu, spłaty innych kredytów;
- zastanów się jaka kwota raty będzie dla ciebie odpowiednia, tzn. nie nadszarpnie nadto twojego budżetu;
- bardzo dokładnie przemyśl decyzje o zawarciu umowy kredytowej.
Jeżeli już złożyłeś wniosek do banku, to będzie on rozpatrzony przez przyszłego kredytodawcę. W tym celu sprawdzana będzie twoja zdolność kredytowa. Bank ma prawo żądać od konsumenta dokumentów potwierdzających informacje przedstawiane przez kredytobiorcę. Pełen wykaz niezbędnych dokumentów powinien być udostępniony przez kredytodawcę.
Zobacz: Pozwy przeciwko bankom
W celu zminimalizowania tego formalizmu i konieczności wykazywania przez konsumenta wielu zaświadczeń z różnych instytucji, banki bardzo często sprawdzają wierzytelność kredytobiorców za pomocą danych zamieszczonych w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). W ten sposób kredytodawcy otrzymują szybko informacje o historii kredytowej klienta, stanie jego zadłużenia i terminowości spłat. Dzięki temu procedura przyznawania kredytu jest szybsza. Jeżeli spłacałeś kredyty sumiennie, nie spóźniałeś się ze spłatą rat, nie masz żadnego zadłużenia, to twoja historia kredytowa będzie pozytywna, natomiast jako kredytodawca będzie będziesz bardziej wiarygodny. Ułatwi ci to staranie się o kredyt.
Decyzję o udzieleniu kredytu banki podejmują indywidualnie. Wynika to z tego, ze każdy kredytodawca może na podstawie innych wytycznych oceniać zdolność kredytową.
Jeżeli twoja zdolność kredytowa będzie oceniona nieco niżej, bank może zażądać dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu. Zabezpieczenia może występować w formie poręczenia, poręczenia wekslowego, ubezpieczenia, zastawu rejestrowego, blokady środków na rachunku bankowym, przewłaszczenia na zabezpieczenie, hipoteki.
Zobacz serwis: Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA