REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest zdolność kredytowa?

Anna Śmigulska
Trzeba wziąć pod uwagę, że umowa kredytu zobowiązuje nas do spłaty rat najczęściej przez kilka lat. Jest to więc zobowiązanie długoterminowe.
Trzeba wziąć pod uwagę, że umowa kredytu zobowiązuje nas do spłaty rat najczęściej przez kilka lat. Jest to więc zobowiązanie długoterminowe.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Chcę zaciągnąć kredyt. Wiem, że banki rozpatrując wniosek biorą pod uwagę zdolność kredytową klienta. Co to dokładnie jest i jak można to obliczyć. Może sam będę ja oszacować i od razu będę wiedział czy kredyt dostanę.

Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Wiedząc na jaką kwotę chcemy wziąć kredyt dobrze jest zrobić „rachunek sumienia” i samemu sprawdzić czy nasza zdolność kredytowa jest wystarczająca. O czym należy pamiętać:

REKLAMA

  • zweryfikuj swoje możliwości finansowe. Trzeba wziąć pod uwagę, że umowa kredytu zobowiązuje nas do spłaty rat najczęściej przez kilka lat. Jest to więc zobowiązanie długoterminowe;
  • oceniając swoją zdolność kredytową należy pamiętać w wszystkich wydatkach jakie mamy w danym miesiącu. Bank będzie brał pod uwagę wszelkie koszty stałe opłacane przez kredytobiorcę w ramach jego gospodarstwa domowego, np. opłaty za mieszkanie, utrzymanie samochodu, spłaty innych kredytów;
  • zastanów się jaka kwota raty będzie dla ciebie odpowiednia, tzn. nie nadszarpnie nadto twojego budżetu;
  • bardzo dokładnie przemyśl decyzje o zawarciu umowy kredytowej.

Jeżeli już złożyłeś wniosek do banku, to będzie on rozpatrzony przez przyszłego kredytodawcę. W tym celu sprawdzana będzie twoja zdolność kredytowa. Bank ma prawo żądać od konsumenta dokumentów potwierdzających informacje przedstawiane przez kredytobiorcę. Pełen wykaz niezbędnych dokumentów powinien być udostępniony przez kredytodawcę.

Zobacz: Pozwy przeciwko bankom

W celu zminimalizowania tego formalizmu i konieczności wykazywania przez konsumenta wielu zaświadczeń z różnych instytucji, banki bardzo często sprawdzają wierzytelność kredytobiorców za pomocą danych zamieszczonych w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). W ten sposób kredytodawcy otrzymują szybko informacje o historii kredytowej klienta, stanie jego zadłużenia i terminowości spłat. Dzięki temu procedura przyznawania kredytu jest szybsza. Jeżeli spłacałeś kredyty sumiennie, nie spóźniałeś się ze spłatą rat, nie masz żadnego zadłużenia, to twoja historia kredytowa będzie pozytywna, natomiast jako kredytodawca będzie będziesz bardziej wiarygodny. Ułatwi ci to staranie się o kredyt.

Decyzję o udzieleniu kredytu banki podejmują indywidualnie. Wynika to z tego, ze każdy kredytodawca może na podstawie innych wytycznych oceniać zdolność kredytową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli twoja zdolność kredytowa będzie oceniona nieco niżej, bank może zażądać dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu. Zabezpieczenia może występować w formie poręczenia, poręczenia wekslowego, ubezpieczenia, zastawu rejestrowego, blokady środków na rachunku bankowym, przewłaszczenia na zabezpieczenie, hipoteki.

Zobacz serwis: Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA