REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Parę słów na temat kredytu konsumenckiego

Marta Stańczak
Aby odstąpić od umowy trzeba złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy.
Aby odstąpić od umowy trzeba złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do niedawna kredyt konsumencki wydawał się nam czymś nieodwołalnym i nieodwracalnym. Dlatego też podjęcie takiej decyzji wymagało od nas długiego namysłu z obawy o ewentualne problemy finansowe w przyszłości. Warto jednak zagłębić się nieco bardziej w tą kwestię. Nie taki diabeł straszny jak go malują, bowiem istnieje możliwość odstąpienia od umowy o kredyt konsumencki. I nie jest to bynajmniej skomplikowane.

Czym w ogóle jest kredyt konsumencki

Kredyt konsumencki to każdy kredyt zaciągnięty na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jest nim np. kredyt udzielany przy zakupach na raty. Przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się umowę, na mocy której przedsiębiorca udziela konsumentowi (osobie fizycznej) kredytu w jakiejkolwiek postaci. Dotyczy sum do 80 000 zł lub ich równowartości w innej walucie.

REKLAMA

Prawo odstąpienia od umowy kredytu

Od umowy o kredyt można odstąpić bez podania przyczyny w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy. Przed upływem tego terminu nie ma obowiązku spłacenia kredytu ani oprocentowania. Przy zawieraniu umowy konsument powinien otrzymać od kredytodawcy wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy – z oznaczeniem jego imienia, nazwiska i adresu zamieszkania. Jeżeli umowa o kredyt nie zawierała takiej informacji, można od niej odstąpić w terminie 10 dni od dnia jej otrzymania na piśmie, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Forma odstąpienia

Aby odstąpić od umowy trzeba złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Jeżeli kredytodawca już spełnił swoje świadczenie, trzeba je zwrócić wraz z powyższym oświadczeniem. W sytuacji, gdy świadczenie zostało wpłacone nie bezpośrednio konsumentowi, lecz firmie, od której zakupiono daną rzecz lub usługę, do odstąpienia od umowy wystarczy złożenie oświadczenia. Natomiast warunki zwrotu świadczenia kredytodawcy określa umowa łącząca go z danym podmiotem, od którego konsument nabył rzecz lub usługę.

Zobacz: Upaść, czy nie upaść

Skutki złożenia oświadczenia o odstąpieniu

Jeżeli konsument skorzysta z prawa odstąpienia, kredytodawca zobowiązany jest niezwłocznie zwrócić poniesione przez niego koszty uzyskania kredytu (z wyjątkiem opłaty przygotowawczej oraz opłat związanych z ustanowieniem zabezpieczenia). Kredytodawca powinien rozliczyć się z konsumentem w ciągu 14 dni od dnia odstąpienia od umowy. Należy pamiętać, że prawo do odstąpienia od umowy na warunkach opisanych powyżej nie przysługuje:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • w razie zawarcia umowy o kredyt konsumencki przeznaczony na nabycie rzeczy lub prawa, których cena zależy wyłącznie od ruchu cen na rynku finansowym lub giełdowym;
  • jeżeli kredyt konsumencki przeznaczony był na nabycie określonej rzeczy lub usługi na podstawie umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość, to odstąpienie przez konsumenta od tej umowy jest skuteczne także wobec umowy o kredyt konsumencki.

„Dwojakie” skutki odstąpienia

W przypadku odstąpienia od umowy, na podstawie której konsument nabył rzecz lub usługę, z powodu niewykonania zobowiązania – odstąpienie od tej umowy jest skuteczne także wobec umowy o kredyt konsumencki (o ile pomiędzy podmiotem, z którym zawarto umowę o nabycie rzeczy lub usługi, np. sprzedawcą, a kredytodawcą istnieje umowa, na mocy której kredyt jest dostępny wyłącznie u tego kredytodawcy).

Istnienie takiej umowy powoduje, że:

  • kredytobiorca jest zobowiązany względem konsumenta do wykonania obowiązków wynikających z przepisów ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego, gdyby spełniający świadczenie ich nie wykonał;
  • konsument jest zwolniony z obowiązku spłaty kredytu w części odpowiadającej kwocie, o jaką nastąpiło obniżenie ceny rzeczy lub usługi nabytej z wykorzystaniem kredytu konsumenckiego, z powodu nienależytego wykonania zobowiązania.

Jeżeli sprzedawca udzielił kredytu we własnym imieniu, to odstąpienie od umowy sprzedaży jest skuteczne również wobec umowy o kredyt konsumencki.

Źródło: UOKiK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA