Dyspozycja wkładem na wypadek śmierci

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Pieniądze przechowywane na rachunku bankowym lub lokacie terminowej nie muszą wchodzić do masy spadkowej. Zgodnie z art. 56 Prawa bankowego, posiadacz rachunku oszczędnościowego, rachunku ROR lub lokaty terminowej może złożyć w banku dyspozycję na wypadek śmierci. Dyspozycja taka zobowiązuje bank do wypłaty z rachunku zmarłego posiadacza określonej kwoty pieniędzy. Polecenie takie może wskazywać jedynie członków najbliższej rodziny zmarłego: małżonka, wstępnych, zstępnych lub rodzeństwo. Posiadacz rachunku w każdej chwili może zmienić lub odwołać wydaną przez siebie dyspozycję.
REKLAMA
Kwota w ten sposób zadysponowana nie wchodzi do masy spadkowej i nie podlega podziałowi między spadkobierców ustawowych. Kwota wypłaty nie może przekraczać dwudziestokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny za ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku. Jeżeli stan rachunku przekracza ten limit, pozostała część zalicza się do masy spadkowej i jest dzielona pomiędzy spadkobierców zmarłego zgodnie z prawem spadkowym.
Podstawa prawna:Art. 56 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 z późn. zm.)
Zobacz też serwis:Spadki
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA