REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można spłacić kredyt przed terminem?

Anna Śmigulska
Kredytodawca nie może zastrzec prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu.
Kredytodawca nie może zastrzec prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W przeciwieństwie do kredytów hipotecznych, kredyt konsumencki można spłacić przed terminem. Bank nie ma w takiej sytuacji prawa do żądania prowizji lub zapłaty kary umownej.

Termin, w jakim zobowiązanie kredytowe powinno zostać spłacone określa umowa. Jednym z przywilejów kredytobiorców w przypadku zaciągnięcia kredytu konsumenckiego jest możliwość jego wcześniejszej spłaty. Ważne jest, aby termin dokonania spłaty odpowiadał terminom wnoszenia rat określonym w umowie.

REKLAMA

Informowanie banku o zamiarze wcześniejszej spłaty

Obowiązkiem konsumenta jest powiadomienia banku lub innej instytucji finansowej, która udzieliła mu kredytu o zamiarze wcześniejszej spłaty kredytu. Powinno to nastąpić najpóźniej w terminie 3 dni przed jej dokonaniem.

Zobacz: Kiedy i za co można trafić do BIK?

Zapłata oprocentowania

Jednym z problemów, jakie pojawiają się w przypadku dokonywania wcześniejszej spłaty zadłużenia dotyczy tego czy klient musi zapłacić oprocentowanie za czas już po dokonaniu spłaty kredytu. Wszystko zależy od tego z jakiego rodzaju kredytem mamy do czynienia.

Jeżeli spłacony został kredyt przed terminem, wówczas w przypadku:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • kredytu oprocentowanego – konsument nie jest zobowiązany do zapłaty oprocentowania za okres po spłacie kredytu,
  • kredytu nieoprocentowanego - konsument ma prawo do zmniejszenia zapłaconych kredytodawcy prowizji i opłat proporcjonalnie do okresu, o który skrócono czas korzystania z kredytu.

Kredytodawca nie może zastrzec prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu.

Po dokonaniu już spłaty przez kredytobiorcę konieczne jest jeszcze rozliczenie z bankiem. W ten sposób będziemy mieć pewność, że nasz rachunek jest „czysty” i nie mamy już żadnego zadłużenia. Rozliczenie z konsumentem powinno nastąpić w terminie 14 dni od dnia dokonania spłaty kredytu.

Zobacz: Odstąpienie od umowy kredytu

Pan Julian zaciągnął kredyt w wysokości 2 tys. zł. Potrzeba mu była gotówka na zakup nowych mebli. Kredyt wzięty był na 36 miesięcy i był oprocentowany. Po 18 miesiącach Pan Julian, który dysponował akurat większą kwotą pieniężną postanowił spłacić kredyt całkowicie. Bank zgodził się na to, ale zażądał zapłaty dość wysokiej prowizji oraz oprocentowania za cały okres do końca terminu, na jaki kredyt został wzięty. Czy ma do tego prawo?                                                         Nie. Kredy zaciągnięty przez Pana Julian to kredyt konsumencki. W związku z tym istnieje możliwość jego spłaty przed terminem tzn. przed upływem 36 miesięcy. W tym przypadku żądanie zapłaty przez Pana Julian prowizji za tę czynność jest bezprawne. To samo dotyczy drugiego żądania banku. W przypadku kredytów oprocentowanych nie trzeba płacić oprocentowania za okres po spalcie kredyty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

REKLAMA

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

REKLAMA