Czy istnieje możliwość rezygnacji z kredytu?
REKLAMA
REKLAMA
Konsument ma prawo odstąpić od kredytu konsumenckiego bez podawania przyczyny w ciągu 10 dni, jeśli umowa zawierana była w siedzibie kredytodawcy,
lub w ciągu 14 dni, w przypadku umów na odległość (zawieranych np. przez internet).
REKLAMA
Kredytodawca jest zobowiązany podać w umowie informacje o terminie, sposobie i skutkach wykonania uprawnienia do odstąpienia od umowy przez konsumenta. Ma również obowiązek wręczyć mu - przy zawarciu umowy, wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy, z oznaczeniem swojego imienia, nazwiska i adresu zamieszkania.
Warto dodać, iż w przypadku gdy umowa o kredyt konsumencki nie zawierała informacji o możliwości odstąpienia od umowy, konsument może odstąpić od umowy w terminie 10 dni od dnia otrzymania informacji o prawie odstąpienia od umowy, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
Zobacz także: Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego
Przed upływem terminu do odstąpienia od umowy konsument nie jest zobowiązany do spłaty kredytu ani zapłaty oprocentowania. W razie odstąpienia od umowy kredytodawca obowiązany jest niezwłocznie zwrócić poniesione przez konsumenta koszty udzielanego kredytu, z wyjątkiem opłaty przygotowawczej oraz pobranych przez kredytodawcę opłat związanych z ustanowieniem zabezpieczenia np. składki ubezpieczeniowej.
Zobacz serwis: Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne
Podstawa prawna:
ustawa z dnia z 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. nr 100, poz. 1081 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.