| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyt konsumencki > Czy istnieje możliwość rezygnacji z kredytu?

Czy istnieje możliwość rezygnacji z kredytu?

Wspólnie z żoną zastanawiamy się nad wzięciem kredytu konsumenckiego. Nasza sytuacja finansowa szybko jednak ulega zmianie. W związku z tym wzięcie takiego kredytu jest w naszym przypadku ryzykowne. Czy istnieje możliwość rezygnacji z kredytu?

Konsument ma prawo odstąpić od kredytu konsumenckiego bez podawania przyczyny w ciągu 10 dni, jeśli umowa zawierana była w siedzibie kredytodawcy,
lub w ciągu 14 dni, w przypadku umów na odległość (zawieranych np. przez internet).

Kredytodawca jest zobowiązany podać w umowie informacje o terminie, sposobie i skutkach wykonania uprawnienia do odstąpienia od umowy przez konsumenta. Ma również obowiązek wręczyć mu - przy zawarciu umowy, wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy, z oznaczeniem swojego imienia, nazwiska i adresu zamieszkania.

Warto dodać, iż w przypadku gdy umowa o kredyt konsumencki nie zawierała informacji o możliwości odstąpienia od umowy, konsument może odstąpić od umowy w terminie 10 dni od dnia otrzymania informacji o prawie odstąpienia od umowy, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Zobacz także: Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego

Przed upływem terminu do odstąpienia od umowy konsument nie jest zobowiązany do spłaty kredytu ani zapłaty oprocentowania. W razie odstąpienia od umowy kredytodawca obowiązany jest niezwłocznie zwrócić poniesione przez konsumenta koszty udzielanego kredytu, z wyjątkiem opłaty przygotowawczej oraz pobranych przez kredytodawcę opłat związanych z ustanowieniem zabezpieczenia np. składki ubezpieczeniowej.

Zobacz serwis: Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne

Podstawa prawna:

ustawa z dnia z 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. nr 100, poz. 1081 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »