reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe

Miesiąc temu kupiliśmy z mężem telewizor na raty. Gdy podpisywaliśmy umowę kredytu konsultant informował nas, że jest to tzw.” kredyt 0%” i posiada bardzo korzystne warunki spłaty. W domu jeszcze raz przeanalizowałam umowę kredytu. Okazało się, że kredyt jest ubezpieczony, co oznacza, że miesięczne koszty kredytu wzrastają o składkę ubezpieczenia. Ostatnio słuchałam w radiu audycji na temat kredytów konsumenckich i z tego co pamiętam, prowadzący program mówił, że ubezpieczenie kredytu nie jest obowiązkowe. Czy jest to prawda i tym samym mogę nie zgadzać się na z ubezpieczenie kredytu?

O ubezpieczeniu obowiązkowym mówimy wtedy, gdy obowiązek jego zawarcia wynika z ustawy lub umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską. Przykładem ubezpieczenia obowiązkowego w rozumieniu prawa jest ubezpieczenie OC pojazdu mechanicznego. Natomiast żaden przepis prawa nie nakłada na konsumenta obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia kredytu.

W przypadku ubezpieczenia kredytu mówić raczej należy o wymogu nakładanym przez bank. Ubezpieczenie stanowi rodzaj zabezpieczenia kredytu, które wymagane jest w szczególności przy kredytach opiewających na duże sumy.

Zaciągając „kredyt 0%” musimy zdawać sobie sprawę, że bank rezygnując z pobierania odsetek w inny sposób zapewnia sobie zarobek z udzielenia kredytu. Przy „kredycie 0%” powinniśmy zwracać uwagę na takie koszty jak opłata przygotowawcza, ubezpieczenie kredytu (najczęściej obligatoryjne) czy prowizja, które składają się na tzw. rzeczywista stopę oprocentowania.

Wiele banków oferuje ubezpieczenie kredytu jako opcję fakultatywną. W takich przypadkach wyłącznie od naszej woli zależeć będzie zawarcie umowy ubezpieczenia. Zanim złożymy podpis na umowie kredytu powinniśmy uważnie przestudiować jej treść. Jeśli z postanowień umowy wynikać będzie, że ubezpieczenie jest opcją dodatkową powinniśmy zapoznać się z warunkami ubezpieczenia i zdecydować czy rzeczywiście jest nam potrzebne.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. nr 124, poz. 1152 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama