Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe
REKLAMA
REKLAMA
O ubezpieczeniu obowiązkowym mówimy wtedy, gdy obowiązek jego zawarcia wynika z ustawy lub umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską. Przykładem ubezpieczenia obowiązkowego w rozumieniu prawa jest ubezpieczenie OC pojazdu mechanicznego. Natomiast żaden przepis prawa nie nakłada na konsumenta obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia kredytu.
REKLAMA
W przypadku ubezpieczenia kredytu mówić raczej należy o wymogu nakładanym przez bank. Ubezpieczenie stanowi rodzaj zabezpieczenia kredytu, które wymagane jest w szczególności przy kredytach opiewających na duże sumy.
REKLAMA
Zaciągając „kredyt 0%” musimy zdawać sobie sprawę, że bank rezygnując z pobierania odsetek w inny sposób zapewnia sobie zarobek z udzielenia kredytu. Przy „kredycie 0%” powinniśmy zwracać uwagę na takie koszty jak opłata przygotowawcza, ubezpieczenie kredytu (najczęściej obligatoryjne) czy prowizja, które składają się na tzw. rzeczywista stopę oprocentowania.
Wiele banków oferuje ubezpieczenie kredytu jako opcję fakultatywną. W takich przypadkach wyłącznie od naszej woli zależeć będzie zawarcie umowy ubezpieczenia. Zanim złożymy podpis na umowie kredytu powinniśmy uważnie przestudiować jej treść. Jeśli z postanowień umowy wynikać będzie, że ubezpieczenie jest opcją dodatkową powinniśmy zapoznać się z warunkami ubezpieczenia i zdecydować czy rzeczywiście jest nam potrzebne.
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. nr 124, poz. 1152 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.