reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Ranking kredytów gotówkowych - czerwiec 2010

Ranking kredytów gotówkowych - czerwiec 2010

Banki coraz przychylniejszym okiem patrzą na kredyty i pożyczki konsumpcyjne. Jak wynika z zestawienia Gold Finance w ciągu trzech miesięcy o grubo ponad 100 zł obniżył się całkowity koszt pożyczki gotówkowej w wysokości 10 tys. zł, zaciąganej na 3 lata.

Pożyczki gotówkowe zaczęły tanieć

Jak wynika z zestawień sporządzonych przez firmę doradztwa finansowego Gold Finance, osoba znana bankowi musi dziś średnio oddać w postaci odsetek oraz prowizji i ubezpieczeń 3132 zł. Na koniec marca musiała na to wyłożyć 3306 zł. Jeszcze bardziej poprawiła się sytuacja klienta, który przychodził do banku po pożyczkę po raz pierwszy. Pod koniec czerwca 10 tys. zł pożyczone na 3 lata kosztowało go już 3373 zł, wobec 3577 zł pod koniec pierwszego kwartału. Do naszej ankiety wzięliśmy za przykład 4 osobową rodzinę z 6 tys. zł dochodu netto. Na ankietę odpowiedziały 24 banki.

Widać wyraźnie, że nastawienie banków do klientów poszukujących kredytów konsumpcyjnych poprawia się. Faktem jednak jest, że na pozytywne nastawienie banków dużo bardziej mogą liczyć osoby z wyższymi dochodami niż osoby zarabiające grubo poniżej średniej czy w granicach płacy minimalnej. Bardzo duże znaczenie ma także możliwość wykazania się pozytywną historią kredytową. Wciąż też w cenie są relacje z bankiem, w którym klient chciałby pożyczyć pieniądze.

Najtaniej 10 tys. zł - w BNP Paribas Fortis oraz w Banku Zachodnim WBK

Na pierwszej pozycji rankingu Gold Finance utrzymała się w czerwcu oferta kredytu z BNP Paribas Fortis z kosztem 2032 zł (rata 334 zł zawiera skredytowaną prowizję i ewentualne ubezpieczenia). Bank za tyle samo pożyczy 10 tys. zł na 3 lata znanym i nieznanym klientom. Drugie miejsce w kategorii „oferta dla swoich klientów” przypadło BZ WBK, a trzecie Millennium. Czwarty jest Euro Bank wraz z Polbankiem, w których koszt całkowity kredytu wynosi ok. 2300 zł, a rata 342 zł. Średnia rata dla tej kategorii klientów to 364 zł, a pełny koszt kredytu 3132 zł.

W grupie ofert dla klientów „z ulicy” średnia rata wynosi 370 zł, a pełny koszt kredytu to 3373 zł. W najatrakcyjniejszej propozycji - BNP Paribas Fortis - rata sięga 334 zł, a koszt 2032 zł. Drugi pod tym względem jest Polbank (rata 342 zł i koszt 2314 zł). Oba banki mają taką samą ofertę dla znanych i nieznanych klientów. Dalej znalazła się propozycja BZ WBK (2543 zł – koszt całkowity), a za nią Allianz Bank (2612 zł – koszt całkowity) oraz Getin Noble Bank (2749 zł).

Polecamy także: Kredyt konsumencki

Średni koszt pożyczenia 3 tys. zł na rok waha się od 360 do 384 zł

Sprawdziliśmy też z jakimi kosztami musi się liczyć osoba, która chciałaby teraz pożyczyć np. 3 tys. zł na wakacje z myślą, że spłaci kredyt do przyszłego lata. Jeśli sama wcześniej nie odkładała przez rok po 250 zł miesięcznie, aby uzbierać 3 tys. zł na wyjazd, to teraz będzie musiała oddać bankom co miesiąc średnio 280 zł. Średni koszt takiego kredytu w 19 bankach dla osób znanych klientów wynosi ok. 360 zł, a dla nieznanych to 384 zł. Choć nie brakuje również takich propozycji, gdzie oprócz pożyczonych 3 tys. zł oddać trzeba jeszcze co najmniej 400 zł.

Zobacz także: Wyślij kredyt na urlop - czyli jak odpocząć od rat

Warto pamiętać, że szczególnie przy krótko spłacanych kredytach bardzo duże znaczenie ma wysokość prowizji i dodatkowych kosztów jednorazowych. Dobrze widać to na przykładzie promocyjnych ofert Getin Noble Banku, który dla znanych klientów ma wyższe oprocentowanie – 8,4 proc. i niższą prowizję – 2,99 proc. Ostatecznie kredyt jest tańszy niż dla osoby nieznanej, która dostaje oprocentowanie 6,07 proc., ale wyższą prowizję, bo 4,99 proc. W pierwszej połowie rankingu znalazł się też kredyt w Pekao, mimo że ma niemal najwyższą z możliwych stawek oprocentowania - 19,99 proc. Pekao nie nalicza jednak prowizji, co sprawia, że pożyczka jest całkiem atrakcyjna.

Oferty te, podobnie jak pożyczka na 10 tys. zł, przygotowywane były dla 4-osobowej rodziny z dochodami netto 6 tys. zł.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Widać wyraźnie, że nastawienie banków do klientów poszukujących kredytów konsumpcyjnych poprawia się.
Widać wyraźnie, że nastawienie banków do klientów poszukujących kredytów konsumpcyjnych poprawia się.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama