Kiedy i za co można trafić do BIK?
REKLAMA
REKLAMA
BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która utworzona została przez banki wspólnie z bankowymi izbami gospodarczymi. Ich zadaniem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji o konsumentach.
REKLAMA
Informacje te mogą być udostępniane:
- bankom – dotyczy to informacji stanowiących tajemnicę bankową w zakresie, w jakim informacje te są potrzebne w związku z wykonywaniem czynności bankowych oraz w związku ze stosowaniem metod statystycznych;
- innym instytucjom upoważnionym do udzielania kredytów - informacji stanowiących tajemnicę bankową w zakresie, w jakim informacje te są niezbędne w związku z udzielaniem kredytów, pożyczek pieniężnych, gwarancji bankowych i poręczeń.
Zobacz: Parę słów na temat kredytu konsumenckiego
REKLAMA
Informacje o kredytobiorcy są przechowywane w BIK już od momentu zwarcia umowy. Jednakże banki mogą udostępniać biurom informacji kredytowej dane o zobowiązaniach powstałych z tytułu umów związanych z dokonywaniem czynności bankowych, jeżeli umowy te zawierają klauzule informujące o możliwości przekazania danych do tych biur. To znaczy potrzebna jest zgoda konsumenta, którego dane mają być przekazane do BIK.
Celem BIK jest ocena ryzyka i oszacowanie zdolności kredytowej konsumenta ubiegającego się o kredyt. Szybki dostęp do informacji o potencjalnym kliencie oraz wnikliwa analiza upraszcza procedurę przyznawania kredytów. Przez konsumentów jest jednak źle kojarzony. Prawdopodobnie dlatego, że znajdują się w nim wszystkie dane, nawet o najmniejszym zadłużeniu, nieterminową spłatą raty itp. Na tej podstawie niekiedy wnioski o kredyt zostają odrzucone. Dla rzetelnych kredytobiorców może on jednak okazać się dowodem świadczącym o prawidłowym prowadzeniu rachunków przez nich, a tym samym godnym kontrahentem.
Zgoda lub jej brak
Informacje, które stanowią tajemnicę bankową w zakresie dotyczącym osób fizycznych mogą być przetwarzane nawet po wygaśnięciu zobowiązania, czyli np. po spłacie kredytu . Warunkiem, który musi być przy tym spełniony to uzyskanie pisemnej zgody konsumenta, którego informacje te dotyczą. Zgoda ta może być w każdym czasie odwołana.
BIK może przetwarzać zgromadzone o konsumencie informacje również w przypadku braku jego zgody. Jednak w takiej sytuacji muszą być spełnione odpowiednie przesłanki:
- konsument nie wykonał zobowiązania lub dopuścił się zwłoki powyżej 60 dni w spełnieniu świadczenia wynikającego z umowy zawartej z bankiem, a po zaistnieniu tych okoliczności upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania tej osoby przez bank o zamiarze przetwarzania dotyczących jej informacji stanowiących tajemnicę bankową, bez jej zgody;
Informacje te mogą być przetwarzane przez okres 5 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania.
- informacje o konsumencie mogą być przetwarzane po wygaśnięciu zobowiązania bez jego zgody również w dla celów stosowania metod statystycznych.
W tym przypadku informacje o konsumencie mogą być przetwarzane przez okres 12 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania.
Jeżeli konsument uważa, że dane które się w BIK znajdują nie są prawdziwe może złożyć wniosek do Banku, z którym miał zawartą umowę o sprostowanie danych albo ich usunięcie.
Zobacz: Rezygnacja z kredytu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.