reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyt konsumencki > Kiedy i za co można trafić do BIK?

Kiedy i za co można trafić do BIK?

Czarna lista dłużników, tak zazwyczaj kojarzony jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. W rzeczywistości Biura te uprawnione są do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania innym podmiotom informacji o konsumentach.

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która utworzona została przez banki wspólnie z bankowymi izbami gospodarczymi. Ich zadaniem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji o konsumentach.

Informacje te mogą być udostępniane:

  • bankom – dotyczy to informacji stanowiących tajemnicę bankową w zakresie, w jakim informacje te są potrzebne w związku z wykonywaniem czynności bankowych oraz w związku ze stosowaniem metod statystycznych;
  • innym instytucjom upoważnionym do udzielania kredytów - informacji stanowiących tajemnicę bankową w zakresie, w jakim informacje te są niezbędne w związku z udzielaniem kredytów, pożyczek pieniężnych, gwarancji bankowych i poręczeń.

Zobacz: Parę słów na temat kredytu konsumenckiego

Informacje o kredytobiorcy są przechowywane w BIK już od momentu zwarcia umowy. Jednakże banki mogą udostępniać biurom informacji kredytowej dane o zobowiązaniach powstałych z tytułu umów związanych z dokonywaniem czynności bankowych, jeżeli umowy te zawierają klauzule informujące o możliwości przekazania danych do tych biur. To znaczy potrzebna jest zgoda konsumenta, którego dane mają być przekazane do BIK.

Celem BIK jest ocena ryzyka i oszacowanie zdolności kredytowej konsumenta ubiegającego się o kredyt. Szybki dostęp do informacji o potencjalnym kliencie oraz wnikliwa analiza upraszcza procedurę przyznawania kredytów. Przez konsumentów jest jednak źle kojarzony. Prawdopodobnie dlatego, że znajdują się w nim wszystkie dane, nawet o najmniejszym zadłużeniu, nieterminową spłatą raty itp. Na tej podstawie niekiedy wnioski o kredyt zostają odrzucone. Dla rzetelnych kredytobiorców może on jednak okazać się dowodem świadczącym o prawidłowym prowadzeniu rachunków przez nich, a tym samym godnym kontrahentem.

Zgoda lub jej brak

Informacje, które stanowią tajemnicę bankową w zakresie dotyczącym osób fizycznych mogą być przetwarzane nawet po wygaśnięciu zobowiązania, czyli np. po spłacie kredytu . Warunkiem, który musi być przy tym spełniony to uzyskanie pisemnej zgody konsumenta, którego informacje te dotyczą. Zgoda ta może być w każdym czasie odwołana.

BIK może przetwarzać zgromadzone o konsumencie informacje również w przypadku braku jego zgody. Jednak w takiej sytuacji muszą być spełnione odpowiednie przesłanki:

  • konsument nie wykonał zobowiązania lub dopuścił się zwłoki powyżej 60 dni w spełnieniu świadczenia wynikającego z umowy zawartej z bankiem, a po zaistnieniu tych okoliczności upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania tej osoby przez bank o zamiarze przetwarzania dotyczących jej informacji stanowiących tajemnicę bankową, bez jej zgody;

Informacje te mogą być przetwarzane przez okres 5 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania.

  • informacje o konsumencie mogą być przetwarzane po wygaśnięciu zobowiązania bez jego zgody również w dla celów stosowania metod statystycznych.

W tym przypadku informacje o konsumencie mogą być przetwarzane przez okres 12 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania.

Jeżeli konsument uważa, że dane które się w BIK znajdują nie są prawdziwe może złożyć wniosek do Banku, z którym miał zawartą umowę o sprostowanie danych albo ich usunięcie.

Zobacz: Rezygnacja z kredytu

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Informacje o kredytobiorcy są przechowywane w BIK już od momentu zwarcia umowy.
Informacje o kredytobiorcy są przechowywane w BIK już od momentu zwarcia umowy.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama