| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyt konsumencki > Odstąpienie od umowy kredytu

Odstąpienie od umowy kredytu

Dla niektórych z nas fakt, że jest się dłużnikiem, ponieważ wzięło się kredyt nie jest komfortowa sytuacją. Niektórzy z kolei po zawarciu umowy  o kredyt dochodzą do wniosku, że wcale nie jest im on potrzebny. Dlatego też istnieje możliwość odstąpienia od umowy.

Konsument ma prawo skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy. Nie musi w tym celu podawać żadnego powodu. Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego powinno nastąpić w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy.

Kiedy termin na odstąpienie może być dłuższy

Termin na odstąpienie od umowy może zostać przedłużony. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy w umowie nie było informacji o uprawnieniu do odstąpienia od umowy. Wówczas czas ten wynosi 10 dni od dnia otrzymania informacji o prawie odstąpienia od umowy, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Obowiązkiem banku lub innego kredytodawcy jest wręczenie konsumentowi w momencie zwierania z nim umowy wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Powinno być one oznaczone nazwą kredytującej instytucji finansowej oraz jej siedzibą.

Zobacz: Co musisz wiedzieć przed wzięciem kredytu?

Co zrobić by zrezygnować z kredytu

Aby odstąpienie od umowy było skuteczne należy przed upływem terminu na odstąpienie złożyć lub wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W przypadku, gdy świadczenie zostało spełnione przed terminem na odstąpienie od niego, tzn. kredyt został już wypłacony, odstąpienie staje się skuteczne, jeżeli konsument zwróci otrzymane świadczenie łącznie z oświadczeniem o odstąpieniu od umowy.

Kredyt u sprzedawcy

Niektóre sklepy oferują swoim klientom udzielanie kredytów na zakupy dokonane u nich. Najczęściej sklep w takim przypadku ma zawartą umowę z bankiem i na tej zasadzie następuje między nimi rozliczenie. Jeżeli kredyt został udzielony na rzecz podmiotu, od którego konsument nabył rzecz lub usługę konsument może odstąpić od umowy o kredyt konsumencki poprzez złożenie stosownego oświadczenia. Warunki zwrotu kredytu kredytodawcy określone są w umowie zawarta między podmiotem, od którego konsument nabył rzecz lub usługę, a kredytodawcą. Dlatego warto jest zasięgnąć takich informacji już przed podpisaniem umowy i otrzymaniem kredytu.

Przez okres, w którym konsument ma prawo odstąpić od umowy, czyli przez 10 dni od momentu zawarcia umowy o kredyt konsumencki, kredytobiorca nie musi spłacać kredytu ani płacić oprocentowania.

Rozliczenia przy rezygnacji

Jeżeli konsument rezygnuje z kredytu konsumenckiego i tym samym odstępuje od umowy, bank ma obowiązek niezwłocznie zwrócić poniesione przez konsumenta koszty udzielanego kredytu. Koszty, jaki bank ma prawo zachować dla siebie są to: opłata przygotowawcza oraz opłaty związane z ustanowieniem zabezpieczenia.

Odstąpić od umowy o kredyt konsumencki nie można jeżeli był on przeznaczony an przeznaczony na nabycie rzeczy lub prawa, których cena zależy wyłącznie od ruchu cen na rynku finansowym lub giełdowym.

Zobacz: Kredyty i pożyczki hipoteczne

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przez okres, w którym konsument ma prawo odstąpić od umowy, czyli przez 10 dni od momentu zawarcia umowy o kredyt konsumencki, kredytobiorca nie musi spłacać kredytu ani płacić oprocentowania.
Przez okres, w którym konsument ma prawo odstąpić od umowy, czyli przez 10 dni od momentu zawarcia umowy o kredyt konsumencki, kredytobiorca nie musi spłacać kredytu ani płacić oprocentowania.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »