REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odstąpienie od umowy kredytu

Anna Śmigulska
Przez okres, w którym konsument ma prawo odstąpić od umowy, czyli przez 10 dni od momentu zawarcia umowy o kredyt konsumencki, kredytobiorca nie musi spłacać kredytu ani płacić oprocentowania.
Przez okres, w którym konsument ma prawo odstąpić od umowy, czyli przez 10 dni od momentu zawarcia umowy o kredyt konsumencki, kredytobiorca nie musi spłacać kredytu ani płacić oprocentowania.
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dla niektórych z nas fakt, że jest się dłużnikiem, ponieważ wzięło się kredyt nie jest komfortowa sytuacją. Niektórzy z kolei po zawarciu umowy  o kredyt dochodzą do wniosku, że wcale nie jest im on potrzebny. Dlatego też istnieje możliwość odstąpienia od umowy.

Konsument ma prawo skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy. Nie musi w tym celu podawać żadnego powodu. Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego powinno nastąpić w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy.

REKLAMA

Kiedy termin na odstąpienie może być dłuższy

Termin na odstąpienie od umowy może zostać przedłużony. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy w umowie nie było informacji o uprawnieniu do odstąpienia od umowy. Wówczas czas ten wynosi 10 dni od dnia otrzymania informacji o prawie odstąpienia od umowy, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Obowiązkiem banku lub innego kredytodawcy jest wręczenie konsumentowi w momencie zwierania z nim umowy wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Powinno być one oznaczone nazwą kredytującej instytucji finansowej oraz jej siedzibą.

Zobacz: Co musisz wiedzieć przed wzięciem kredytu?

Co zrobić by zrezygnować z kredytu

Aby odstąpienie od umowy było skuteczne należy przed upływem terminu na odstąpienie złożyć lub wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W przypadku, gdy świadczenie zostało spełnione przed terminem na odstąpienie od niego, tzn. kredyt został już wypłacony, odstąpienie staje się skuteczne, jeżeli konsument zwróci otrzymane świadczenie łącznie z oświadczeniem o odstąpieniu od umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kredyt u sprzedawcy

REKLAMA

Niektóre sklepy oferują swoim klientom udzielanie kredytów na zakupy dokonane u nich. Najczęściej sklep w takim przypadku ma zawartą umowę z bankiem i na tej zasadzie następuje między nimi rozliczenie. Jeżeli kredyt został udzielony na rzecz podmiotu, od którego konsument nabył rzecz lub usługę konsument może odstąpić od umowy o kredyt konsumencki poprzez złożenie stosownego oświadczenia. Warunki zwrotu kredytu kredytodawcy określone są w umowie zawarta między podmiotem, od którego konsument nabył rzecz lub usługę, a kredytodawcą. Dlatego warto jest zasięgnąć takich informacji już przed podpisaniem umowy i otrzymaniem kredytu.

Przez okres, w którym konsument ma prawo odstąpić od umowy, czyli przez 10 dni od momentu zawarcia umowy o kredyt konsumencki, kredytobiorca nie musi spłacać kredytu ani płacić oprocentowania.

Rozliczenia przy rezygnacji

Jeżeli konsument rezygnuje z kredytu konsumenckiego i tym samym odstępuje od umowy, bank ma obowiązek niezwłocznie zwrócić poniesione przez konsumenta koszty udzielanego kredytu. Koszty, jaki bank ma prawo zachować dla siebie są to: opłata przygotowawcza oraz opłaty związane z ustanowieniem zabezpieczenia.

Odstąpić od umowy o kredyt konsumencki nie można jeżeli był on przeznaczony an przeznaczony na nabycie rzeczy lub prawa, których cena zależy wyłącznie od ruchu cen na rynku finansowym lub giełdowym.

Zobacz: Kredyty i pożyczki hipoteczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA