Odstąpienie od umowy kredytu
REKLAMA
REKLAMA
Konsument ma prawo skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy. Nie musi w tym celu podawać żadnego powodu. Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego powinno nastąpić w terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy.
REKLAMA
Kiedy termin na odstąpienie może być dłuższy
Termin na odstąpienie od umowy może zostać przedłużony. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy w umowie nie było informacji o uprawnieniu do odstąpienia od umowy. Wówczas czas ten wynosi 10 dni od dnia otrzymania informacji o prawie odstąpienia od umowy, nie później jednak niż w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
Obowiązkiem banku lub innego kredytodawcy jest wręczenie konsumentowi w momencie zwierania z nim umowy wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy. Powinno być one oznaczone nazwą kredytującej instytucji finansowej oraz jej siedzibą.
Zobacz: Co musisz wiedzieć przed wzięciem kredytu?
Co zrobić by zrezygnować z kredytu
Aby odstąpienie od umowy było skuteczne należy przed upływem terminu na odstąpienie złożyć lub wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W przypadku, gdy świadczenie zostało spełnione przed terminem na odstąpienie od niego, tzn. kredyt został już wypłacony, odstąpienie staje się skuteczne, jeżeli konsument zwróci otrzymane świadczenie łącznie z oświadczeniem o odstąpieniu od umowy.
Kredyt u sprzedawcy
REKLAMA
Niektóre sklepy oferują swoim klientom udzielanie kredytów na zakupy dokonane u nich. Najczęściej sklep w takim przypadku ma zawartą umowę z bankiem i na tej zasadzie następuje między nimi rozliczenie. Jeżeli kredyt został udzielony na rzecz podmiotu, od którego konsument nabył rzecz lub usługę konsument może odstąpić od umowy o kredyt konsumencki poprzez złożenie stosownego oświadczenia. Warunki zwrotu kredytu kredytodawcy określone są w umowie zawarta między podmiotem, od którego konsument nabył rzecz lub usługę, a kredytodawcą. Dlatego warto jest zasięgnąć takich informacji już przed podpisaniem umowy i otrzymaniem kredytu.
Przez okres, w którym konsument ma prawo odstąpić od umowy, czyli przez 10 dni od momentu zawarcia umowy o kredyt konsumencki, kredytobiorca nie musi spłacać kredytu ani płacić oprocentowania.
Rozliczenia przy rezygnacji
Jeżeli konsument rezygnuje z kredytu konsumenckiego i tym samym odstępuje od umowy, bank ma obowiązek niezwłocznie zwrócić poniesione przez konsumenta koszty udzielanego kredytu. Koszty, jaki bank ma prawo zachować dla siebie są to: opłata przygotowawcza oraz opłaty związane z ustanowieniem zabezpieczenia.
Odstąpić od umowy o kredyt konsumencki nie można jeżeli był on przeznaczony an przeznaczony na nabycie rzeczy lub prawa, których cena zależy wyłącznie od ruchu cen na rynku finansowym lub giełdowym.
Zobacz: Kredyty i pożyczki hipoteczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.