Jak zmniejszyć rachunki za prąd
REKLAMA
REKLAMA
Kilka prostych i sposobów jak uszczuplić nieco rachunki za prąd:
REKLAMA
- Lodówka powinna znajdować się z dala od źródeł ciepła. Dlaczego to takie ważne? Otóż przy obniżeniu temperatury pomieszczenia o 1 stopień Celsjusza, lodówka zużyje o ok. 5% mniej energii.
- Do lodówki nie wolno wkładać gorących produktów (np. prosto z kuchenki, po ugotowaniu), gdyż wtedy zużyje ona średnio 3 razy więcej prądu, niż normalnie. Należy poczekać, aż nasze danie ostygnie i dopiero zimne umieścić w lodówce.
- W czasie normalnej eksploatacji lodówki warto pamiętać, aby nie otwierać jej na długo (przyśpiesza to powstawanie szronu, a to oznacza większy pobór energii), systematycznie odmrażać (zapobiegnie to powstawaniu nadmiernej warstwy szronu, a jednocześnie przedłuży czas jej żywotności), a w wypadku dłuższego wyjazdu należy bezwzględnie ją opróżnić, wyłączyć, a drzwiczki zostawić otwarte (zapobiega to powstaniu pleśni).
- Nie zostawiaj ładowarki po naładowaniu nią określonego urządzenia. Dlaczego? Będąc w gniazdku pobiera ona ciągle pewną dozę prądu.
- Jeśli tylko osiądzie kamień na jakimś urządzeniu, odkamień go (zwykle wystarczy użyć w tym celu octu). W przeciwnym razie, takie urządzenie będziesz zużywać ok. 10% więcej prądu, niż normalnie.
- Jedna żarówka 100 W, to 20% mniej zużytego prądu, niż np. dwie żarówki po 50 W.
- Kurz tłumi światło, co powoduje spadek skuteczności świecenia żarówki nawet o 40%. Dlatego regularnie czyść żarówki z kurzu.
- Przepełniony worek w odkurzaczu oznacza większe zużycie prądu, dlatego wymieniaj go regularnie.
- Lepiej prać w niższej temperaturze, niż wyższej. Efekt ten sam, a mniejsze zużycie prądu.
Zobacz też: Kalkulator kosztów energii
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.