Solary, tania energia słoneczna
REKLAMA
REKLAMA
Systemy grzewcze odzyskujące energię z promieniowania słonecznego pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno. Jednak coraz wyższe ceny energii elektrycznej i gazu powodują, że właściciele domków jednorodzinnych coraz częściej montują je na swoich dachach. Kolektory słoneczne cieszą się dużą popularnością zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej i u naszych południowych sąsiadów.
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze rozwiązania technologiczne, takie jak kolektory próżniowe umożliwiają ogrzanie wody nawet w zimie, przy ujemnej temperaturze otoczenia, a także przy dużym zachmurzeniu. Opłacalność zakupu solarów uzależniona jest od zużycia ciepłej wody, a więc od wielkości gospodarstwa domowego. Im większe jest zużycie ciepłej wody, tym szybciej zwróci się inwestycja zakupu i instalacji kolektorów słonecznych.
Szacuje się, instalacja urządzenia dla 3, 4-ro osobowej rodziny może zwrócić się już po 4, 5 latach. Jednak, przy ciągle rosnących cenach energii, czas ten będzie ulegał skróceniu.
Istnieją 2 podstawowe rodzaje kolektorów słonecznych: tańszy – płaski i droższy, o większej sprawności, rurowy kolektor próżniowy. Największą wydajność urządzenia uzyskać można montując kolektor na południowej stronie dachu nachylonego pod kątem 45o.
REKLAMA
Najprostszy zestaw instalacji solarnej składa się z kolektora słonecznego, zbiornika na ciepłą wodę z wymiennikiem, pompy obiegowej i sterownika elektronicznego. Gdy temperatura kolektora słonecznego jest odpowiednio wyższa od temperatury wody w zbiorniku, sterownik włącza pompę, która tłocząc płyn niezamarzający z kolektora powoduje ogrzanie wody w zbiorniku wody. Urządzenie najczęściej wyposażone jest dodatkowo w grzałkę z termostatem. W przypadku, gdy kolektor nie podgrzeje wody do odpowiedniej temperatury, włącza się grzałka elektryczna.
Urządzenia solarne można także wykorzystywać do ogrzewania domu w okresie wiosenno-jesiennym, gdy nie ma zbyt dużego zapotrzebowania na ciepło. Instalacje solarne dobrze sprawdzają się także do podgrzewania wody w krytych basenach.
Kalkulator kosztów energii
REKLAMA
REKLAMA