REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kominek z płaszczem wodnym - tanie ogrzewanie

Roman Boroń
Kominek z płaszczem wodnym
Kominek z płaszczem wodnym

REKLAMA

REKLAMA

Ogrzewanie domów jednorodzinnych w okresie zimowym pochłonąć może dużą część budżetu domowego. Właściciele domów szukając oszczędności coraz częściej wykorzystują ciepło z domowego kominka.

Właściciele domów jednorodzinnych już na etapie budowy zastanawiają się jaki wybrać typ ogrzewania, ono bowiem stanowi później największą część kosztów utrzymania domu. Wybór odpowiedniej instalacji to bardzo trudna decyzja, zwłaszcza, że na rynku pojawiają się coraz nowsze technologie. Przy wyborze odpowiedniego typu ogrzewania, poza obniżeniem kosztów, coraz częściej bierze się pod uwagę względy estetyczne i ekologię.

REKLAMA

REKLAMA

Ciekawą alternatywą dla ogrzewania gazowego jest wykorzystanie ciepła powstającego przy spalaniu w kominku. Prawie każdy planujący obecnie budowę domu, nie wyobraża sobie salonu bez kominka. Ładny element wyposażenia można więc wykorzystać do obniżenia kosztów ogrzewania domu.

Najbardziej popularnym i stosunkowo niedrogim sposobem wykorzystania tego ciepła jest ogrzewanie kominkowe, polega ono na zainstalowaniu wkładu kominkowego nad którym znajduje się komora powietrzna, z niej zaś za pomocą sieci kanałów nazywanych systemem dystrybucji gorącego powietrza (DGP) ciepłe powietrze rozprowadzane jest do wszystkich pomieszczeń.

Polecamy: serwis Bank

Droższym ale dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest instalacja kominka z płaszczem wodnym. Taki kominek na pierwszy rzut oka nie różni się od innych, wewnątrz jednak, nad wkładem kominkowym zamontowany jest wymiennik ciepła, w którym gorące spaliny ogrzewają wodę zasilającą centralne ogrzewanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiennik ciepła nad kominkiem

Dla lepszej regulacji ogrzewania, istnieje możliwość zamontowania elektronicznego sterownika pompy obiegowej umożliwiającego regulację temperatury wody w grzejnikach. Instalacja tego typu umożliwia także podgrzewanie wody użytkowej.

Instalacja kominka z płaszczem wodnym

REKLAMA

Mimo iż drewno opałowe należy do najtańszych materiałów grzewczych to jednak wykorzystanie kominka z płaszczem wodnym jako jedynego źródła ciepła byłoby bardzo kłopotliwe ze względu na zbyt częstą obsługę. Dlatego kominek z płaszczem wodnym współpracuje zazwyczaj z dodatkowym źródłem ciepła, jakim jest ogrzewanie elektryczne lub gazowe. W instalacji kominka zamontowany jest czujnik, który włącza dodatkowe ogrzewanie, gdy temperatura wody spadnie poniżej określonego poziomu.

W obecnych czasach prawie każdy projektowany domek jednorodzinny posiada kominek w salonie. Moc cieplna uzyskiwana ze spalania w takim kominku wystarcza do ogrzania kilku pomieszczeń a nie tylko jednego salonu. Dlatego marnotrawstwem byłoby używanie kominka jedynie dla stworzenia miłej atmosfery w domu.

Polecamy: serwis Tanie zakupy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA