Czy bank musi pytać o zgodę na przetwarzanie danych swoich klientów
REKLAMA
Wszystkie czynności bankowe uzyskane przez bank zarówno w trakcie negocjacji, zwierania umowy, jak i jej realizacji stanowią tajemnicę bankową. Banki mają obowiązek, poza kilkoma przypadkami wymienionymi w prawie bankowym, jej zachowania. Jednakże banki oraz instytucje upoważnione do udzielania kredytów mogą przetwarzać dane swoich klientów w zakresie dotyczącym osób fizycznych w celu oceny zdolności kredytowej i analizy ryzyka kredytowego.
REKLAMA
Natomiast po wygaśnięciu zobowiązania wynikającego z umowy zawartej z bankiem, czyli po spłacie kredytu, dane konsumentów mogą być przetwarzane pod warunkiem uzyskania pisemnej zgody osoby, której informacje te dotyczą. Zgoda ta może być w każdym czasie odwołana.
Przetwarzanie danych, które stanowią tajemnicę bankową bez zgody zainteresowanego klienta jest możliwe tylko, gdy są spełnione łącznie dwa warunki:
- gdy osoba ta nie wykonała zobowiązania lub dopuściła się zwłoki powyżej 60 dni w spełnieniu świadczenia wynikającego z umowy zawartej z bankiem;
- po zaistnieniu tych okoliczności upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania tej osoby przez bank o zamiarze przetwarzania dotyczących jej informacji stanowiących tajemnicę bankową, bez jej zgody.
W takich wypadkach dane o konsumentach mogą być przetwarzane przez okres nie dłuższy niż 5 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania.
Oprócz tego możliwe jest przetwarzanie informacji stanowiących tajemnicę bankową dotyczącą osób fizycznych po wygaśnięciu zobowiązania bez zgody konsumenta, tylko dla celów stosowania metod statystycznych potrzebnych do obliczanie wymogów kapitałowych. Następuje to za zgodą Komisji Nadzoru Finansowego.
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r., nr 72, poz. 665 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.