REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oszczędny kierowca

Paweł Sygnowski

REKLAMA

Rosnące ceny paliwa powodują, że używanie własnego samochodu pochłania coraz większą część domowego budżetu. Warto więc zastanowić się, jak zmniejszyć koszty eksploatacji samochodu.

Kilka wybiórczych rad, jak oszczędzać w czasie jazdy swoim samochodem:

REKLAMA

  • Stała prędkość – jej utrzymywanie oznacza osiągnięcie największej efektywności ze spalanego aktualnie paliwa. Postaraj się, jak najczęściej jechać ze stałą prędkością.
  • Nie nadużywaj hamulców – użycie hamulca oznacza, że spalasz paliwo po to tylko, aby stanąć w miejscu i przestać się poruszać. Pomyśl nad tym i spróbuj hamować tak rzadko, jak to tylko możliwe.
  • Czerwone światła – jeśli widzisz przed sobą czerwone światło, to nie gazuj, aby szybciej do niego dojechać. Zamiast tego, pozwól swojemu pojazdowi spokojnie do niego „dotoczyć się”.
  • Zjeżdżanie z górki – najlepiej wrzucić wtedy „na luz” i samochód sam jedzie, ale uwaga na naprawdę strome górki, wtedy można się szybko naprawdę potężnie rozpędzić, a to jest niebezpieczne.
  • Zielone światła – taktyka do wykorzystania zwłaszcza w mieście, gdzie mamy przed sobą kilka skrzyżowań z sygnalizacją świetlną. Spróbuj tak pokombinować, aby przejechać przez nie wszystkie na zielonym świetle.
  • Zachowuj odstęp – jadąc zbyt blisko poprzedzającego Cię pojazdu, nie masz innego wyjścia, jak hamować wtedy, kiedy on hamuje. Im masz większy odstęp tym masz większe pole manewru. Możesz zamiast hamowania, zwolnić po prostu.
  • Korki – wystrzegaj się korków. Lepiej wyjechać np. z pracy godzinę później i ominąć korki, niż godzinę wcześniej, ale wpakować się prosto w korek. Wtedy tracisz czas i paliwo na stanie w miejscu. Bezsensu.
  • Nawigatory – czas spędzony na szukaniu miejsca, gdzie chcesz dojechać, to czas stracony. Jeśli masz nawigator GPS, to korzystaj z niego.
  • Paliwa premium – są droższe od zwykłych, ale w większości wypadków równie znakomicie jak na takim paliwie, jeździ się na zwykłym. Dlatego nie kupuj takiego paliwa, chyba, że faktycznie twój samochód go potrzebuje.
  • Tankuj mądrze – nie chodzi oto, aby specjalnie zbaczać z trasy, aby zatankować dwa grosze taniej. Tankuj tam, gdzie jest ci po drodze i gdzie ceny są – uśredniając – normalne. Wyjdziesz na tym lepiej, niż specjalnie nadkładając kilometry, aby zaoszczędzić kilka groszy.

Zadbaj o swój samochód

  • Posprzątaj go – przestań wozić ze sobą rzeczy, których nie musisz i które nie są Ci do niczego potrzebne. Wszystkie śmieci powywalaj i przewoź tylko to, co naprawdę musisz.
  • Ciśnienie w oponach – zadbaj, aby było właściwie W przeciwnym razie, samochód będzie spalał więcej, niż trzeba, a i opony szybciej się zużyją.
  • Klimatyzacja – jeśli nie musisz nie używaj, nawet jeśli masz ją w samochodzie.
  • Zmień samochód – jeśli Twój aktualny pojazd spala za dużo, albo sam w sobie jest za duży na Twoje potrzeby, to rozważ jego zamianę na coś mniejszego i bardziej ekonomicznego.
  • Korzystaj z samochodu wtedy, kiedy musisz – czy koniecznie trzeba jechać samochodem do sklepu oddalonego o kilkaset metrów po dwie puszki piwa? Może można się tam dostać rowerem, albo jeszcze lepiej - na piechotę?

Zobacz też serwis: Auto

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA