Sposoby oszczędzania w domu
REKLAMA
REKLAMA
Oszczędzanie wody
REKLAMA
- Częstym źródłem wysokich rachunków za wodę jest istnienie przecieków w instalacji. Aby upewnić się, że wszystko jest w Twoim wypadku w porządku, wystarczy odczytać swój wodomierz tuż przed i tuż po co najmniej godzinnym nie korzystaniu z wody. Jeśli odczyt jest identyczny, to ten punkt Ciebie nie dotyczy, jeśli nie, to masz gdzieś przeciek.
- Myj zęby, myj się i gol tylko przy zakręconym kranie. Szacuje się, przy jednym myciu zębów przy odkręconym kranie, zużywa się niepotrzebnie od 12 do 15 litrów wody.
- Od kąpieli w wannie, lepszy jest szybki prysznic. Trwa krócej, intensywniej i wymaga mniejszej ilości wody. Kąpiel w wannie, to średnio 200 – 250 litrów wody, a prysznic to tylko ¼ tej ilości.
- Toaleta nie służy do spłukiwania chusteczek, papieru, odpadów, itp. rzeczy. Miejsce na tego typu rzeczy jest w koszu. Jeśli używasz toalety, aby pozbyć się tego typu rzeczy, to tylko niepotrzebnie zużywasz wodę.
Oszczędzanie na ogrzewaniu
- W czasie nocnego odpoczynku, wcale nie potrzebujesz wielkiego ciepła. O wiele lepiej zasypia się w niższej temperaturze panującej w pokoju, niż w wyższej. Ponadto, w czasie nocy temperatura na zewnątrz jest najniższa i wtedy to straty ciepła są największe. Dlatego też nie używaj ogrzewania w czasie nocy.
- Nie zasłaniaj w żaden sposób kaloryferów, gdyż ograniczasz tym samym efekt ich pracy. Głównie chodzi tutaj o meble i/lub firanki.
- Sprawdź, zlokalizuj, a następnie zatkaj wszystkie nieszczelności w drzwiach, oknach, itd. W tym celu użyj płomienia (może być świeczka, zapalniczka, zapalona zapałka) i za ich pomocą sprawdź, jak odchyla się płomień. Jeśli będziesz mieć z tym jakiekolwiek trudności, to możesz wykorzystać swoją rękę, sprawdzając, czy czujesz przepływ zimnego powietrza, czy nie. Jeśli czujesz, to masz odkrytą nieszczelność.
- Ustal, z których pomieszczeń rzadko lub prawie wcale nie korzystasz. W nich możesz spokojnie utrzymywać niską temperaturę, a więc w ogóle ich nie ogrzewać.
Oszczędzanie prądu
- Możesz śmiało wyłączyć piekarnik na 5 - 10 minut przed planowanym zakończeniem pieczenia. Przez ten czas temperatura w piekarniku będzie utrzymywać się, a Ty sporo zaoszczędzisz.
- Nigdy nie wkładaj gorących produktów do lodówki. W przeciwnym razie zużyje ona do trzech razy więcej prądu na ich ochłodzenie, niż gdybyś poczekał, aż te produkty ostygną do temperatury pokojowej.
- Twoja lodówka, to największe źródło wydatków na energię elektryczną. W przeciętnym polskim gospodarstwie domowym 30% energii zużywane jest właśnie przez to urządzenie. Nic dziwnego, przecież zwykle pracuje ono non stop. Jeśli posiadasz naprawdę starą lodówkę, to zastanów się nad jej wymianą na nowszy model, który zużyje o wiele mniej prądu. Jeśli się już zdecydujesz na wymianę, to pamiętaj, aby nie zabudowywać lodówki, która nie jest do zabudowy - spowoduje to złą wymianę powietrza z tyłu urządzenia, co zwiększy tylko zużycie prądu.
REKLAMA
REKLAMA