REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dziurawa droga nie musi uszkodzić domowego budżetu

Dąbrowski Artur
Wypadek
Wypadek

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzenie samochodu spowodowane dziurą w jezdni nie musi oznaczać kłopotów finansowych. Za odpowiedni stan drogi odpowiada jej zarządca.

REKLAMA

Minęła zima i wreszcie mamy wiosnę w pełnej okazałości. Przyleciały bociany, rozkwitły drzewa i jak grzyby po deszczu pojawiły się dziury w drogach. Pół biedy jeśli jedziemy trasą, którą znamy i wiemy gdzie musimy zwrócić szczególną uwagę i zwolnić, gorzej jeżeli jedziemy nieznaną trasą i dziura pojawia się dosłownie spod ziemi. Konsekwencje takiego spotkania mogą być różne począwszy od wykrzywionej felgi, a skończywszy na rozbitym samochodzie.

REKLAMA

W takich sytuacjach zazwyczaj przeklinamy drogowców, narzekamy na swój nieszczęśliwy los i wykładamy z portfela pieniądze na naprawę uszkodzeń. Tymczasem, szczególnie kiedy mamy kryzys warto powalczyć o swoje, bo dziura w drodze nie zawsze oznacza nasz wydatek za naprawę uszkodzonego auta. O tym, że za remont drogi odpowiada jej zarządca czyli gmina, powiat, województwo lub GDDKiA, wie każdy. Nie każdy jednak wie, że jeżeli z powodu niewywiązania się z tego obowiązku powstanie szkoda, odpowiedzialność za to ponosi również zarządca.

Odpowiada on za szkody:

  • rzeczowe, czyli uszczerbek jakiego doznamy w swoim majątku np. konieczność wymiany skrzywionej felgi i związane z tą wymianą koszty oraz,
  • osobowe, czyli będące następstwem naruszenia dóbr osobistych poszkodowanego oraz powiązanych z nimi kosztów majątkowych, np. rehabilitacja, zwrot kosztów leczenia.

Zgodnie z przepisami prawa, to na poszkodowanym ciąży obowiązek udowodnienia powstania szkody jak i tego, że wynikła ona na skutek zaniechania lub niedopełnienia obowiązków przez zarządcę drogi.

REKLAMA

Warto więc się odpowiednio zabezpieczyć i zgromadzić dowody potwierdzające zaistniałą szkodę. Najlepiej wezwać policję lub straż miejską w celu spisania notatki, postarać się o oświadczenia świadków, a także sfotografować zarówno uszkodzenia naszego samochodu jak i samej dziurawej nawierzchni. Dobrze jeżeli na zdjęciu będą jakieś charakterystyczne elementy otoczenia, aby nie było wątpliwości co do miejsca zdarzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze wspomnianymi powyżej dokumentami oraz opisem zdarzenia udajemy się do zakładu ubezpieczeń, ponieważ to on wypłaci nam odszkodowanie, każdy zarządca jest bowiem ubezpieczony. Nie należy się przy tym obawiać, że odszkodowanie zostanie wypłacone z naszej polisy OC lub AC lub, że utracimy wypracowane zniżki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA