| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty i pożyczki hipoteczne > Bank weryfikuje zdolność kredytową

Bank weryfikuje zdolność kredytową

Jeśli wskutek kolejnych podwyżek stóp procentowych osoba spłacająca kredyt hipoteczny ma kłopoty z terminowym regulowaniem zobowiązań, bank może nawet wypowiedzieć umowę kredytową i żądać natychmiastowej spłaty całego kapitału.

Racjonalnie działający bank na pewno nie wypowie umowy kredytowej, gdy w toku monitorowania okaże się, że zdolność kredytowa konsumenta spadła poniżej poziomu wymaganego w sytuacji udzielenia kredytu w określonej kwocie, choć formalnie ma ku temu podstawy, bo daje mu je odpowiedni zapis standardowego unormowania w umowie, oparty na prawie bankowym.

W takiej sytuacji bank na pewno przystąpi do weryfikacji oceny zdolności kredytowej kredytobiorcy. W tym celu może zażądać szczegółowych informacji (w tym potwierdzonych zaświadczeń) o sytuacji dochodowej kredytobiorcy i innych osób związanych z daną umową kredytową, mniej więcej w takim zakresie i na takich zasadach, jak odbywało się to (ustalana była zdolność kredytowa) w okresie przygotowania umowy kredytowej.

Gdy w efekcie tej analizy bank uzna, iż doszło do pogorszenia się sytuacji finansowej kredytobiorcy, może zażądać dodatkowych zabezpieczeń. Dopiero, gdy bank dojdzie do wniosku, że utrata zdolności jest tego kalibru, że zagrożona jest obsługa zobowiązania, wypowie umowę i zażąda natychmiastowej spłaty kredytu pod groźbą przystąpienia do natychmiastowej egzekucji, jeśli żądanie to nie zostanie spełnione w terminie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Arletta Bolesta

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK