REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, Umowa zlecenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wakacje ubezpieczeniowe dla firm

Wprowadzenie „wakacji” ubezpieczeniowych oraz zmiany w zakresie „kredytu podatkowego” w pierwszym okresie po zarejestrowaniu i podjęciu działalności gospodarczej – przewiduje złożony w Sejmie projekt zmian w przepisach.

Odpowiedzialność urzędników za łamanie prawa wobec przedsiębiorców

Zgodnie z ustawą o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa urzędnicy ponoszą odpowiedzialność za złamanie prawa przy wydawaniu decyzji administracyjnych. Jak wielu urzędników poniosło do tej pory odpowiedzialność za łamanie prawa?

Własna działalność gospodarcza czy spółka z o.o.?

Początkujący przedsiębiorcy na początku swojej kariery stają przed dylematem: Czy warto rozpocząć i rozwinąć własną działalność gospodarczą, czy spróbować swoich sił w spółce z o.o.? Obie formy działalności są przyszłościowe, jednak nie zawsze idealne. Jaką formę prawną wybrać? Czym się kierować przy wyborze biznesu?

Koniunktura dla firm w Polsce i za granicą

Zmian wartości przedsiębiorstw polskich w ciągu ostatniego roku wzrosła o około 17,3%. Wyższą dynamikę na rynku papierów wartościowych wykazują firmy z grupy WIG ( krajowe, międzynarodowe, oparte o finansowanie akcyjne). Obroty tych firm szacuje się na 693,2 mln zł (355 firm) w ciągu dnia. Firmy z grupy WIG20 (20 najmocniejszych firm notowanych na giełdzie) w ciągu roku uzyskały 5,17% wzrostu wartości. Obroty dzienne szacuje się na 552,7 mln zł.

REKLAMA

Umowa zlecenie czy umowa o dzieło? Najbardziej istotne różnice.

Zawierając umowę należy szczególnie zwrócić uwagę na jej zapis. To nie nagłówek, lecz treść umowy – warunkuje charakter prawny podpisanego dokumentu, a co za tym idzie stawia przed zawierającymi umowę inne zobowiązania, m.in. wobec US i ZUS. Co trzeba wiedzieć o umowie o dzieło i umowie zlecenie przed jej podpisaniem?

Nastroje przedsiębiorców: najlepsze przed nami

Nastroje w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach są najlepsze od 2010 roku - wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który cyklicznie monitoruje MŚP w Polsce. W tym kwartale wskaźnik nastrojów KERNA wzrósł do minus 45,46 pkt. wobec minus 52,49 w minionym kwartale.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego podczas zawieszonej działalności

Przedsiębiorca ma prawo do zasiłku macierzyńskiego nawet w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej. Zawieszenie nie wpłynie również na wysokość pozostałego do wykorzystania zasiłku. W jaki sposób wyliczany jest zasiłek dla przedsiębiorców?

Pozwolenie na broń dla przedsiębiorcy

Pomimo doniesień policji o zmniejszającej się, z roku na rok przestępczości Polacy nie czują się bezpiecznie. Prowadzący pewne rodzaje działalności gospodarczej przedsiębiorcy są szczególnie narażeni na ataki przestępców więc czy z tego tytułu mogą ubiegać się o pozwolenie na posiadanie broni? Jakie wymogi musi spełnić osoba ubiegająca się o takie pozwolenie?

REKLAMA

„Termin przydatności do spożycia” a „data minimalnej trwałości”, czym się różnią?

Data przydatności do spożycia to jedna z najczęściej sprawdzanych przez Polaków informacji zamieszczona na etykiecie produktów spożywczych. Jednak tak samo jak w przypadku czytania składu produktu spożywczego, konsument nie zawsze potrafi prawidłowo zinterpretować informację dotyczącą trwałości kupowanego produktu.

Etykieta produktu spożywczego – producent nie może oszukiwać konsumenta

Coraz częściej promowane są akcje zachęcające konsumentów do dokładnego analizowania etykiet kupowanych przez siebie produktów w celu zwiększenia społecznej wiedzy o spożywanej żywności i podniesieniu, jakości spożywanych produktów. Mimo wielu akcji nadal jednak za mało Polaków zwraca uwagę na informacje zawarte na etykietach lub traktuje je pobieżnie często nie rozumiejąc, co zawierają.

Dodatkowe badania techniczne firmowych samochodów

Przedsiębiorcy, wykorzystujący samochody do prowadzenia działalności gospodarczej i odliczający pełny VAT mają obowiązek przeprowadzić dodatkowe badania techniczne pojazdów do końca czerwca. Obowiązek dotyczy samochodów, wobec których nie prowadzi się ewidencji przebiegu.

Firmy chętniej korzystają z polubownego rozwiązywania sporów

Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z polubownego rozwiązywania sporów. Międzynarodowe regulacje i zasady etyki sprzyjają tej formie rozstrzygania sporów. Czy warto korzystać z arbitrażu?

Odszkodowanie dla byłego pracownika to koszt firmy

NSA orzekł, że pracodawca może zaliczyć w koszty firmy odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi, z którym nie wiąże go już stosunek pracy - sygn. akt II FSK 1122/12.

Obowiązki informacyjne e-przedsiębiorcy

Podmiot, który świadczy usługi drogą elektroniczną jest zobowiązany podać usługobiorcy w sposób wyraźny, jednoznaczny i bezpośrednio dostępny przez system teleinformatyczny, którym posługuje się usługobiorca podstawowe informacje.

Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

Z urlopu wychowawczego może skorzystać nie tylko pracownik, ale również przedsiębiorca. Przedsiębiorca, chcący skorzystać z urlopu wychowawczego musi spełnić kilka warunków. Jakie to warunki? Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z urlopu wychowawczego?

Odprowadzanie składek od ozusowanych umów zleceń

Odprowadzanie składek od ozusowanych umów zleceń - ma zwiększyć bezpieczeństwo pracowników i zmienić funkcjonowanie rynku pracy. Skuteczność wprowadzanych rozwiązań zależeć będzie od niezawodności systemu odprowadzania składek, która budzi wątpliwości - uważa Konfederacja Lewiatan.

Wynagrodzenie za nieprzepracowaną godzinę przy zmianie czasu

Przedsiębiorcy, zatrudniający pracowników muszą pamiętać o wypłacie wynagrodzenia pracownikom pracującym w nocy z 29 na 30 marca 2014 r. Z powodu zmiany czasu na letni pracownikom należy się wynagrodzenie również za nieprzepracowaną godzinę. Nie przysługuje im jednak dodatek nocny za tą godzinę.

Firma leasingowa to dobry pomysł na biznes

Działalność firm leasingowych nie opiera się wyłącznie na leasingu samochodów. Bardziej popularny okazuję się być leasing maszyn i urządzeń. Ze statystyk wynika, iż ten sektor przedsiębiorstw odnotował znaczny wzrost na rynku budowlanym. Warto zastanowić się nad rozpoczęciem takiej działalności.

SSE doskonałym instrumentem dla rozwoju przedsiębiorstwa

Projekt zmian ustawy o Specjalnych Strefach Ekonomicznych zawiera korzystne regulacje dla osób współpracujących ze środowiskiem akademickim. SSE jest odpowiednim instrumentem wspierającym rozwój przedsiębiorstw.

Przedsiębiorco, adres na fakturze wykaż taki, jak w VAT-R

Przedsiębiorcy, wystawiający faktury za usługi powinni wpisywać adres taki, jaki znajduje się w zgłoszeniu VAT-R. Oznacza to, że powinni wpisywać w dokumentach księgowych odpowiedni adres – zamieszkania bądź siedziby firmy.

Czy fiskus umorzy dług powstały podczas zawieszenia firmy?

Każdy przedsiębiorca może zawiesić działalność gospodarczą na pewien okres czasu. Wówczas mogą powstać zobowiązania wobec fiskusa, w szczególności w przypadku sprzedaży środków trwałych. Wznawiając działalność przedsiębiorca nie może raczej liczyć na umorzenie długów podatkowych przez fiskusa podając nawet, jako powód zawieszenia – trudną sytuację ekonomiczną.

Debet na koncie firmowym dla początkujących przedsiębiorców

Początkujący przedsiębiorcy z krótkim stażem do trzech miesięcy prowadzenia działalności mogą ubiegać się o tzw. debet na start na koncie firmowym. Niestety debet można uzyskać jedynie w wybranych 5 bankach. Pozwoli on jednakże na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Od 1 kwietnia 2014 r. zmiany w katalogu pojazdów specjalnych

Ministerstwo Finansów zaproponowało wprowadzenie zmian w katalogu pojazdów specjalnych wykorzystywanych wyłącznie przy działalności gospodarczej. Jakie zmiany zostaną wprowadzone nowelizacją ustawy o VAT? Jakie będą miały znaczenie dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorco, przed zatrudnieniem pracownika potwierdź warunki umowy

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu posłowie opowiedzieli się za wprowadzeniem zmian w sposobie zatrudniania pracowników. Przed dopuszczeniem pracownika do pracy należy na piśmie potwierdzić warunki jego zatrudnienia oraz wszelkie ustalenia dotyczące stron umowy.

Rząd wprowadzi kolejne ułatwienia dla firm

25 marca 2014 r. Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki. Wprowadzi on kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców w tym zakresie. Jakie to będą zmiany?

Zmiany w sprzedaży internetowej

Sprzedaż internetowa to obecnie niewielki udział w całej sprzedaży detalicznej w Polsce. Jednakże prognozy wskazują, że handel przez Internet będzie wzrastał. W połowie czerwca zmienią się regulacje dotyczące zawierania umów poza lokalem przedsiębiorstwa. Zmiany będą korzystne dla konsumentów. Czy przedsiębiorcy zyskają na zmianach?

Zabezpieczenie interesów przedsiębiorcy – kary umowne

Strony umowy cywilnoprawnej mogą zastrzec w umowie o wykonanie zobowiązań o charakterze niepieniężnym- kary umowne. Kara umowna uregulowana w artykułach 483-486 kodeksu cywilnego pełni funkcję odszkodowawczą za niewykonanie lub nienależne wykonanie zobowiązań wynikających z umowy. Kara umowna nie może być jednak zastosowana w umowach o pracę na rzecz pracodawcy.

Czy można zawiesić działalność spółki cywilnej?

Okres stagnacji w przychodach spółki czy też planowany urlop jest dobrym momentem aby zawiesić działalność tak aby uniknąć obowiązku płacenia zaliczek na PIT lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Niestety zawieszenie działalności nie będzie możliwe, jeżeli choć jeden ze wspólników nie wyrazi na to zgody.

Wzrost eksportu poprawił wyniki finansowe firm

Średnie i duże przedsiębiorstwa, czyli zatrudniające 50 i więcej pracowników mogą pochwalić się wzrostem przychodów o 0,4 proc. w stosunku rocznym. Dodatkowo wzrost eksporty poprawił ich wyniki finansowe netto – 92,1 mld zł.

Swoboda przedsiębiorczości a swoboda świadczenia usług w Unii Europejskiej

Swoboda przedsiębiorczości oraz swoboda świadczenia usług wliczane są do najważniejszych swobód gwarantowanych członkom Unii Europejskiej w ramach współpracy gospodarczej państw, o ich randze może stanowić fakt uregulowania w Traktacie o Funkcjonowaniu UE stanowiącym najważniejsze źródło prawa unijnego dla państw członkowskich.

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu nie wygaśnie automatycznie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku niewywiązania się z ciążących na sprzedawcy obowiązków koncesja na alkohol wygasa automatycznie. Zmiany w przepisach przewidują, że pozwolenie będzie nadal obowiązywało jeżeli sprzedawca w ciągu 30 dni uzupełni swoje uchybienia.

Adidas czy adidos czyli mylące nazwy firm

Rozważając od strony praktycznej zakładanie własnej firmy niejeden przedsiębiorca ma problem z wyborem nazwy dla swojej działalności. Zdarza się, że nazwa, którą wymyślił jest już używana przez innego przedsiębiorcę, czasem jednak celowo wybiera nazwę kojarzącą się z istniejącą i nawet długo prosperującą firmą aby skorzystać z jej renomy. Skutkiem jest wprowadzając w błąd klientów sądzących, iż kupują produkt firmy renomowanej a tymczasem otrzymują podróbkę nie spełniającą standardów przedsiębiorcy pod, którego się ktoś się podszywa.

Dobra osobiste przedsiębiorcy

Osoby prawne tak jak i osoby fizyczne posiadają chronione prawem dobra osobiste, do których jako jedno z najbardziej istotnych wliczamy dobre imię przedsiębiorcy. Dzieje się tak ze względu na to, iż ma ono wielki wpływ na działalność przedsiębiorcy na rynku.

Ponowne zawieszenie działalności gospodarczej

Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić działalność na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Zobowiązany jest złożyć wniosek o zawieszenie do odpowiedniego organu ewidencyjnego. Czy po upływie 24 miesięcy można ponownie zawiesić działalność?

Podatek od nieruchomości niekorzystny dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy co roku są narażeni na wysokie koszty związane z opłatą podatku od nieruchomości. Wykorzystując nieruchomość pod działalność gospodarcza, przedsiębiorca musi pokryć o wiele wyższe koszty niż osoba, która używałaby lokal jedynie w celach prywatnych. Najwyższe stawki podatku od nieruchomości obowiązują w Poznaniu, Warszawie, Gdańsku i Krakowie.

Większa ochrona danych osobowych w sieci

12 marca Parlament Europejski przyjął nowelizację przepisów dotyczących ochrony danych osobowych przesyłanych do krajów trzecich. Takie działania mają zapewnić większe bezpieczeństwo obywateli a firmom ułatwić pracę za granicą. Dodatkowo zwiększono wysokość kar do 100 mln euro bądź 5% globalnych obrotów za nieprzestrzeganie prawa.

Składki ZUS przy działalności gospodarczej

Osoby zakładające własną działalność gospodarczą zobowiązane są do opłacania składek do ZUS. Czy wszystkie składki są obowiązkowe? W jakim terminie należy je opłacać i w jakiej wysokości? Wśród odprowadzanych ubezpieczeń wyróżniamy ubezpieczenia obowiązkowe: emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne oraz ubezpieczenie dobrowolne: chorobowe. Dodatkowo przedsiębiorcy objęci obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym odprowadzają składkę na Fundusz Pracy.

Zmiany podatkowe – co oznaczają dla przedsiębiorców?

Wielu przedsiębiorców ma trudności ze zrozumieniem zmian w przepisach prawa podatkowego, które weszły w życie 1 stycznia 2014 roku. Można je dostrzec przede wszystkim w ustawie VAT, która modyfikuje podstawę opodatkowania oraz kwestię tego, w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy. Jak obecnie funkcjonują te zmiany i co oznaczają dla osób prowadzących własną firmę?

Jak zawiesić działalność gospodarczą w Polsce?

Zawieszenie działalności gospodarczej w Polsce następuje na wniosek przedsiębiorcy niezatrudniającego pracowników na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Jakie działania może podejmować przedsiębiorca w okresie zawieszenia?

Środki prawne w sporach między przedsiębiorcami – cz. II

Do środków prawnych w sporach między przedsiębiorcami należą: sądy arbitrażowe oraz sądy powszechne. Przed skierowaniem sprawy do sądu powszechnego należy rozważyć polubowne załatwienie sprawy przez sąd arbitrażowy. Na tym etapie postępowania jedynym środkiem odwoławczym jest skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego. Jeżeli polubowne rozwiązanie sporu nie jest możliwe, konieczne jest wtedy przekazanie sprawy do sądu powszechnego.

Czasowe świadczenie usług transgranicznych w Polsce

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają podjąć się czasowego świadczenia usług w Polsce nie mogą zapominać o zapleczu administracyjnym, czyli wszystkich formalnościach związanych z prowadzeniem działalności. O jakich istotnych kwestiach należy pamiętać?

Formy prowadzenia działalności w Niemczech

Przedsiębiorca może wybrać jedną z wielu form działalności gospodarczej planując inwestycje w Niemczech. Formą najczęściej wybieraną przez zagranicznych inwestorów jest przedstawicielstwo bądź spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Samozatrudnienie wiąże się z większą biurokracją

Kobiety prowadzące działalność gospodarczą – samozatrudnione poświęcają więcej czasu na sprawy administracyjne niż stricte związane z prowadzeniem firmy. Rzadziej również korzystają z pomocy profesjonalnych doradców. Z czego to wynika?

Brak zatrudnienia wiąże się z osłabieniem gospodarczym

W 2013 r. można było zaobserwować wzrost PKB aż o 1,6 proc. Przedsiębiorstwa chętniej podejmowały się innowacyjnych rozwiązań jednocześnie dążąc do redukcji kosztów. Zmiany obejmują głównie restrukturyzację zatrudnienia, a to powoduje znaczne osłabienie gospodarcze.

Składki ZUS od umów zlecenie

Według nowego projektu ustawy, osoby pracujące na podstawie kilku umów zlecenie będą miały odprowadzane wszystkie składki ZUS od uzyskanej kwoty w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.

Zasady korzystania z pomocy de minimis

Pomoc de minimis stanowi szczególną formę pomocy publicznej. Ze względu na swój znikomy charakter nie wpływa ona na handel między Państwami Członkowskimi a tym samym nie zakłóca konkurencji. Rozporządzenie Komisji określa zasady oraz zakres w jakim pomoc de minimis może być przyznawana, od pierwszego styczna 2014r. wprowadza również zmiany.

Cechy lidera: zarządzanie czasem własnym i zespołu

By osiągnąć duży sukces w pracy zespołowej, niezbędny będzie efekt synergii uzyskany z kilku różnych czynników. Na pierwszym miejscu bez wątpienia powinien stać lider, który nakreśli kierunek rozwoju danego przedsięwzięcia. Drugim elementem jest grupa pracowników, którzy z całą pasją i zdwojoną energią podążą za nakreśloną im wizją. A wszystkie te działania powinny dodatkowo zostać umiejętnie zaplanowane w czasie.

Jakie są obciążenia firm?

Przez ostatnie lata znacznie rozwinął się sektor handlowy, sektor budownictwa, działalności profesjonalnej, naukowej i przemysłu. Na przestrzeni lat obciążenia finansowe firm w tych sektorach znacznie wzrosły. Firmy coraz częściej muszą zaciągać kredyty, aby utrzymać się na rynku.

Zmiany prawie energetycznym a obowiązki przedsiębiorstw w zakresie księgowości

1 stycznia 2014 r. weszły w życie przepisy, które znacznie zmieniają zakres obowiązków przedsiębiorstw energetycznych w sposobie sporządzania bilansów i sprawozdań oraz badania ich prawidłowości. Dodatkowo zmiany w prawie energetycznym mają na celu stymulowanie wzrostu konkurencji na rynkach energii.

Jak założyć firmę na próbę?

Brak stabilności przychodów, zła kondycja finansowa czy zbyt mały kapitał na założenie firmy? Oto częste problemy, z którymi borykają się nowi przedsiębiorcy. Aby podjąć się prowadzenia działalności warto rozważyć wszystkie wady i zalety. Warto zatem pomyśleć o firmie na próbę. Jak ją założyć? Gdzie zarejestrować?

REKLAMA