REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak zatrudnienia wiąże się z osłabieniem gospodarczym

REKLAMA

W 2013 r. można było zaobserwować wzrost PKB aż o 1,6 proc. Przedsiębiorstwa chętniej podejmowały się innowacyjnych rozwiązań jednocześnie dążąc do redukcji kosztów. Zmiany obejmują głównie restrukturyzację zatrudnienia, a to powoduje znaczne osłabienie gospodarcze.

W IV kwartale ubiegłego roku PKB wzrósł o 2,7 proc. w ujęciu rocznym, a w całym 2013 r. o 1,6 proc. - podał GUS.

REKLAMA

Dynamika wzrostu PKB była w 2013 r. coraz wyższa. W pierwszym kwartale 2013 r. wynosiła 0,5 proc., w drugim 0,8 proc., a w trzecim 1,9 proc. Do eksportu netto, który ciągnie gospodarkę od kilku kwartałów, dołączyło w bardziej zdecydowany sposób spożycie indywidualne, które po trzech kwartałach 2013 roku było wyższe o 0,4 proc, a po czterech już o 0,8 proc. Coraz śmielej inwestowały też firmy. W tym kontekście ciekawe jest to, że przedsiębiorstwa jednak nie odbudowywały w 2013 r. zapasów w tempie odpowiadającym wzrostowi gospodarki. W całym 2013 r. przyrost zapasów wyniósł bowiem tyle ile wynosił on w poprzednich latach kwartalnie. Firmy zatem zwiększyły swoją skłonność do inwestycji, ale jednocześnie zmieniły zupełnie podejście do zarządzania zapasami ograniczając ich ilość do niezbędnego minimum.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Pozwalało im to lepiej zarządzać płynnością krótkoterminową - tym co w okresie osłabienia gospodarczego ma szczególne znaczenie. Można zatem powiedzieć, że sposobem firm na osłabienie gospodarze w 2013 r. było nie zmniejszanie kosztów przez restrukturyzację zatrudnienia, a zarządzanie zapasami. 

Dało to pozytywne rezultaty - w efekcie bowiem, mimo oczywiście relatywnie wysokiej stopy bezrobocia rejestrowanego, liczba bezrobotnych wzrosła w całym 2013 r. nieznacznie, bowiem o 21,1 tys. w grudniu 2013 r. do grudnia 2012 r. (a w grudniu 2013 r. liczba bezrobotnych była już niższa niż w styczniu 2013 r. o prawie 137 tys.). Otwartym pozostaje pytanie, czy ta zmiana dotycząca zarządzania zapasami ma charakter trwały, czy też była tylko czasowym remedium na osłabienie koniunktury gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Tendencje, które zarysowały się w czwartym kwartale 2013 roku (dodatnia kontrybucja do PKB nie tylko eksportu netto, ale także spożycia indywidualnego i wygaszanie negatywnego trendu w inwestycjach), nawet uwzględniając pozytywny wpływ na wyniki niskiej bazy z czwartego kwartału 2012 roku, wskazują, że w tym roku PKB może urosnąć nawet o 3,5 proc. Tym bardziej, że gospodarstwa domowe, ostrożnie, ale zwiększają konsumpcję (o czym świadczą chociażby dane za styczeń 2014 r. dotyczące sprzedaży detalicznej, a także wpływów z podatku VAT do budżetu państwa), a firmy zaczynają zwiększać inwestycje.

Ponadto w 2014 roku będą uruchomione, tak przynajmniej zapowiada rząd, pierwsze środki europejskie z nowej perspektywy finansowej, co dodatkowo ożywi inwestycje publiczne. Dalej świetnie na rynkach zagranicznych powinni radzić sobie także eksporterzy. Niewiadomą pozostają jedynie zapasy. Jednak wzrost gospodarki będzie wymagał ich wzrostu, co powinno dać w 2014 r. także pozytywny wpływ na wzrost PKB.

Zobacz również: Rusza program aktywizacji zawodowej 50+

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA