reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Koniunktura dla firm w Polsce i za granicą

Koniunktura dla firm w Polsce i za granicą

Zmian wartości przedsiębiorstw polskich w ciągu ostatniego roku wzrosła o około 17,3%. Wyższą dynamikę na rynku papierów wartościowych wykazują firmy z grupy WIG ( krajowe, międzynarodowe, oparte o finansowanie akcyjne). Obroty tych firm szacuje się na 693,2 mln zł (355 firm) w ciągu dnia. Firmy z grupy WIG20 (20 najmocniejszych firm notowanych na giełdzie) w ciągu roku uzyskały 5,17% wzrostu wartości. Obroty dzienne szacuje się na 552,7 mln zł.

Do grupy WIG zalicza się banki działające w Polsce, firmy telekomunikacyjne i paliwowe. Notowane są firmy informatyczne i telekomunikacyjne. Wysoki udział na giełdzie uzyskują firmy budownictwa i deweloperskie. Zmiany dzienne dla tych sektorów ocenia się na - 0,1-1,0 %. Znaczne zmiany szacuje się w sektorze budownictwa i bankowości. Zmiany roczne są znaczne wartość obrotów pierwszego kwartału w roku 2014 wzrosła o 10% wobec analogicznego okresu roku 2013. W drugim kwartale dynamika wzrosła do 20%. Słabe wyniki w roku 2014 dotyczą sektora paliwowego, spadek roczny szacuje się na -6/-9%.

Branża telekomunikacyjna  w okresie IV-VI uzyskała wysoki wzrost obrotów (6 mln zł) wobec pierwszego kwartału 2014. Dynamika wzrostu zmieniła się  z -9,3% do 38,5%. Firmy telekomunikacyjne wprowadziły wiele zmian polityki wobec konsumentów, ograniczyło ofertę oraz wprowadziło nowoczesne smartphone i tablety. Znacznie wzrasta udział tych firm na rynku internetowym, tendencje te będą kontynuowane. Wprowadzono dalsze udogodnienia dla firm oraz pakiety i projekty dla przedsiębiorstw. Rośnie znaczenie Internetu mobilnego oraz nowoczesnych rozwiązań IT (szczególnie w zakresie zarządzania danymi) – dla obsługi poczty, dokumentacji, grafiki, zdjęć, wideo.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wyniki branży telekomunikacyjnej mają duże znaczenie dla sektora informatycznego. Sektor ten jest mocno związany z koniunkturą na rynku. W ostatnim okresie wysokie korzyści firmy uzyskały dzięki polityce zarządzania pracą, danymi oraz komunikacja wewnętrzną i zewnętrzną. Branża telekomunikacyjna staje się konkurencją i rywalem dla firm z branży telekomunikacyjnej.  Firmy z tego sektora angażują się w działalność finansową i konsumencką (karty płatnicze).

Wysoka dynamiką zmian i wzrostu dotyczy sektora budowlanego, nowe inwestycje są wprowadzane i szukane. Wzrost w sektorze budownictwa wpływa na rozwój sektora deweloperskiego. Obroty w tych sektorach jednak są niskie wobec innych sektorów giełdowych (6-10 mln zł dziennie).

Faktoring, leasing czy kredyt?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama