REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniunktura dla firm w Polsce i za granicą

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
koniunktura
koniunktura
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmian wartości przedsiębiorstw polskich w ciągu ostatniego roku wzrosła o około 17,3%. Wyższą dynamikę na rynku papierów wartościowych wykazują firmy z grupy WIG ( krajowe, międzynarodowe, oparte o finansowanie akcyjne). Obroty tych firm szacuje się na 693,2 mln zł (355 firm) w ciągu dnia. Firmy z grupy WIG20 (20 najmocniejszych firm notowanych na giełdzie) w ciągu roku uzyskały 5,17% wzrostu wartości. Obroty dzienne szacuje się na 552,7 mln zł.

REKLAMA

Do grupy WIG zalicza się banki działające w Polsce, firmy telekomunikacyjne i paliwowe. Notowane są firmy informatyczne i telekomunikacyjne. Wysoki udział na giełdzie uzyskują firmy budownictwa i deweloperskie. Zmiany dzienne dla tych sektorów ocenia się na - 0,1-1,0 %. Znaczne zmiany szacuje się w sektorze budownictwa i bankowości. Zmiany roczne są znaczne wartość obrotów pierwszego kwartału w roku 2014 wzrosła o 10% wobec analogicznego okresu roku 2013. W drugim kwartale dynamika wzrosła do 20%. Słabe wyniki w roku 2014 dotyczą sektora paliwowego, spadek roczny szacuje się na -6/-9%.

REKLAMA

Branża telekomunikacyjna  w okresie IV-VI uzyskała wysoki wzrost obrotów (6 mln zł) wobec pierwszego kwartału 2014. Dynamika wzrostu zmieniła się  z -9,3% do 38,5%. Firmy telekomunikacyjne wprowadziły wiele zmian polityki wobec konsumentów, ograniczyło ofertę oraz wprowadziło nowoczesne smartphone i tablety. Znacznie wzrasta udział tych firm na rynku internetowym, tendencje te będą kontynuowane. Wprowadzono dalsze udogodnienia dla firm oraz pakiety i projekty dla przedsiębiorstw. Rośnie znaczenie Internetu mobilnego oraz nowoczesnych rozwiązań IT (szczególnie w zakresie zarządzania danymi) – dla obsługi poczty, dokumentacji, grafiki, zdjęć, wideo.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wyniki branży telekomunikacyjnej mają duże znaczenie dla sektora informatycznego. Sektor ten jest mocno związany z koniunkturą na rynku. W ostatnim okresie wysokie korzyści firmy uzyskały dzięki polityce zarządzania pracą, danymi oraz komunikacja wewnętrzną i zewnętrzną. Branża telekomunikacyjna staje się konkurencją i rywalem dla firm z branży telekomunikacyjnej.  Firmy z tego sektora angażują się w działalność finansową i konsumencką (karty płatnicze).

Wysoka dynamiką zmian i wzrostu dotyczy sektora budowlanego, nowe inwestycje są wprowadzane i szukane. Wzrost w sektorze budownictwa wpływa na rozwój sektora deweloperskiego. Obroty w tych sektorach jednak są niskie wobec innych sektorów giełdowych (6-10 mln zł dziennie).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Faktoring, leasing czy kredyt?


REKLAMA

Najwyższy wzrost obrotów dziennych szacuje się w sektorze bankowym, wzrost wartości akcji również jest wysoki. Znacznie lepsze wyniki uzyskują firmy krajowe. Ponad 70% firm zagranicznych odnotowało spadek w 2014. Około 30% firm krajowych  na GPW odnotowało spadek.

Na rynku pieniądza w Europie widać znaczny spadek wartości złotego wobec funta  (o 1,5%) oraz euro (0,76%).  Spadek odnotowano wobec franka szwajcarskiego (0,7%) i dolara (2,2%). Zmiany z okresu 2012/2013 ocenia się na około 1,0% (wobec funta, franka i euro) oraz 2,35% wobec dolara. W roku 2014 widać wzmocnienie wobec funta i franka o około 0,6% do 2009 oraz 0,5-0,6% w 2013 wobec 2009. Zmiany euro wobec dolara ocenia się na 0,04-0,06% 2014 i 2013 wobec 2009. Stabilizacja euro jest korzystna dla handlu i współpracy międzynarodowej. Zmiana kursu wymiany złotego i franka jest przydatna dla kredytobiorców i kupujących za granicą. Poprawiają się warunki handlowe z Wielką Brytanią.

Przedawnienie odsetek w obrocie gospodarczym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA