Zezwolenie na sprzedaż alkoholu nie wygaśnie automatycznie
REKLAMA
REKLAMA
Sprzedaż napojów alkoholowych
Zgodnie z prawem sprzedawca, który chce handlować alkoholem musi spełniać następujące warunki:
REKLAMA
Jak uzyskać zezwolenie na handel alkoholem
- Posiadać ważne zezwolenie;
- Uiszczać opłaty;
- Kupować alkohol jedynie u producentów i przedsiębiorców, którzy posiadają odpowiednie zezwolenia na jego sprzedaż hurtową;
- Posiadać tytułu prawny do lokalu, w którym prowadzona jest sprzedaż alkoholu;
- Prowadzić działalność gospodarczą zgodnie z informacjami zamieszczonymi w zezwoleniu;
- Zgłaszać wszelkie zmiany organowi zezwalającemu, w stosunku do danych zawartych w zezwoleniu, w terminie 14 dni od dnia powstania zmiany;
- Przestrzegać wszelkich zasad i warunków określonych przepisami prawa.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Kwestie związane ze sprzedażą napojów alkoholowych regulowane są przepisami ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz stosownymi uchwałami i zarządzeniami rady gminy. Zgodnie z obecnym stanem prawnym zezwolenie na sprzedaż alkoholu wygasa automatycznie, jeżeli sprzedawca nie wypełni w terminie obowiązku złożenia oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim lub nie dokona opłaty za korzystanie z zezwoleń. Zgodnie z nowymi przepisami zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych będzie nadal obowiązywało, jeżeli sprzedawca w terminie 30 dni wywiąże się ze spoczywających na nim obowiązków.
Zezwolenie i koncesja na prowadzenie działalności gospodarczej
Automatyczne wygaśnięcie zezwolenia dużym problemem dla branży
Obowiązujące do tej pory przepisy zakładające automatyczne wygaśnięcie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, stanowiły duży problem dla sprzedawców. Ponadto, przepisy nie zakładały możliwości odzyskania koncesji nawet, jeżeli były ku temu podstawy. Jeżeli w wyniku zdarzenia w którym bank zbyt późno zaksięgował opłatę na zezwolenie, sprzedawca przekroczył termin opłat- odzyskać zezwolenie mógł dopiero w sądzie.
Kiedy do prowadzenia firmy konieczne jest zezwolenie lub koncesja
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Administracyjnego w Poznaniu (II SA/Po 648/13), jeżeli sprzedawca dokonał opłaty ostatniego dnia terminu, a kwota nie została jeszcze zaksięgowana sprzedawca nie utracił zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. W praktyce jednak w tego typu sytuacjach sklep mógł utracić prawo do sprzedaży alkoholu na rok.
Zmiany w ustawodawstwie
Proponowane zmiany w regulacji przewidują przyznanie sprzedawcy 30 dni w ciągu których będzie on mógł dopełnić spoczywających na nim obowiązków bez obawy, że jego pozwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych wygaśnie automatycznie. Sprzedawca będzie jednak musiał uiścić dodatkową opłatę stanowiącą 30% kwoty płaconej w związku z korzystaniem z koncesji.
REKLAMA
REKLAMA