REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu nie wygaśnie automatycznie

Aleksandra Kłoczko
Zezwolenie na sprzedaż alkoholu nie wygaśnie automatycznie.
Zezwolenie na sprzedaż alkoholu nie wygaśnie automatycznie.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku niewywiązania się z ciążących na sprzedawcy obowiązków koncesja na alkohol wygasa automatycznie. Zmiany w przepisach przewidują, że pozwolenie będzie nadal obowiązywało jeżeli sprzedawca w ciągu 30 dni uzupełni swoje uchybienia.

Sprzedaż napojów alkoholowych

Zgodnie z prawem sprzedawca, który chce handlować alkoholem musi spełniać następujące warunki:

REKLAMA

Jak uzyskać zezwolenie na handel alkoholem

  • Posiadać ważne zezwolenie;
  • Uiszczać opłaty;
  • Kupować alkohol jedynie u producentów i przedsiębiorców, którzy posiadają odpowiednie zezwolenia na jego sprzedaż hurtową;
  • Posiadać tytułu prawny do lokalu, w którym prowadzona jest sprzedaż alkoholu;
  • Prowadzić działalność  gospodarczą zgodnie z informacjami zamieszczonymi w zezwoleniu;
  • Zgłaszać wszelkie zmiany organowi zezwalającemu, w stosunku do danych  zawartych w zezwoleniu, w terminie 14 dni od dnia powstania zmiany;
  • Przestrzegać wszelkich zasad i  warunków określonych przepisami prawa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kwestie związane ze sprzedażą napojów alkoholowych regulowane są przepisami ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz stosownymi uchwałami i zarządzeniami rady gminy. Zgodnie z obecnym stanem prawnym zezwolenie na sprzedaż alkoholu wygasa automatycznie, jeżeli sprzedawca nie wypełni w terminie obowiązku złożenia oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim lub nie dokona opłaty za korzystanie z zezwoleń. Zgodnie z nowymi przepisami zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych będzie nadal obowiązywało, jeżeli sprzedawca w terminie 30 dni wywiąże się ze spoczywających na nim obowiązków.

Zezwolenie i koncesja na prowadzenie działalności gospodarczej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Automatyczne wygaśnięcie zezwolenia dużym problemem dla branży

Obowiązujące do tej pory przepisy zakładające automatyczne wygaśnięcie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, stanowiły duży problem dla sprzedawców. Ponadto, przepisy nie zakładały możliwości odzyskania koncesji nawet, jeżeli były ku temu podstawy. Jeżeli w wyniku zdarzenia w którym bank zbyt późno zaksięgował opłatę na zezwolenie, sprzedawca przekroczył termin opłat- odzyskać zezwolenie mógł dopiero w sądzie.

Kiedy do prowadzenia firmy konieczne jest zezwolenie lub koncesja

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Administracyjnego w Poznaniu (II SA/Po 648/13), jeżeli sprzedawca dokonał opłaty ostatniego dnia terminu, a kwota nie została jeszcze zaksięgowana sprzedawca nie utracił zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. W praktyce jednak w tego typu sytuacjach sklep mógł utracić prawo do sprzedaży alkoholu na rok.

Zmiany w ustawodawstwie

Proponowane zmiany w regulacji przewidują przyznanie sprzedawcy 30 dni w ciągu których będzie on mógł dopełnić spoczywających na nim obowiązków bez obawy, że jego pozwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych wygaśnie automatycznie.  Sprzedawca będzie jednak musiał uiścić dodatkową opłatę stanowiącą 30% kwoty płaconej w związku z korzystaniem z koncesji.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA