REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu nie wygaśnie automatycznie

Aleksandra Kłoczko
Zezwolenie na sprzedaż alkoholu nie wygaśnie automatycznie.
Zezwolenie na sprzedaż alkoholu nie wygaśnie automatycznie.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku niewywiązania się z ciążących na sprzedawcy obowiązków koncesja na alkohol wygasa automatycznie. Zmiany w przepisach przewidują, że pozwolenie będzie nadal obowiązywało jeżeli sprzedawca w ciągu 30 dni uzupełni swoje uchybienia.

Sprzedaż napojów alkoholowych

Zgodnie z prawem sprzedawca, który chce handlować alkoholem musi spełniać następujące warunki:

REKLAMA

Jak uzyskać zezwolenie na handel alkoholem

  • Posiadać ważne zezwolenie;
  • Uiszczać opłaty;
  • Kupować alkohol jedynie u producentów i przedsiębiorców, którzy posiadają odpowiednie zezwolenia na jego sprzedaż hurtową;
  • Posiadać tytułu prawny do lokalu, w którym prowadzona jest sprzedaż alkoholu;
  • Prowadzić działalność  gospodarczą zgodnie z informacjami zamieszczonymi w zezwoleniu;
  • Zgłaszać wszelkie zmiany organowi zezwalającemu, w stosunku do danych  zawartych w zezwoleniu, w terminie 14 dni od dnia powstania zmiany;
  • Przestrzegać wszelkich zasad i  warunków określonych przepisami prawa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kwestie związane ze sprzedażą napojów alkoholowych regulowane są przepisami ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz stosownymi uchwałami i zarządzeniami rady gminy. Zgodnie z obecnym stanem prawnym zezwolenie na sprzedaż alkoholu wygasa automatycznie, jeżeli sprzedawca nie wypełni w terminie obowiązku złożenia oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim lub nie dokona opłaty za korzystanie z zezwoleń. Zgodnie z nowymi przepisami zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych będzie nadal obowiązywało, jeżeli sprzedawca w terminie 30 dni wywiąże się ze spoczywających na nim obowiązków.

Zezwolenie i koncesja na prowadzenie działalności gospodarczej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Automatyczne wygaśnięcie zezwolenia dużym problemem dla branży

Obowiązujące do tej pory przepisy zakładające automatyczne wygaśnięcie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, stanowiły duży problem dla sprzedawców. Ponadto, przepisy nie zakładały możliwości odzyskania koncesji nawet, jeżeli były ku temu podstawy. Jeżeli w wyniku zdarzenia w którym bank zbyt późno zaksięgował opłatę na zezwolenie, sprzedawca przekroczył termin opłat- odzyskać zezwolenie mógł dopiero w sądzie.

Kiedy do prowadzenia firmy konieczne jest zezwolenie lub koncesja

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Administracyjnego w Poznaniu (II SA/Po 648/13), jeżeli sprzedawca dokonał opłaty ostatniego dnia terminu, a kwota nie została jeszcze zaksięgowana sprzedawca nie utracił zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. W praktyce jednak w tego typu sytuacjach sklep mógł utracić prawo do sprzedaży alkoholu na rok.

Zmiany w ustawodawstwie

Proponowane zmiany w regulacji przewidują przyznanie sprzedawcy 30 dni w ciągu których będzie on mógł dopełnić spoczywających na nim obowiązków bez obawy, że jego pozwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych wygaśnie automatycznie.  Sprzedawca będzie jednak musiał uiścić dodatkową opłatę stanowiącą 30% kwoty płaconej w związku z korzystaniem z koncesji.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA