REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu nie wygaśnie automatycznie

Aleksandra Kłoczko
Zezwolenie na sprzedaż alkoholu nie wygaśnie automatycznie.
Zezwolenie na sprzedaż alkoholu nie wygaśnie automatycznie.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku niewywiązania się z ciążących na sprzedawcy obowiązków koncesja na alkohol wygasa automatycznie. Zmiany w przepisach przewidują, że pozwolenie będzie nadal obowiązywało jeżeli sprzedawca w ciągu 30 dni uzupełni swoje uchybienia.

Sprzedaż napojów alkoholowych

Zgodnie z prawem sprzedawca, który chce handlować alkoholem musi spełniać następujące warunki:

REKLAMA

Jak uzyskać zezwolenie na handel alkoholem

 • Posiadać ważne zezwolenie;
 • Uiszczać opłaty;
 • Kupować alkohol jedynie u producentów i przedsiębiorców, którzy posiadają odpowiednie zezwolenia na jego sprzedaż hurtową;
 • Posiadać tytułu prawny do lokalu, w którym prowadzona jest sprzedaż alkoholu;
 • Prowadzić działalność  gospodarczą zgodnie z informacjami zamieszczonymi w zezwoleniu;
 • Zgłaszać wszelkie zmiany organowi zezwalającemu, w stosunku do danych  zawartych w zezwoleniu, w terminie 14 dni od dnia powstania zmiany;
 • Przestrzegać wszelkich zasad i  warunków określonych przepisami prawa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kwestie związane ze sprzedażą napojów alkoholowych regulowane są przepisami ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz stosownymi uchwałami i zarządzeniami rady gminy. Zgodnie z obecnym stanem prawnym zezwolenie na sprzedaż alkoholu wygasa automatycznie, jeżeli sprzedawca nie wypełni w terminie obowiązku złożenia oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim lub nie dokona opłaty za korzystanie z zezwoleń. Zgodnie z nowymi przepisami zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych będzie nadal obowiązywało, jeżeli sprzedawca w terminie 30 dni wywiąże się ze spoczywających na nim obowiązków.

Zezwolenie i koncesja na prowadzenie działalności gospodarczej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Automatyczne wygaśnięcie zezwolenia dużym problemem dla branży

Obowiązujące do tej pory przepisy zakładające automatyczne wygaśnięcie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, stanowiły duży problem dla sprzedawców. Ponadto, przepisy nie zakładały możliwości odzyskania koncesji nawet, jeżeli były ku temu podstawy. Jeżeli w wyniku zdarzenia w którym bank zbyt późno zaksięgował opłatę na zezwolenie, sprzedawca przekroczył termin opłat- odzyskać zezwolenie mógł dopiero w sądzie.

Kiedy do prowadzenia firmy konieczne jest zezwolenie lub koncesja

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Administracyjnego w Poznaniu (II SA/Po 648/13), jeżeli sprzedawca dokonał opłaty ostatniego dnia terminu, a kwota nie została jeszcze zaksięgowana sprzedawca nie utracił zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. W praktyce jednak w tego typu sytuacjach sklep mógł utracić prawo do sprzedaży alkoholu na rok.

Zmiany w ustawodawstwie

Proponowane zmiany w regulacji przewidują przyznanie sprzedawcy 30 dni w ciągu których będzie on mógł dopełnić spoczywających na nim obowiązków bez obawy, że jego pozwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych wygaśnie automatycznie.  Sprzedawca będzie jednak musiał uiścić dodatkową opłatę stanowiącą 30% kwoty płaconej w związku z korzystaniem z koncesji.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  REKLAMA

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  REKLAMA