reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zezwolenie na sprzedaż alkoholu nie wygaśnie automatycznie

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu nie wygaśnie automatycznie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku niewywiązania się z ciążących na sprzedawcy obowiązków koncesja na alkohol wygasa automatycznie. Zmiany w przepisach przewidują, że pozwolenie będzie nadal obowiązywało jeżeli sprzedawca w ciągu 30 dni uzupełni swoje uchybienia.

Sprzedaż napojów alkoholowych

Zgodnie z prawem sprzedawca, który chce handlować alkoholem musi spełniać następujące warunki:

Jak uzyskać zezwolenie na handel alkoholem

  • Posiadać ważne zezwolenie;
  • Uiszczać opłaty;
  • Kupować alkohol jedynie u producentów i przedsiębiorców, którzy posiadają odpowiednie zezwolenia na jego sprzedaż hurtową;
  • Posiadać tytułu prawny do lokalu, w którym prowadzona jest sprzedaż alkoholu;
  • Prowadzić działalność  gospodarczą zgodnie z informacjami zamieszczonymi w zezwoleniu;
  • Zgłaszać wszelkie zmiany organowi zezwalającemu, w stosunku do danych  zawartych w zezwoleniu, w terminie 14 dni od dnia powstania zmiany;
  • Przestrzegać wszelkich zasad i  warunków określonych przepisami prawa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kwestie związane ze sprzedażą napojów alkoholowych regulowane są przepisami ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz stosownymi uchwałami i zarządzeniami rady gminy. Zgodnie z obecnym stanem prawnym zezwolenie na sprzedaż alkoholu wygasa automatycznie, jeżeli sprzedawca nie wypełni w terminie obowiązku złożenia oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim lub nie dokona opłaty za korzystanie z zezwoleń. Zgodnie z nowymi przepisami zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych będzie nadal obowiązywało, jeżeli sprzedawca w terminie 30 dni wywiąże się ze spoczywających na nim obowiązków.

Zezwolenie i koncesja na prowadzenie działalności gospodarczej

Automatyczne wygaśnięcie zezwolenia dużym problemem dla branży

Obowiązujące do tej pory przepisy zakładające automatyczne wygaśnięcie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, stanowiły duży problem dla sprzedawców. Ponadto, przepisy nie zakładały możliwości odzyskania koncesji nawet, jeżeli były ku temu podstawy. Jeżeli w wyniku zdarzenia w którym bank zbyt późno zaksięgował opłatę na zezwolenie, sprzedawca przekroczył termin opłat- odzyskać zezwolenie mógł dopiero w sądzie.

Kiedy do prowadzenia firmy konieczne jest zezwolenie lub koncesja

Zgodnie z orzecznictwem Sądu Administracyjnego w Poznaniu (II SA/Po 648/13), jeżeli sprzedawca dokonał opłaty ostatniego dnia terminu, a kwota nie została jeszcze zaksięgowana sprzedawca nie utracił zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. W praktyce jednak w tego typu sytuacjach sklep mógł utracić prawo do sprzedaży alkoholu na rok.

Zmiany w ustawodawstwie

Proponowane zmiany w regulacji przewidują przyznanie sprzedawcy 30 dni w ciągu których będzie on mógł dopełnić spoczywających na nim obowiązków bez obawy, że jego pozwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych wygaśnie automatycznie.  Sprzedawca będzie jednak musiał uiścić dodatkową opłatę stanowiącą 30% kwoty płaconej w związku z korzystaniem z koncesji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu nie wygaśnie automatycznie.
Zezwolenie na sprzedaż alkoholu nie wygaśnie automatycznie.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama