| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Jak uzyskać zezwolenie na handel alkoholem

Jak uzyskać zezwolenie na handel alkoholem

Zezwolenie na sprzedaż detaliczną alkoholu wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta na wniosek przedsiębiorcy. Za umożliwienie sprzedaży alkoholu przedsiębiorca uiszcza gminie opłatę.


Przedsiębiorca, który chce sprzedawać napoje alkoholowe zawierające powyżej 4,5 proc. alkoholu, musi dostać zezwolenie od wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Sprzedaż detaliczna alkoholu o takiej mocy, z wyjątkiem piwa, prowadzona jest w sklepach branżowych, które trudnią się tą działalnością, na wydzielonych stoiskach w samoobsługowych placówkach handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 200 mkw. oraz w mniejszych placówkach samoobsługowych i handlowych.

Rada gminy wydaje uchwałę, w której ustala zasady usytuowania na swoim terenie miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Określa też liczbę punktów sprzedaży napojów o zawartości 4,5 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży oraz na miejscu.

Zezwolenie wydawane jest osobno na każdy rodzaj napoju alkoholowego na pisemny wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy. Musi on też uiścić opłatę, której wysokość uzależniona jest od rodzaju zezwolenia. Pieniądze wpłaca na rachunek gminy jeszcze przed wydaniem zezwolenia.

Natomiast przedsiębiorca, który sprzedawał już alkohol w poprzednim roku, powinien do 31 stycznia złożyć na piśmie oświadczenie o tym, jakiej wartości sprzedał poszczególne rodzaje napojów alkoholowych w poprzednim roku. Wysokość opłaty, jaką będą musieli uiścić, zależy od tej rocznej wartości sprzedaży. Gdyby przekroczyła 37,5 tys. zł dla napojów alkoholowych o zawartości 4,5 proc. alkoholu oraz piwa, to wówczas płacą równowartość 1,4 proc. ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim. W takiej samej wysokości uiszcza ją, gdyby ta wartość przekroczyła sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości od 4,5 proc. do 18 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa). Jeżeli zaś sprzedaż napojów o zawartości powyżej 18 proc. przekroczyłaby 77 tys. zł, to wówczas opłata wynosi 2,7 proc. ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim. Wartość sprzedaży obliczana jest więc oddzielnie dla każdego rodzaju napojów. Natomiast przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku sprzedali alkohol za niższe kwoty, uiszczają opłaty w takiej wysokości, jak osoby, które dopiero rozpoczynają działalność. Wszyscy wnoszą opłatę na rachunek gminy w trzech równych ratach: do 31 stycznia, 31 maja oraz 30 września danego roku kalendarzowego.

JAKIE WYMOGI TRZEBA SPEŁNIĆ

1. Złożyć wniosek do wójta, burmistrza albo prezydenta miasta.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK