REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać zezwolenie na handel alkoholem

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zezwolenie na sprzedaż detaliczną alkoholu wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta na wniosek przedsiębiorcy. Za umożliwienie sprzedaży alkoholu przedsiębiorca uiszcza gminie opłatę.

Przedsiębiorca, który chce sprzedawać napoje alkoholowe zawierające powyżej 4,5 proc. alkoholu, musi dostać zezwolenie od wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Sprzedaż detaliczna alkoholu o takiej mocy, z wyjątkiem piwa, prowadzona jest w sklepach branżowych, które trudnią się tą działalnością, na wydzielonych stoiskach w samoobsługowych placówkach handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 200 mkw. oraz w mniejszych placówkach samoobsługowych i handlowych.

REKLAMA

REKLAMA

Rada gminy wydaje uchwałę, w której ustala zasady usytuowania na swoim terenie miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Określa też liczbę punktów sprzedaży napojów o zawartości 4,5 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży oraz na miejscu.

REKLAMA

Zezwolenie wydawane jest osobno na każdy rodzaj napoju alkoholowego na pisemny wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy. Musi on też uiścić opłatę, której wysokość uzależniona jest od rodzaju zezwolenia. Pieniądze wpłaca na rachunek gminy jeszcze przed wydaniem zezwolenia.

Natomiast przedsiębiorca, który sprzedawał już alkohol w poprzednim roku, powinien do 31 stycznia złożyć na piśmie oświadczenie o tym, jakiej wartości sprzedał poszczególne rodzaje napojów alkoholowych w poprzednim roku. Wysokość opłaty, jaką będą musieli uiścić, zależy od tej rocznej wartości sprzedaży. Gdyby przekroczyła 37,5 tys. zł dla napojów alkoholowych o zawartości 4,5 proc. alkoholu oraz piwa, to wówczas płacą równowartość 1,4 proc. ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim. W takiej samej wysokości uiszcza ją, gdyby ta wartość przekroczyła sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości od 4,5 proc. do 18 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa). Jeżeli zaś sprzedaż napojów o zawartości powyżej 18 proc. przekroczyłaby 77 tys. zł, to wówczas opłata wynosi 2,7 proc. ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim. Wartość sprzedaży obliczana jest więc oddzielnie dla każdego rodzaju napojów. Natomiast przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku sprzedali alkohol za niższe kwoty, uiszczają opłaty w takiej wysokości, jak osoby, które dopiero rozpoczynają działalność. Wszyscy wnoszą opłatę na rachunek gminy w trzech równych ratach: do 31 stycznia, 31 maja oraz 30 września danego roku kalendarzowego.

JAKIE WYMOGI TRZEBA SPEŁNIĆ

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Złożyć wniosek do wójta, burmistrza albo prezydenta miasta.

2. Uiścić wymaganą opłatę.

3. Zaopatrywać się w napoje alkoholowe u producentów i przedsiębiorców, którzy mają zezwolenie na sprzedaż hurtową alkoholem.

4. W terminach do 1 lutego, 1 czerwca, 1 października każdego roku kalendarzowego objętego zezwoleniem okazywać zaświadczenie wydane przez gminę, potwierdzające uiszczenie opłaty przedsiębiorcy, który dostarcza alkohol do punktu sprzedaży.

5. Mieć tytuł prawny do korzystania z lokalu.

6. Prowadzić działalność w miejscu wskazanym w zezwoleniu nim objętym.

7. Zgłaszać wszelkie zmiany danych w ciągu 14 lat.

8. Prowadzić sprzedaż w punkcie spełniającym wymogi.

OPŁATY ZA HANDEL ALKOHOLEM

Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność w zakresie sprzedaży detalicznej napojami alkoholowymi, ponoszą następujące opłaty:

• 525 zł - sprzedaż napojów zawierających do 4,5-18 proc. alkoholu i piwa,

• 525 zł - sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa)

• 2100 zł - sprzedaż napojów zawierających powyżej 18 proc. alkoholu.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 70, poz. 473 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA