Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu – warunki uzyskania

Kamila Mazurek
Zezwolenie na sprzedaż alkoholu – warunki uzyskania /Fot. Fotolia
Zezwolenie na sprzedaż alkoholu – warunki uzyskania /Fot. Fotolia
Prowadzenie działalności gospodarczej opartej na sprzedaży napojów alkoholowych wymaga zgromadzenia odpowiednich zezwoleń i uprzednio wystosowania o nie wniosków do właściwych organów. Choć cała procedura nie jest nadmiernie skomplikowana, dla początkujących przedsiębiorców formalności mogą stać się lekkim utrapieniem. Warto zatem przewertować przepisy w celu uniknięcia grzywny czy też zakazu kontynuowania obrotu.

Kto wydaje?

Zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych można uzyskać od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Właściwym podmiotem, do którego będzie można zwrócić się z wnioskiem jest ten ze względu na lokalizację punktu planowanej sprzedaży alkoholu. Jeśli natomiast pozwolenie ma obejmować sprzedaż hurtową, a nie detaliczną, z siedzibą lokalu na terenie województwa – dokument uprawniający jest wydawany przez marszałka województwa (dotyczy napojów alkoholowych do 18 procent) lub ministra właściwego do spraw gospodarki (w przypadku alkoholi powyżej osiemnastoprocentowych). Zezwolenia na obrót hurtowy wydaje się na czas oznaczony: napojami alkoholowymi do 18% - nie dłuższy niż 2 lata, zaś tymi powyżej tej skali - nie dłuższy niż rok. Dla trunków powyżej 18% ustala się ponadto limit w wysokości minimum 250 tys. litrów 100% alkoholu rocznie.

Jak wygląda wniosek?

Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać:
1) oznaczenie przedsiębiorcy;
2) siedzibę i adres przedsiębiorcy;
3) numer w rejestrze przedsiębiorców;
4) miejsce prowadzenia działalności gospodarczej;
5) wnioskowany limit – dotyczy wyłącznie wniosku o wydanie zezwolenia na trunki powyżej 18 procent
6) wnioskowany termin ważności zezwolenia;
7) oświadczenie o wartości sprzedaży napojów alkoholowych w ostatnim roku kalendarzowym.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Opłaty

Polskie ustawodawstwo przewiduje zezwolenia na trzy rodzaje trunków w ramach obrotu hurtowego:
- do 4,5% zawartości alkoholu oraz na piwo,
- powyżej 4,5% do 18% zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa),
- powyżej 18% zawartości alkoholu.
Od zasobności alkoholu w trunku uzależniona będzie wysokość wniesionej opłaty za pozwolenie.
Za wydanie zezwoleń dla przedsiębiorców chcących prowadzić sprzedaż hurtową i występujących o nie po raz pierwszy, ustala się opłatę w wysokości 4000 zł. Uiszczenia opłaty w takiej samej wartości żąda się również w stosunku do tych, którzy za sprzedaż w roku poprzedzającym wygaśnięcie zezwolenia nie przekroczyli kwoty 1 000 000 zł.

W przypadku przedsiębiorców, których wartość sprzedaży hurtowej napojów alkoholowych w roku poprzedzającym wygaśnięcie zezwolenia przekroczyła 1 000 000 zł i zezwoleń dla napojów do 18 % opłatę za wydanie zezwoleń ustala się w wysokości równej 0,4% wartości sprzedaży w roku poprzednim, z zaokrągleniem do 100 zł.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Dalsze wymogi…

Uzyskanie wymaganego zezwolenia nie gwarantuje przedsiębiorcy pełnej swobody w prowadzonej działalności. Chcąc ją dalej realizować zgodnie z prawem, musi spełniać inne warunki, jak posiadanie tytułu prawnego do korzystania z właściwego miejsca do przechowywania alkoholi – tzw. stacjonarny magazyn. Sprzedający jest zobligowany również przekazywać organowi wydającemu koncesję informację o wielkości sprzedaży trunków, w terminie do dnia 31 stycznia za rok poprzedni.

Sprzedaż prowadzona jest jedynie tymi trunkami, które mieszczą się w granicach pozwolenia i, o ile tak stanowią inne przepisy, są oznaczone znakami akcyzy. Zaopatrywanie się w napoje następować może również i wyłącznie u producentów oraz u przedsiębiorców posiadających zezwolenie na obrót hurtowy tymi napojami. O wszelkich zmianach co do stanu faktycznego i prawnego, przedsiębiorca ma obowiązek zgłoszenia ministrowi właściwemu do spraw gospodarki lub właściwemu marszałkowi województwa w stosunku do danych zawartych w zezwoleniu, w terminie 14 dni od dnia powstania zmiany.

Cofnięcie zezwolenia

Cofnięcia może dokonać minister właściwy do spraw gospodarki lub właściwy marszałek województwa w przypadkach, gdy:

 • przedsiębiorca nie przestrzega warunków i zasad określonych w ustawie m.in. praktykuje sprzedaż alkoholu osobom nieletnim lub w stanie nietrzeźwości,
 • zakłóca porządek publiczny nie zawiadamiając o prowadzonej przez siebie działalności określonych organów,
 • alkohol będący przedmiotem handlu pochodzi z nielegalnych źródeł,
 • popełnienia przestępstwa w celu uzyskania korzyści majątkowej przez osobę odpowiedzialną za działalność przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie,
 • przedstawienia fałszywych danych w corocznym oświadczeniu o dokonanej sprzedaży,
 • orzeczenia wobec przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną albo wobec osoby odpowiedzialnej za działalność przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie, zakazu prowadzenia działalności gospodarczej objętej zezwoleniem,
 • zlecania przez przedsiębiorcę, na podstawie umów, prowadzenia obrotu hurtowego napojami alkoholowymi innym przedsiębiorcom.

Przedsiębiorca, któremu cofnięto zezwolenie, może wystąpić z wnioskiem o ponowne wydanie zezwoleń, nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia wydania decyzji o jego cofnięciu.

Zobacz: Działalność gospodarcza

Odpowiedzialność za sprzedaż alkoholu bez zezwolenia

Osoby dokonujące dystrybucji alkoholu bez posiadanej koncesji podlegają sankcjom grzywny, o czym mówi art. 43 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – przepis ten odnosi się nie tylko do osób, które bezpośrednio dokonują handlu niedozwolonym towarem, ale także tych, którzy sprawują nad nimi w tym zakresie nadzór – a zatem kierownik zakładu handlowego czy gastronomicznego będzie odpowiadać za dopuszczenie do popełnienia przestępstwa w jego zakładzie. Dalsze przepisy tego aktu – precyzują wysokość odpowiedzialności pieniężnej - ten, kto bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom prowadzi obrót hurtowy napojami alkoholowym podlega grzywnie od 10 000 do 500 000 złotych. Natomiast w wypadkach mniejszej wagi sprawca czynu zabronionego – sprzedaży alkoholu bez zezwolenia - podlega karze grzywny do 5000 zł. Sąd może ponadto zasądzić przepadek, czyli przejęcie alkoholu przez Skarb Państwa oraz zakazać przedsiębiorcy prowadzenia w przyszłości działalności polegającej na sprzedaży lub podawaniu alkoholu.

Kodeks karny, za nielegalną sprzedaż alkoholu przewiduje - karą grzywny w wysokości od 10 do 360 stawek dziennych (mające przełożenie na dzienne zarobki), co oznacza, że grzywna może wynieść od 100 złotych do nawet 720 tysięcy.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. 1982 nr 35 poz. 230 z późn. zm.)

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zakup mieszkania na osiedlu. Gdzie można kupić?
  W jakich inwestycjach deweloperzy mają ukończone mieszkania lub z bliskim terminem oddania? Jakie lokale są jeszcze w sprzedaży? W jakich cenach?
  Ile zostało już złożonych wniosków o wakacje kredytowe?
  Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - poinformował w środę prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
  Mandaty w wakacje 2022. Mamy rekordzistę. To OPP z Lublina
  Mandaty w wakacje 2022 nie będą niskie? Tylko w lipcu przekonało się o tym prawie 114 tys. kierowców. Tyle złapały rejestratory systemu CANARD ITD.
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023. Nowe stawki!
  Opłata za odholowanie pojazdu 2023 jest już znana. Po 1 stycznia kierowcy mogą się spodziewać... podwyżek. Sprawdźmy jak duże będą.
  Szansa Polski na miękkie lądowanie w obliczu globalnego spowolnienia gospodarczego
  Silny rynek pracy w Polsce daje szansę na miękkie lądowanie naszej gospodarki w obliczu globalnego spowolnienia - wynika z wtorkowego komentarza gospodarczego głównego ekonomisty PZU Dawida Pachuckiego. Stopniowo zaczyna u nas spadać presja inflacyjna - dodał.
  Inteligentne systemy w ochronie przed cyberprzestępczością - hakerzy też mają słabe punkty
  Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec skutecznemu włamaniu, ale wiedzą też, że ograniczanie dostępu do zasobów organizacji jest zupełnie niepraktyczne. Największym przełomem ostatnich lat jest wykorzystanie uczenia maszynowego do wykrywania, kiedy próba naruszenia zabezpieczeń zakończyła się sukcesem.
  Czy euro zostanie polską walutą, aby zatrzymać inflację?
  Kwestia przyjęcia euro nie znajduje się wśród najważniejszych politycznych tematów. Jednak inflacja sprawiła, że postulat zmiany waluty przybiera na sile. Czy to jest sposób na zahamowanie wzrostu cen?
  Co zrobić, gdy klient prosi o dłuższy termin płatności?
  Co zrobić, gdy klient chce zapłacić później? Jakie środki stosują polskie przedsiębiorstwa, by chronić się przed opóźnionymi płatnościami?
  Rejestracje przedsiębiorstw w II kw. 2022 r. - dane GUS
  W II kwartale 2022 roku odnotowano 93 tys. 660 rejestracji przedsiębiorstw, tj. o 1,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, oraz 80 upadłości, tj. o 4,8 proc. mniej niż w II kwartale 2021 roku – podał GUS we wtorek.
  Jakie sklepy obejmie system kaucyjny?
  Na jakim etapie obecnie są prace nad projektem ustawy, mającej wdrożyć system kaucyjny w Polsce? Czy zwiększy się powierzchnia sklepów, które będą zobowiązane do odbierania opakowań od klientów?
  Rozbieżne stawki podatku od podziemnych miejsc garażowych. MF nie planuje zmian
  Nadal wpływają skargi do RPO na odmienne stawki podatku od podziemnych stanowisk garażowych w budynkach wielorodzinnych. Podatek zależy od tego, czy jest to odrębna własność, czy tzw. pomieszczenie przynależne do lokalu mieszkalnego. Marcin Wiącek zwraca uwagę na ten problem minister finansów Magdalenie Rzeczkowskiej.
  Najważniejsze języki świata - teraz i w przyszłości
  O ile w czasach starożytnego Rzymu łacina jako lingua franca używana była w kulturze i biznesie, to teraz angielski zajął jej miejsce, mimo że jest na trzecim miejscu pod względem ilości native speakerów. Ale czy zawsze tak będzie? Jakie języki będą dominować w 2050 roku?
  Handel w niedzielę przywrócony na jasnych zasadach?
  W opinii Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie należy wrócić do tematu przywrócenia handlu w niedzielę na pełnych zasadach. Co z omijaniem prawa?
  Ceny mieszkań używanych wzrosły w ciągu roku ponad 15%
  Mieszkania z drugiej ręki w największych miastach są aż o 15,1% droższe niż przed rokiem – wynika z najnowszych danych NBP. Wzrost cen w przypadku lokali deweloperskich jest jeszcze większy, na co wpłynąć mogły rosnące koszty budowy.
  Płatność za paliwo przy dystrybutorze... jest możliwa!
  Płatność za paliwo przy dystrybutorze? To możliwe. Podjeżdżasz na stację, tankujesz paliwo, naciskasz przycisk w telefonie i odjeżdżasz.
  Kara za brak OC 2023. Podwyżka i to dwukrotna!
  Kara za brak OC w roku 2023 wzrośnie i to... dwukrotnie. Tak, dwukrotnie. Czemu tak się stanie i jak wysokiego skoku opłaty można się spodziewać?
  Likwidacja spółki jawnej
  Likwidacja spółki jawnej jest procesem skomplikowanym i wymagającym przygotowania wielu dokumentów, jednak istnieje rozwiązanie, które pomoże Ci tego uniknąć!
  Biurowce na rynkach regionalnych – analiza rynku
  W pierwszym półroczu br. popyt na biura w największych miastach regionalnych w kraju był większy niż w całym 2021 roku. Także aktywa biurowe w regionach są teraz jednym z głównych celów inwestorów
  Rynek paliw – UOKiK nie potwierdza opinii o zawyżaniu marż
  Wzrost cen na stacjach benzynowych oraz liczne skargi skłoniły prezesa UOKiK do przeanalizowania rynku poda kątem niedozwolonych praktyk
  Strajk egzaminatorów WORD. Bez egzaminów od 8 sierpnia
  Strajk egzaminatorów WORD? Tak, powracają oni do protestu od poniedziałku 8 sierpnia. To oznacza, że egzaminy na prawo jazdy nie będą się odbywać.
  Benzyna E10. Czym jest i czy jest szkodliwa dla silnika?
  Benzyna E10. Ma się ona stać jednym z rozwiązań problemów paliwowych. Czym jednak tak właściwie jest i czy silniki w autach ją wytrzymają?
  Polski Ład 2.0 od lipca – czy przewoźnicy na nim zyskają?
  Rozliczanie pracowników od nowego roku 2022 przysporzyło problemów niejednemu pracodawcy i księgowemu. Chociaż z założenia Polski Ład miał uprościć dotychczasowy system podatkowy i obniżyć ich wysokość, zmiana przepisów od stycznia jeszcze bardziej go skomplikowała.
  Marketing i reklama wobec różnych grup wiekowych
  Działania marketingowe marek dotychczas koncentrowały się w przeważającej mierze na młodszych użytkownikach. Jednak, jak wynika z raportu GWI, każda grupa wiekowa to potencjalni klienci e-commerce
  Linie kablowe zyskują na popularności. Linie podziemne alternatywą dla napowietrznych
  Elektroenergetyczne linie napowietrzne są często spotykanym elementem krajobrazu. Niższy koszt inwestycyjny czy łatwość naprawy ewentualnych awarii są mocnym argumentem do inwestowania właśnie w tę technologię. Dziś jednak coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz linii kablowych podziemnych. Skąd wynika zainteresowanie tą technologią?
  Zatory płatnicze - zmiany w przepisach
  Szykują się zmiany w przepisach o zatorach płatniczych. Z uwagi na pojawiające się wątpliwości dotyczące raportowania oraz komplikacje wynikające ze zbierania danych, ustawodawca zdecydował się przedstawić projekt zmian, przewidujący znaczne uproszczenia w raportowaniu.