REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zezwolenia i koncesje potrzebne w 2008 roku

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Niektóre rodzaje działalności można prowadzić dopiero po uzyskaniu koncesji, wpisu do rejestru działalności regulowanej, licencji, zezwolenia albo zgody.

Wprzygotowanym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o działalności gospodarczej zaplanowano ograniczenie reglamentacji prowadzenia działalności. Przewiduje się jednak, że znowelizowane przepisy będą obowiązywały dopiero od października 2008 r.

REKLAMA

Koncesje

Koncesje udzielane są w dziedzinach, które mają szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa, obywateli oraz inny ważny interes publiczny. Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.) nakazuje uzyskanie koncesji dla działalności w zakresie:

• przewozów lotniczych,

• ochrony osób i mienia,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych,

• wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji i obrotu paliwami i energią,

• wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym,

• poszukiwania lub rozpoznawania złóż kopalin, wydobywania kopalin ze złóż, bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz składowania odpadów w górotworze i w podziemnych wyrobiskach górniczych.

REKLAMA

O udzielenie koncesji przedsiębiorca powinien wystąpić do ministra właściwego ze względu na przedmiot działalności gospodarczej wymagającej uzyskania tej koncesji. We wniosku należy określić firmę przedsiębiorcy, wskazać jego siedzibę i adres, NIP, rodzaj i zakres wykonywanej działalności.

Minister może odmówić udzielenia koncesji, cofnąć ją, zmienić lub ograniczyć jej zakres. Koncesja udzielana jest na czas oznaczony, nie krócej niż na 5 lat i nie dłużej niż 50 lat. Przedsiębiorca może jednak wnioskować, aby udzielono mu koncesji na czas krótszy niż 5 lat.

Proces udzielania koncesji jest jawny. W razie udzielenia ograniczonej liczby koncesji fakt ten ogłaszany jest w Monitorze Polskim. Gdyby zaś o koncesję ubiegała się większa liczba przedsiębiorców spełniających wymagane warunki niż liczba koncesji, organ koncesyjny zarządza przetarg.

Działalność regulowana

Działalność regulowaną przedsiębiorca może wykonywać po uzyskaniu wpisu w rejestrze działalności regulowanej. Regulowaniem objęte jest 20 rodzajów działalności, np. świadczenie usług turystycznych obejmujących polowania wykonywane przez cudzoziemców w Polsce, ośrodki szkolenia kierowców, prowadzenie przedsiębiorstwa składo- wego, świadczenie usług detektywistycznych, działalności kantorowej, obrotu materiałem siewnym.

Do rejestru działalności regulowanej przedsiębiorca zostaje wpisany na swój wniosek po złożeniu pisemnego oświadczenia, że spełnia warunki wymagane do jej wykonywania.

Zezwolenia, licencje i zgody

REKLAMA

Zezwolenia wydawane są po sprawdzeniu, czy przedsiębiorca ma warunki do świadczenia danej działalności. Warunki odnoszą się m.in. do ochrony życia i zdrowia ludzkiego, bezpieczeństwa, porządku publicznego, tajemnicy państwowej. Na takich samych zasadach wydawane są licencje i zgody na podjęcie i wykonywanie działalności gospodarczej. Licencja jest dokumentem, który potwierdza uprawnienia do wykonywania zawodu również w formie działalności gospodarczej.

Przykładowo - tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez ministra gospodarki można prowadzić obrót hurtowy na terenie kraju napojami o zawartości powyżej 18 proc. alkoholu, a na podstawie zezwolenia wydanego przez marszałka województwa przedsiębiorcom działającym na jego terenie - taki obrót hurtowy napojami o zawartości od 4,5 proc. do 18 proc. alkoholu. Natomiast sprzedaż detaliczna takich napojów prowadzona jest na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta właściwego ze względu na lokalizację punktu sprzedaży. Zezwolenie wydawane jest na podstawie pisemnego wniosku przedsiębiorcy, oddzielnie na następujące rodzaje napojów alkoholowych:

• piwo oraz napoje do 4,5 proc. zawartości alkoholu,

• napoje powyżej 4,5 proc. do 18 proc. zawartości alkoholu (z wyjątkiem piwa),

• napoje powyżej 18 proc. zawartości alkoholu.

Ważne!

Udzielona koncesja może też zostać cofnięta, np. gdy zostało wydane prawomocne orzeczenie zakazujące wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją albo przedsiębiorca w wyznaczonym terminie nie podjął działalności objętej koncesją

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

małgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA