REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Manager, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

„Ile jeszcze mam dni urlopu” ? Każdy z nas zadaje sobie te pytanie co najmniej kilka razy do roku podczas planowania upragnionego wypoczynku. Jak obliczyć prawidłowo wymiar płatnego, corocznego urlopu? Kiedy przysługuje nam 20 dni wypoczynku? Ile lat należy być zatrudnionym, abym uzyskać prawo do nieprzerwanych 26 dni urlopu? Wreszcie nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na te dość istotne pytania.

Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

Częstą praktyką pracodawców jest zawieranie umów o pracę na okres próbny. Czas ten jest kluczowy dla dalszej współpracy i ma na celu przetestowanie nowego pracownika, sprawdzenia jego umiejętności. Co w przypadku, kiedy strony chcą zrezygnować z wzajemnej współpracy? O czym należy pamiętać podczas wypowiadania umowy o pracę na okres próbny?

Jak rozliczać godziny nadliczbowe?

Ważny projekt, nadmiar obowiązków, brak czasu i niezadowolony pracodawca – to tylko niektóre z codziennych zmagań przeciętnego pracownika. W wielu przypadkach wymagają one szeregu nadgodzin. Jak rozliczać godziny nadliczbowe? Jakie prawa przysługują wtedy pracownikowi?

Jak ubiegać się o dofinansowanie z PFRON?

Z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych często związane są dodatkowe nakłady finansowe np. na przystosowanie, adaptację i wyposażenie miejsca pracy. Z rekompensatą pracodawcom idzie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który umożliwia zdobycie dofinansowania do wynagrodzeń dla pracowników. Co należy zrobić by otrzymać dofinansowanie z PFRON? Kto może ubiegać się o dofinansowanie z PFRON? Jakie wnioski należy z złożyć?

REKLAMA

Składki ZUS pracodawcy i pracownika 2014

Od 1 stycznia 2014 r. minimalne wynagrodzenie za pracę uległo zwiększeniu. Obecnie wynosi 1.680,00 zł (rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. - Dz. U. z 2013 r. poz. 1074). Wyższe minimalne wynagrodzenie to niestety wyższe składki ZUS. Jakie zmiany czekają nas w tym roku? Jaki procent składek płaci pracownik, a jaki leży w obowiązku pracodawcy?

Nigdy nie lekceważ ryzyka wypalenia zawodowego

O wypaleniu zawodowym z całą pewnością większość z nas słyszała niejednokrotnie. W większości przypadków bagatelizujemy jednak to zagadnienie, uznając, że nas z całą pewnością ono nie dotyczy. To bez wątpienia błąd, ponieważ pierwsze symptomy wypalenia wcale nie są spektakularne, a długo ignorowany problem szybko może osiągnąć poziom, na którym nie obejdzie się bez pomocy psychologa. Jak zatem uniknąć wypalenia zawodowego?

Czy zabierasz pracę do domu?

Zdarza się, że w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej pada pytanie o to, czy zabierasz zaległą pracę do domu? Czy wiesz, jak poprawnie i dyplomatycznie odpowiedzieć na to pytanie? Czy warto udzielać odpowiedzi twierdzącej?

Czy jesteś Pracodawcą Jutra?

Ruszyła II edycja konkursu Pracodawca Jutra organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami. Konkurs ma celu wyróżnienie tych firm, które realizują przemyślane działania na rzecz przygotowania młodych osób do wejścia na rynek pracy. Przedsiębiorcy, którzy chcą powalczyć o tytuł Pracodawcy Jutra 2014, mogą zgłaszać się do PARP do 5 marca 2014 r.

REKLAMA

Czy urząd skarbowy rozliczy za podatnika PIT za 2014 r.?

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, iż PIT za 2014 r. będzie rozliczała administracja podatkowa za podatników. Rozliczenie miałoby objąć osoby, które uzyskują przychody z tytułu pracy, emerytury czy renty oraz nie korzystają z innych, preferencyjnych sposobów rozliczeń.

Jak zatrudnić pracownika tymczasowego?

Coraz częściej pracodawcy decydują się na zatrudnianie pracowników tymczasowych za pomocą agencji pracy tymczasowej. Większe zainteresowanie taką formą zatrudnienia wiąże się z jej specyfiką. O czym powinni wiedzieć pracodawcy zatrudniając pracowników tymczasowych?

Jakie deklaracje powinien złożyć pracodawca zatrudniający niepełnosprawnych?

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników, który nie osiągnął w danym miesiącu określonego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, zobowiązany jest do dokonania wpłat na PFRON i składania miesięcznych deklaracji. Do 20 stycznia 2014 r. wszyscy pracodawcy mają obowiązek przekazać roczną informację (INF-2) lub deklarację (DEK-R) do funduszu.

Praca w stresowych warunkach może poprawiać efektywność

Jak pokazują liczne badania, odpowiedni poziom stresu w pracy jest właściwie niezbędny. Bez niego stojące przed nami zadania szybko okazują się być nużące. Zbyt duże obciążenie wywołuje jednak skutek odwrotny do zamierzonego – zamiast poprawy efektywności dotknąć nas może uniemożliwiający jakiekolwiek działanie paraliż psychiczny. Co zatem zrobić, by stworzyć warunki sprzyjające zwiększonej wydajności?

Czy warto odbywać praktyki?

W obecnych czasach absolwenci uczelni wyższych mają ogromny problem ze znalezieniem zatrudnienia. Niedoceniane przez uczniów, studentów i pracodawców praktyki są często najskuteczniejszym sposobem pozyskania dobrych pracowników.

Jak opłacać składki na ubezpieczenia pracowników młodocianych?

Pracodawcy, zatrudniający młodocianych pracowników na podstawie umowy o pracę zobowiązani są do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w takim samym wymiarze jak dla pozostałych pracowników. Co stanowi podstawę wymiaru składek? Jak je obliczać?

W jaki sposób pogodzić życie zawodowe z prywatnym?

W ciągle zmieniającym się świecie łatwo stracić równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Wbrew pozorom jednak nigdy nie stoimy przed wyborem: coś kosztem czegoś. A kluczem do sukcesu może być efektywne zarządzanie czasem.

Stażyści tanią siłą roboczą

Komisja Europejska przedstawiła propozycje zmian w regulacjach dotyczących staży. Ma to na celu poprawienie ich jakości i zatrudnienie stażystów na uczciwych warunkach.

Wzrost popularności pracy zdalnej

Coraz więcej polskich firm decyduje się na zatrudnienie pracowników w trybie zdalnym lub stwarza warunki do takiej pracy. Najczęściej są to firmy IT, zajmujące się finansami i księgowością. Często ze stacjonarnego zatrudnienia rezygnują także graficy oraz programiści.

Dodatkowy urlop niepełnosprawnego pracownika

Pracownik z oznaczonym znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ma prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Czy to uprawnienie przysługuje również osobom z lekkim stopniem i kiedy można je uzyskać?

Czym jest system wynagrodzeń w firmie?

Częstą praktyką wśród przedsiębiorców jest wprowadzanie do polityki firmy specjalnych systemów wynagrodzeń. Jakie są tego konsekwencje dla pracowników?

Dofinansowanie z PFRON w 2014 / 2015 r.

Pracodawcom przysługuje miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, jeżeli pracownik został wpisany do ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Jaka będzie kwota dofinansowania w 2014 r.?

Jaką odpowiedzialność ponoszą pracownicy?

Każda osoba podejmująca się zatrudnienia powinna przestrzegać zasad organizacji i porządku pracy w danym zakładzie. W przypadku niedostosowania się do obowiązujących reguł pracodawca może zastosować wobec pracownika kary. Jaką odpowiedzialność ponoszą pracownicy?

Umowa o pracę na czas określony

W obowiązującym systemie prawa pracy możemy wyróżnić kilka rodzajów umów o pracę. Zgodnie z art. 25 Kodeksu pracy, umowę o pracę zawiera się na czas nie określony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy.

XVII Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy „PRAWO PRACY a skuteczne zarządzanie personelem”

XVII Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy „PRAWO PRACY a skuteczne zarządzanie personelem” odbędzie się dnia 25 listopada 2013 r. w Warszawie.

Jak zatrudnić pracowników?

Większe zamówienie lub osiągnięcie płynności to moment, w którym małe firmy decydują się na zatrudnienie pracowników. Rynek pracy jest pełen osób poszukujących zatrudnienia. Niektórzy – z różnych powodów – chcą zmienić pracę, inni stracili zatrudnienie i poszukują nowego, a kolejna grupa to absolwenci, którzy nie mają większego doświadczenia. Jak zatrudnić pracowników?

Modern Employer - Jak wizerunek firmy może wpłynąć na jej rentowność i atrakcyjność dla pracowników? - zaproszenie na konferencję

Już 2 października odbędzie się największe wydarzenie łączące zagadnienia z zakresu HR, Employer Branding i psychologii biznesu. „Jak wizerunek firmy może wpłynąć na jej rentowność i atrakcyjność dla pracowników"? - konferencja Modern Employer będzie stanowiła odpowiedź na to pytanie. Wyjdziemy poza rodzime ramy i pokażemy światowe standardy budowania marki „nowoczesnego pracodawcy". Pomogą nam w tym znamienici eksperci.

Zatrudnianie młodocianych

Okres wakacyjny to czas szczególnie sprzyjający zatrudnianiu młodocianych, którzy decydują się na podjęcie pracy, w celu dorobienia do kieszonkowego. Pracodawca jednak musi mieć na uwadze liczne ograniczenia dotyczące tej grupy pracowników.

Kontrakt menedżerski - na czym polega?

Kontrakt menedżerski nie jest opisany w kodeksie cywilnym. Do jego regulacji stosuje się zapisy dotyczące umowy zlecenia. Istotą kontraktu menadżerskiego jest zarządzanie przedsiębiorstwem przez menedżera. Zarządzanie przez menedżera odbywa się w imieniu oraz na rzecz i ryzyko zatrudniającego. Jakie cechy ma kontrakt menedżerski?

Ograniczenie kosztów działalności - jak tego dokonać?

Wielu pracodawców jest zmuszonych do ograniczania kosztów swojej działalności. Najprostszą metodą jest zwolnienie określonej grupy pracowników oraz obniżenie wynagrodzenia pozostałym pracownikom. Pracodawcy mogą jednak obniżyć koszty działalności firmy także w inny sposób. W jaki sposób ograniczyć koszty swojej działalności?

Jak efektywnie poprowadzić zebranie?

Efektywne poprowadzenie zebrania może być kluczem do sukcesu. Nie tylko zainteresowanie uczestników spotkania jest trudne. Również poprowadzenie zebrania w taki sposób, aby przedstawić wszystkie zaplanowane punkty w racjonalnym czasie może przysporzyć kłopotów.

Jak dobrze wypaść podczas wystąpienia publicznego?

Jak dobrze wypaść podczas wystąpienia publicznego? – to pytanie często pada tuz przed samym wystąpieniem. Wystąpienia są znamienne choćby dla pełnienia funkcji kierowniczych. Poniżej kilka wskazówek, jak przygotować się do wypowiedzi przed swoimi pracownikami.

Systemy motywacyjne dla pracowników

Systemy motywacyjne dla pracowników są rozwiązaniem, po które coraz częściej sięgają pracodawcy. Maja one na celu swego rodzaju wynagrodzenie pracowników i poprawę ich samopoczucia, co oczywiście niesie dla pracodawcy korzyści w postaci zwiększenia zaangażowania zespołu w wykonywaną pracę.

7 zasad efektywnych spotkań biznesowych

Jak dużo czasu tygodniowo spędzacie na meetingach, komitetach, kreatywkach itp.? Zakładając, że przeciętnie menedżer na różnych spotkaniach spędza od 3 do 8 godzin tygodniowo, można łatwo policzyć, że rocznie zajmuje mu to od 20 do 50 dni roboczych (miesiąc do dwóch i pół miesiąca). W skali kariery zawodowej uzbiera się od półtora roku do trzech lat spędzonych na zebraniach.

Dobra atmosfera w pracy sposobem na lepszą efektywność pracowników

Relacje między pracownikami znacznie wpływają na ich wydajność. Jak pokazały badania odpowiednia atmosfera w pracy zapewnia równowagę jednocześnie zwiększając zyski pracodawcy. Jakie są sposoby na stworzenie zdrowej atmosfery?

Ubezpieczenie od utraty pracy

W sytuacji, gdy kredytobiorca traci pracę ratę kredytową w określonym czasie opłaca za niego ubezpieczyciel. Koszt takiego ubezpieczenia jest znacznie wyższy niż inne ze względu na fakt, iż jest ono sprzedawane w pakiecie razem z ubezpieczeniem na życie oraz od niemożności wykonywania pracy w wyniku choroby.

Brak wykwalifikowanych pracowników?

Kandydaci bezskutecznie poszukują pracy, a pracodawcy narzekają na brak odpowiednich kandydatów. Jak wybrnąć z tego błędnego koła?

Test Q12

Kiedy w 1987 roku Paul O'Neill, jako Dyrektor Generalny światowego potentata w branży aluminium, miał wygłosić pierwsze przemówienie do najważniejszych inwestorów właśnie objętej przez siebie w zarządzanie korporacji Alcoa, inwestorzy ci oczekiwali zapewne, że opowie im jak zamierza poprawić niepokojąco pogarszające się wyniki ekonomiczne i podnieść zyski z kapitałów jakie zainwestowali w akcje firmy. Jak poprawi rentowność i zmniejszy koszty. Które fabryki tego giganta zrestrukturyzuje, które sprzeda i jakie, nowe, zamierza pozyskać. A przy okazji opowie kilka dowcipów o sobie, co należy do rytuału tego typu przemówień w Stanach Zjednoczonych. Tak się jednak nie stało.

Nowe obowiązki pracodawców w związku z wydłużeniem urlopów macierzyńskich od 17 czerwca 2013 r.

17 czerwca 2013 r. weszły w życie zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego, a także wprowadzona została nowa instytucja – urlop rodzicielski, do skorzystania z której będą miały prawo zarówno matki, jak i ojcowie. Nowelizacja ta wprowadziła też wiele nowych obowiązków dla pracodawców.

Kontrola chorego pracownika przez pracodawcę

Pracodawca może kontrolować chorego pracownika. Jest to możliwe w przypadku, gdy pracodawca ma podejrzenia, że zwolnienie lekarskie służy pracownikowi do uzyskania dodatkowych dni wolnych od pracy.

Dlaczego zdawałoby się dobry pomysł upadł i co z tym ma wspólnego cykl Deminga?

Nie tak dawno, od przewodniczącego rady nadzorczej w pewnej spółce usłyszałem, że według jego doświadczenia, przysłowiowe osiem biznesowych pomysłów na dziesięć, jakie ma menager, nie udaje się zakończyć sukcesem. To nie jest odosobniona opinia i pewnie wielu praktyków będzie skłonnych się z nią zgodzić. Mnie również zastanawia dlaczego jest tak wiele pomysłów, które nie spełniają pokładanych w nich nadziei i czy musi ich być aż tyle?

Wynagradzanie pracowników w firmie - niektóre patologie

W poprzednim artykule starałem się zwrócić uwagę na duże znaczenie prawidłowego określenia poziomu i struktury wynagrodzenia oraz jego indywidualnego zróżnicowania, na motywację pracowników firmy do pracy, w tym lojalności wobec pracodawcy. Tutaj kilka słów o patologiach. Jeśli pracodawca się ich nie ustrzeże, na nic wszystkie wcześniejsze starania o stworzenie oczekiwanego systemu płac i motywacyjną funkcję wynagrodzenia.

Delikatny spadek bezrobocia w marcu 2013

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie w marcu br. wyniosło 14,3 proc., wobec 14,4 proc. w lutym.

Klimatyzacja w firmie - obowiązki pracodawcy

Klimatyzacja znajduje się obecnie w prawie każdej firmie. Należy pamiętać, że pracodawca ma obowiązek dbać o jej stan techniczny. Warto zrobić to teraz zanim zanieczyszczona klimatyzacja wpłynie na zdrowie pracowników.

Wynagradzanie pracowników w firmie - poziom i struktura płacy, indywidualne zróżnicowanie wynagrodzeń.

Wynagrodzenie jest tym, co w pieniądzu otrzymuje pracownik za swoja pracę. Po wypłaceniu wynagrodzenia, pracodawca może uważać, że rozliczył się z pracownikiem i nie ma wobec niego bieżących zobowiązań. Oprócz wynagrodzenia, pracownika i pracodawcę łączą jeszcze inne wzajemne ustalenia np. co do długości wiążącej ich umowy, warunków jej wypowiedzenia, czasu pracy itd.

Doba pracownicza utrudnia organizację czasu pracy

Definicja doby pracowniczej w negatywny sposób wpływa na organizację czasu pracy. Efektem tego jest podnoszenie kosztów pracy oraz niechęć do ustalania ruchomego czasu pracy.

Obniżenie stawek za nadgodziny - recepta na bezrobocie?

Obniżenie stawek za nadgodziny, które są w naszym kraju zbyt wysokie w porównaniu z innymi państwami, powinno zmniejszyć koszty pracy i zwiększyć liczbę nowo tworzonych miejsc pracy - uważa PKPP Lewiatan.

Praca dla studentów w branży motoryzacyjnej

Według danych GUS absolwenci długo szukają pracy, szczególnie wtedy, gdy nie mogą pochwalić się żadnym wcześniej nabytym doświadczeniem. Istotne jest więc rozwijanie swoich zainteresowań, umiejętności i rozpoczynanie kariery zawodowej już w czasie studiów.

Jak odpowiedzieć na pytanie o idealnego szefa?

”Jakie cechy powinien wg Pana/Pani posiadać idealny szef?” – na podstawie lektury dzisiejszego artykułu dowiecie się, jak poprawnie odpowiedzieć na jedno z chyba najbardziej podchwytliwych pytań rekrutacyjnych, jakie możecie usłyszeć podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Wpływ elastycznego czasu pracy na zwolnienia pracowników

Rząd przyjął projekt ustawy zmieniającej Kodeks pracy poprzez wprowadzenie elastycznego czasu pracy. Jak wprowadzenie elastycznego czasu pracy wpłynie na skalę zwolnień?

Wiek kandydata a powodzenie w procesie rekrutacji

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, jaki wpływ na wynik rekrutacji może mieć Twój wiek? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jak dostać pracę w motoryzacji?

Szukając odpowiedniej dla siebie pracy, chcemy by dawała nam ona satysfakcję, możliwość rozwoju kompetencji oraz odpowiednie zarobki. Jeśli jesteśmy fanami motoryzacji, chętnie szukamy pracy właśnie w tej branży. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

REKLAMA