REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
 ubezpieczenie kredytu, utrata pracy/Fot. Fotolia
ubezpieczenie kredytu, utrata pracy/Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W sytuacji, gdy kredytobiorca traci pracę ratę kredytową w określonym czasie opłaca za niego ubezpieczyciel. Koszt takiego ubezpieczenia jest znacznie wyższy niż inne ze względu na fakt, iż jest ono sprzedawane w pakiecie razem z ubezpieczeniem na życie oraz od niemożności wykonywania pracy w wyniku choroby.

Ubezpieczenie od utraty pracy może wydawać się atrakcyjne dla osób, które zamierzają ubiegać się o kredyt mieszkaniowy. Zazwyczaj ten rodzaj ubezpieczenia ma charakter dobrowolny, jednakże czasem zdarzają się przypadki, kiedy kredytodawca obligatoryjnie wymaga wykupienie takiego ubezpieczenia przez kredytobiorcę. Często wymóg taki stawia kredytodawca przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. Ubezpieczenie od utraty pracy stanowi zabezpieczenie dla banku w przypadku niewypłacalności kredytobiorcy. Jednakże niektóre banki obejmując klienta tego typu ubezpieczeniem nie gwarantują mu ochrony.

REKLAMA

Czym jest ubezpieczenie od utraty pracy?

Ubezpieczenie od utraty pracy stanowi polisa, którą oferują firmy ubezpieczeniowe bądź same banki dla osób posiadających zobowiązania kredytowe. Taka forma zabezpieczenia gwarantuje płynność w spłacaniu zadłużeń wobec banków w sytuacji, gdy kredytobiorcom grozi utrata źródła dochodów i płynności finansowej z tytułu utraconej pracy. Ubezpieczenie od utraty pracy powoduje, iż w sytuacji braku odpowiednich środków finansowych ubezpieczyciel spłaca raty kredytowe przez określony czas. Taka forma wydaje się być atrakcyjna, jednakże banki stawiają przez klientami wiele wymogów, w tym zastrzegają przykładowo, że osoba ubezpieczona nie podlega ochronie w sytuacji, gdy została zwolniona indywidualnie, a nie w ramach zwolnień grupowych. Nie może również zostać objęta ochroną osoba, która sama zrezygnowała z pracy, pracuje na własny rachunek lub jest zatrudniona na etacie mniej niż pół roku.

Zobacz też: Ubezpieczenie utraty zysku

Jakie warunki należy spełnić?

Co do zasady ubezpieczenia od utraty pracy są dobrowolne, jednakże bank może domagać się wykupu ubezpieczenia w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny. Ponadto taka forma ochrony jest kosztowna, bowiem należy wykupić pakiet ubezpieczenia wraz z ubezpieczeniem na życie i ubezpieczeniem od niemożności wykonywania pracy w wyniku choroby. Aby ubezpieczyciel spłacał ratę kredytu należy spełnić kilka warunków:

  • zwolnienie z pracy powinno nastąpić w wymaganym okresie (zazwyczaj od 30 do 90 dni) od chwili objęcia kredytobiorcy ochroną z tytułu tego ubezpieczenia,
  • najczęściej stroną, która rozwiązuje stosunek pracy powinien być pracodawca,
  • osoba prowadząca własną działalność powinna spełniać dodatkowe warunki, np. zarejestrowania się jako bezrobotny,
  • ubezpieczony powinien mieć odpowiedni staż pracy u danego pracodawcy.

Dodatkowo ubezpieczyciel może zastrzec liczbę rat, które może spłacić w wyniku utraty pracy i zazwyczaj ten okres wynosi 12 miesięcznych płatności z tym, że w polisie może zostać podane maksimum płaconych świadczeń w okresie ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Czy ubezpieczenie kredytu się opłaca?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA