reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Motywowanie > Systemy motywacyjne dla pracowników

Systemy motywacyjne dla pracowników

Systemy motywacyjne dla pracowników są rozwiązaniem, po które coraz częściej sięgają pracodawcy. Maja one na celu swego rodzaju wynagrodzenie pracowników i poprawę ich samopoczucia, co oczywiście niesie dla pracodawcy korzyści w postaci zwiększenia zaangażowania zespołu w wykonywaną pracę.

W firmach stosowane są różnego rodzaju systemy motywacyjne, począwszy od różnicowania systemu wynagrodzeń, przez premie i bonusy, po  przyznawanie nowych technologicznie środków do pracy. Pracodawcy coraz częściej zaczynają zdawać sobie sprawę, jak duże znaczenie maja systemy motywacyjne w postaci pozapłacowych świadczeń pracowniczych. Na rynku obecnie powstaje coraz więcej firm świadczących tego typu usługi w zakresie sportu i rekreacji, kultury i rozrywki, a nawet gastronomi.

Zobacz także: System oceniania

Motywowanie pracowników poprzez przyznawanie im pewnych bonusów, zmniejsza szanse rotacji pracowniczej, co wpływa na stabilność firmy. Kreuje również wizerunek pracodawcy, jako tego przyjaznego dla pracowników, co daje większe możliwości podczas prowadzenia ewentualnych rekrutacji. Niekiedy stworzenie rzeczywiście dopasowanego do potrzeb pracowników systemu motywacyjnego wymaga zatrudnienia specjalisty. Otóż wymaga to dokładnego rozeznania w środowisku pracy oraz uwzględnienia specyfiki firmy.

Przy tworzeniu systemu motywacyjnego, należy mieć na uwadze warunki wykonywanej przez pracowników pracy, tak żeby nie oferować im czegoś, z czego choćby ze względu na czas pracy lub miejsce pracy, nie będą mogli korzystać. System motywacyjny musi zatem rzeczywiście przynosić pracownikom korzyści. Przykładami pozapłacowych systemów pracowniczych są: pakiety ubezpieczeń medycznych, karnety do kin oraz klubów fitness, doskonalenie języków obcych, wyjazdy integracyjne, zniżki na produkty firmy, bony świąteczne, czy obiady firmowe.

Polecamy serwis: Motywowanie

Można również uzależnić przystąpienie pracowników do systemów motywacyjnych od stażu ich pracy. Jeśli świadczenia pracownicze będą atrakcyjne, wpłynie to dodatkowo na zmniejszenie rotacji  pracowników. Pracodawca dodatkowo może wybrać system motywacyjny, który wpłynie na rozwój pracownika. Może być to wspomniany już kurs językowy. Przy wyborze takiego świadczenia korzyść będzie obustronna. Firma zdobywa wówczas pracownika rozwijającego się. Warto jednak miejscami zmotywować zespół poprzez jego integracje i poprawę samopoczucia. Tutaj bardziej przydatne mogą być systemy motywacyjne, takie jak karnety do kin czy teatrów, które bezpośrednio mogą wydawać się korzystne tylko dla pracownika, jednak w dalszej perspektywie, wpłyną pozytywnie również na sytuacje pracodawcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Systemy motywacyjne dla pracowników
Systemy motywacyjne dla pracowników

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama