REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Systemy motywacyjne dla pracowników

Agnieszka Fryc
Systemy motywacyjne dla pracowników
Systemy motywacyjne dla pracowników
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Systemy motywacyjne dla pracowników są rozwiązaniem, po które coraz częściej sięgają pracodawcy. Maja one na celu swego rodzaju wynagrodzenie pracowników i poprawę ich samopoczucia, co oczywiście niesie dla pracodawcy korzyści w postaci zwiększenia zaangażowania zespołu w wykonywaną pracę.

W firmach stosowane są różnego rodzaju systemy motywacyjne, począwszy od różnicowania systemu wynagrodzeń, przez premie i bonusy, po  przyznawanie nowych technologicznie środków do pracy. Pracodawcy coraz częściej zaczynają zdawać sobie sprawę, jak duże znaczenie maja systemy motywacyjne w postaci pozapłacowych świadczeń pracowniczych. Na rynku obecnie powstaje coraz więcej firm świadczących tego typu usługi w zakresie sportu i rekreacji, kultury i rozrywki, a nawet gastronomi.

REKLAMA

Zobacz także: System oceniania

REKLAMA

Motywowanie pracowników poprzez przyznawanie im pewnych bonusów, zmniejsza szanse rotacji pracowniczej, co wpływa na stabilność firmy. Kreuje również wizerunek pracodawcy, jako tego przyjaznego dla pracowników, co daje większe możliwości podczas prowadzenia ewentualnych rekrutacji. Niekiedy stworzenie rzeczywiście dopasowanego do potrzeb pracowników systemu motywacyjnego wymaga zatrudnienia specjalisty. Otóż wymaga to dokładnego rozeznania w środowisku pracy oraz uwzględnienia specyfiki firmy.

Przy tworzeniu systemu motywacyjnego, należy mieć na uwadze warunki wykonywanej przez pracowników pracy, tak żeby nie oferować im czegoś, z czego choćby ze względu na czas pracy lub miejsce pracy, nie będą mogli korzystać. System motywacyjny musi zatem rzeczywiście przynosić pracownikom korzyści. Przykładami pozapłacowych systemów pracowniczych są: pakiety ubezpieczeń medycznych, karnety do kin oraz klubów fitness, doskonalenie języków obcych, wyjazdy integracyjne, zniżki na produkty firmy, bony świąteczne, czy obiady firmowe.

Polecamy serwis: Motywowanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można również uzależnić przystąpienie pracowników do systemów motywacyjnych od stażu ich pracy. Jeśli świadczenia pracownicze będą atrakcyjne, wpłynie to dodatkowo na zmniejszenie rotacji  pracowników. Pracodawca dodatkowo może wybrać system motywacyjny, który wpłynie na rozwój pracownika. Może być to wspomniany już kurs językowy. Przy wyborze takiego świadczenia korzyść będzie obustronna. Firma zdobywa wówczas pracownika rozwijającego się. Warto jednak miejscami zmotywować zespół poprzez jego integracje i poprawę samopoczucia. Tutaj bardziej przydatne mogą być systemy motywacyjne, takie jak karnety do kin czy teatrów, które bezpośrednio mogą wydawać się korzystne tylko dla pracownika, jednak w dalszej perspektywie, wpłyną pozytywnie również na sytuacje pracodawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA