reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie stresem > Praca w stresowych warunkach może poprawiać efektywność

Praca w stresowych warunkach może poprawiać efektywność

Jak pokazują liczne badania, odpowiedni poziom stresu w pracy jest właściwie niezbędny. Bez niego stojące przed nami zadania szybko okazują się być nużące. Zbyt duże obciążenie wywołuje jednak skutek odwrotny do zamierzonego – zamiast poprawy efektywności dotknąć nas może uniemożliwiający jakiekolwiek działanie paraliż psychiczny. Co zatem zrobić, by stworzyć warunki sprzyjające zwiększonej wydajności?

Tempo życia w dzisiejszych czasach sprawia, że trudno obecnie znaleźć osobę, która nie byłaby w mniejszym bądź większym stopniu zestresowana. I teoretycznie nie ma w tym nic złego – stres jest przecież naturalnym odruchem, który pobudza do działania, wyostrza zmysły i pozwala skupić się na konkretnym wyzwaniu.

Odpowiednia ilość stresu w pracy jest wręcz wskazana. Jego brak wiąże się przecież najczęściej z nudą i obniżonym zainteresowaniem wykonywanymi zadaniami. Ważne jednak jest, by obciążenie to nie było zbyt duże.

Nigdy bowiem nie powinno dopuszczać się do sytuacji, w której ta odbiegająca od normy reakcja naszego organizmu wydłuża się ponad miarę, stając się z czasem czymś powszednim. U pracowników żyjących w ciągłym stresie szybko zauważyć można znaczący spadek efektywności.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Nie ma niestety uniwersalnej miary mówiącej, jaka ilość stresu wpływa pozytywnie na naszą wydajność. Wartość ta jest bowiem sprawą indywidualną i zależy od wielu różnych czynników: charakteru, wykształcenia, doświadczenia czy rodzaju pełnionych obowiązków.

Ogólnie przyjmuje się jednak, że poziom ten przy wykonywaniu prostszych zadań jest dużo wyższy, niż w przypadku obowiązków trudniejszych. Co istotne, obciążenie to zawsze powinno być odpowiednio rozłożone w czasie, nie da się bowiem na co dzień efektywnie pracować pozostając pod nieustanną presją.

Sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy

Nigdy nie lekceważ nadmiernego stresu

Funkcjonowanie na zbyt wysokim poziomie stresu w pierwszej kolejności objawiać się może czasowym spowolnieniem wykonywania wszystkich działań lub całkowitą niemożnością podjęcia jakiejkolwiek decyzji.

W ślad za tego typu reakcją obronną organizmu szybko pójść mogą dolegliwości fizyczne. Wśród nich najczęściej występują bóle mięśni karku, barków i kręgosłupa, bolesne skurcze jelit, owrzodzenie układu pokarmowego czy obniżenie odporności i różnego rodzaju choroby infekcyjne.

Kolejnym problemem, do jakiego może doprowadzić nadmierne obciążenie jest wystąpienie stresu chronicznego. Stale utrzymujący się wysoki poziom pobudzenia sprawia, że napięte mięśnie uniemożliwiają prawidłowe działanie organów wewnętrznych, podnosi się ciśnienie krwi i zmienia się jej skład oraz pojawiają się nieprawidłowości w układzie hormonalnym.

Symptomy te stanowią w zasadzie ostatni moment na wprowadzenie odpowiednich zmian. Dalsze funkcjonowanie w tego typu niekorzystnych warunkach doprowadzić bowiem może do depresji, zawału serca czy choroby wieńcowej.

Przyczyny stresu w pracy

Różne przyczyny, podobny skutek

Stresogenne warunki pracy kojarzone są przede wszystkim z wyższymi szczeblami kariery. I rzeczywiście menadżerowie, kierownicy czy dyrektorzy często poddawani są dużym obciążeniom związanym z odpowiedzialnością za stan finansowy firmy czy z rozbieżnościami pomiędzy wymaganiami, a realnymi możliwościami. W tym przypadku mamy do czynienia ze stresem związanym z jakością pracy.

Wyniszczające napięcie psychiczne odczuwać mogą jednak w zasadzie wszyscy zatrudnieni. Osoby wykonujące mniej istotne zadania zmagać się muszą zwykle ze stresem ilościowym. Wśród jego przyczyn znajdują się znaczny wysiłek fizyczny, praca w pośpiechu i pod presją czasu lub nagłe „zrywy” i pojawianie się dodatkowych obowiązków.

Często występującym  stresorem jest także obawa o utratę pracy. Niepewność co do własnej przyszłości w firmie w wielu przypadkach zamiast działać mobilizująco obniża koncentrację i wydajność, co tylko dodatkowo pogłębia poziom odczuwanego stresu.

Jak rozwiązywać problemy? - poradnik

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Praca w stresowych warunkach
Praca w stresowych warunkach

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama