REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w stresowych warunkach może poprawiać efektywność

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Grzegorz Frątczak
Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.
Praca w stresowych warunkach
Praca w stresowych warunkach

REKLAMA

REKLAMA

Jak pokazują liczne badania, odpowiedni poziom stresu w pracy jest właściwie niezbędny. Bez niego stojące przed nami zadania szybko okazują się być nużące. Zbyt duże obciążenie wywołuje jednak skutek odwrotny do zamierzonego – zamiast poprawy efektywności dotknąć nas może uniemożliwiający jakiekolwiek działanie paraliż psychiczny. Co zatem zrobić, by stworzyć warunki sprzyjające zwiększonej wydajności?

Tempo życia w dzisiejszych czasach sprawia, że trudno obecnie znaleźć osobę, która nie byłaby w mniejszym bądź większym stopniu zestresowana. I teoretycznie nie ma w tym nic złego – stres jest przecież naturalnym odruchem, który pobudza do działania, wyostrza zmysły i pozwala skupić się na konkretnym wyzwaniu.

REKLAMA

Odpowiednia ilość stresu w pracy jest wręcz wskazana. Jego brak wiąże się przecież najczęściej z nudą i obniżonym zainteresowaniem wykonywanymi zadaniami. Ważne jednak jest, by obciążenie to nie było zbyt duże.

Nigdy bowiem nie powinno dopuszczać się do sytuacji, w której ta odbiegająca od normy reakcja naszego organizmu wydłuża się ponad miarę, stając się z czasem czymś powszednim. U pracowników żyjących w ciągłym stresie szybko zauważyć można znaczący spadek efektywności.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Nie ma niestety uniwersalnej miary mówiącej, jaka ilość stresu wpływa pozytywnie na naszą wydajność. Wartość ta jest bowiem sprawą indywidualną i zależy od wielu różnych czynników: charakteru, wykształcenia, doświadczenia czy rodzaju pełnionych obowiązków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ogólnie przyjmuje się jednak, że poziom ten przy wykonywaniu prostszych zadań jest dużo wyższy, niż w przypadku obowiązków trudniejszych. Co istotne, obciążenie to zawsze powinno być odpowiednio rozłożone w czasie, nie da się bowiem na co dzień efektywnie pracować pozostając pod nieustanną presją.

Sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy

Nigdy nie lekceważ nadmiernego stresu

Funkcjonowanie na zbyt wysokim poziomie stresu w pierwszej kolejności objawiać się może czasowym spowolnieniem wykonywania wszystkich działań lub całkowitą niemożnością podjęcia jakiejkolwiek decyzji.

W ślad za tego typu reakcją obronną organizmu szybko pójść mogą dolegliwości fizyczne. Wśród nich najczęściej występują bóle mięśni karku, barków i kręgosłupa, bolesne skurcze jelit, owrzodzenie układu pokarmowego czy obniżenie odporności i różnego rodzaju choroby infekcyjne.

REKLAMA

Kolejnym problemem, do jakiego może doprowadzić nadmierne obciążenie jest wystąpienie stresu chronicznego. Stale utrzymujący się wysoki poziom pobudzenia sprawia, że napięte mięśnie uniemożliwiają prawidłowe działanie organów wewnętrznych, podnosi się ciśnienie krwi i zmienia się jej skład oraz pojawiają się nieprawidłowości w układzie hormonalnym.

Symptomy te stanowią w zasadzie ostatni moment na wprowadzenie odpowiednich zmian. Dalsze funkcjonowanie w tego typu niekorzystnych warunkach doprowadzić bowiem może do depresji, zawału serca czy choroby wieńcowej.

Przyczyny stresu w pracy

Różne przyczyny, podobny skutek

Stresogenne warunki pracy kojarzone są przede wszystkim z wyższymi szczeblami kariery. I rzeczywiście menadżerowie, kierownicy czy dyrektorzy często poddawani są dużym obciążeniom związanym z odpowiedzialnością za stan finansowy firmy czy z rozbieżnościami pomiędzy wymaganiami, a realnymi możliwościami. W tym przypadku mamy do czynienia ze stresem związanym z jakością pracy.

Wyniszczające napięcie psychiczne odczuwać mogą jednak w zasadzie wszyscy zatrudnieni. Osoby wykonujące mniej istotne zadania zmagać się muszą zwykle ze stresem ilościowym. Wśród jego przyczyn znajdują się znaczny wysiłek fizyczny, praca w pośpiechu i pod presją czasu lub nagłe „zrywy” i pojawianie się dodatkowych obowiązków.

Często występującym  stresorem jest także obawa o utratę pracy. Niepewność co do własnej przyszłości w firmie w wielu przypadkach zamiast działać mobilizująco obniża koncentrację i wydajność, co tylko dodatkowo pogłębia poziom odczuwanego stresu.

Jak rozwiązywać problemy? - poradnik


Zarządzaj sobą i zarządzaj stresem

W walce z nadmiernym obciążeniem wbrew pozorom nigdy nie stoimy na straconej pozycji. Jak się okazuje, przyswojenie kilku prostych zasad wystarczy, by zmniejszyć stres do poziomu gwarantującego poprawę efektywności.

By to osiągnąć, w pierwszej kolejności należy zdiagnozować ewentualne problemy. Wiedza na temat tego, co tak naprawdę nas stresuje – brak odpowiedniej komunikacji, ilość obowiązków przekraczająca nasze możliwości fizyczne czy nieświadomość swojej roli w zespole – znacznie ułatwi wychodzenie z trudnej sytuacji.

Kolejny krok związany jest z projektowaniem swojego czasu. Warto spojrzeć na siebie nieco z dystansu i określić, w jakim kierunku powinniśmy się rozwijać oraz co i w jakim czasie w danej firmie chcielibyśmy osiągnąć.

Jak zwalczyć presję i stres? - krok po kroku

Podobnie jak przypadku planów długofalowych powinniśmy postępować z organizacją pracy na co dzień. Rozsądne gospodarowanie czasem powinno bowiem uwzględniać zarówno nasze stałe obowiązki, zadania pojawiających się nagle, jak i niezbędne przerwy.

O regenerację warto zadbać jednak dużo wcześniej. Poziom odczuwanego w ciągu dnia stresu skutecznie obniża odpowiedni odpoczynek obejmujący m. in. ustabilizowane godziny snu. Nie mniej ważne są czynności, które pozwalają nam oderwać się myślami od pracy. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że najbardziej efektywnymi pracownikami są osoby posiadające różnorodne pasje, uprawiające sporty czy zaangażowane w życie swoich społeczności.

Po co biznesowi psychologia?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

REKLAMA