REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

E-firma, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy warto ubezpieczać się w towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych (TUW)?

Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych to specyficzna forma instytucji ubezpieczeniowej. Dlatego zanim podejmie się decyzję o zawarciu umowy, warto zaznajomić się z samą ideą takiej instytucji.

Przyrost PKB wyniesie 3,8 proc.

W 2010 r. obserwowaliśmy powolny wzrost gospodarki. Po trzech kwartałach PKB było o 3,6 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Do końca br. prawdopodobnie zwiększy się jeszcze o 0,2 proc.

Jak stworzyć przewagę konkurencyjną w trzech prostych krokach?

Mimo że o przewadze konkurencyjnej wielu ekspertów napisało tomy, to praktyka osiągnięcia tej przewagi wciąż sprawia trudności. Poniższy model czterech kroków powinien uporządkować działania firm w tym zakresie.

Jakie są prognozy dla rynku zamówień publicznych?

Biuletyn Zamówień Publicznych co miesiąc publikuje kilkanaście tysięcy ogłoszeń. Sezon zimowy, jak co roku, przynosi ze sobą okresowy spadek. Jak wyglądał rok 2010 i co czeka firmy w kolejnym, 2011?

REKLAMA

Jak wybrać formę opodatkowania w 2011 r.?

20 stycznia 2011 r. jest specyficzną datą dla przedsiębiorców. To termin graniczny, do którego muszą oni wybrać sposób rozliczania z fiskusem na najbliższy rok i złożyć w tej sprawie pisemne oświadczenie do urzędu skarbowego zgodnego z miejscem zamieszkania podatnika.

Jakie są rodzaje inwentaryzacji?

Możemy wyróżnić trzy rodzaje inwentaryzacji, a mianowicie spis z natury, potwierdzenie prawidłowości sald, oraz porównanie stanów księgowych z odpowiednimi dokumentami. Na czym polegają poszczególne z nich?

Jak przeprowadzić remanent?

Druga połowa grudnia to okres pogoni za prezentami, porządków i kolejek w sklepach. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą dodatkowym obciążeniem są obowiązki, związane z końcem roku kalendarzowego. Jednym z takich obowiązków jest remanent, nazywany w przepisach ustawy o rachunkowości inwentaryzacją.

Czy venture capital jest szansą dla przedsiębiorców?

Wielu polskich przedsiębiorców i menadżerów poszukuje kapitału dla swoich firm. Niewielu z nich jednak wie, że fundusze private equity/venture capital dysponują kapitałem, który chcą zainwestować w polskie firmy i tylko czekają na dobre projekty inwestycyjne. Co to jest i jak to działa venture capital - dowiesz się z poniższego artykułu.

REKLAMA

Jak wybrać kamerę do firmy – pamięć flash czy dysk twardy?

Wiemy już, że kamera cyfrowa to przydatne urządzenie w firmie. Oczywiście nie w każdej firmie, jeśli prowadzimy sklep mięsny, kamera jest nam raczej zbędna, jednak, jeśli mamy agencję reklamową, kamera z pewnością się przyda. Jeśli już zdecydowaliśmy się na kupno kamery, warto zdecydować, jaki sposób zapisu danych będzie dla nas lepszy. Od jakiegoś już czasu producenci zasypują nas różnymi sposobami przechowywania wideo, włączając w to kasety DV (Digital Video), MiniDVD i dyski twarde wmontowane w sprzęt rejestrujący. Ostatnio pojawił się nowy sposób zapisywania materiału. Jest to pamięć flash. Co więc wybrać i dlaczego?

Jak wybrać kamerę cyfrową do firmy?

Po co kamera cyfrowa w firmie? Wbrew pozorom takie urządzenie przydaje się w wielu sytuacjach. Filmowanie firmowych przyjęć, różnych wydarzeń, konferencji, spotkań etc. Poza tym, niektóre firmy ze względu na specyficzną działalność są zmuszone do kupna tego typu urządzenia. Nie jest to łatwe, gdyż na rynku znajdziemy całe mnóstwo najróżniejszych urządzeń, które oferują setki funkcji, opcji etc. Ponadto obecnie produkowane kamery wideo HD są niewielkie, przyjazne w transporcie, a przede wszystkim pozwalają na kręcenie pięknych, żywych filmów wideo w rozdzielczości HD. Poznajmy najważniejsze opcje, które pozwolą nam dobrać odpowiednie urządzenie do potrzeb.

Alternatywne oprogramowanie dla firm – co wybrać?

Komercyjne pakiety oprogramowania do firmy potrafią kosztować krocie. Wykup licencji na kilka komputerów mnoży wydatki, co sprawia, że wiele firm popełnia kardynalny błąd i sięga po pirackie oprogramowanie. Niewiele osób jednak wie, ze istnieje mnóstwo odpowiedników, co najważniejsze, darmowych odpowiedników drogich pakietów biurowych. Poznajmy, więc kilka przykładów programów zastępczych, które z pewnością będą w stanie zastąpić drogie pakiety.

Czy przedsiębiorca musi przyjąć zwrot towaru sprzedanego w internecie?

Nabycie towaru w internecie związane jest z zawarciem umowy sprzedaży. Kupującemu przysługują w związku z tym specyficzne uprawnienia, m.in. do zwrotu towaru bez podania przyczyny. Czy przedsiębiorca musi przyjmować go z powrotem?

Linux, Chrome, Zimbra czy KWord – alternatywne oprogramowanie dla firm

Wiemy już, jak drogie mogą być pakiety komercyjnych programów dla firm. Na szczęście istnieje wiele alternatywnych rozwiązań, które pozwalają oszczędzić mnóstwo pieniędzy. Poznajmy część z proponowanych programów, które z powodzeniem możemy wprowadzić do naszej firmy.

Jak mała firma może walczyć z opóźnieniami płatniczymi?

Opóźnienia w płatnościach to jeden z największych problemów trapiących polskie firmy. Trudności związane z terminową realizacją umów i egzekwowaniem zobowiązań należą do podstawowych przeszkód w rozwijaniu działalności gospodarczej i sprawnym funkcjonowaniu na rynku. Jak z nimi walczyć?

Jak zaoszczędzić na oprogramowaniu firmowym?

Prowadzenie własnej firmy to spory wydatek, a profesjonalne oprogramowanie firmowe może kosztować majątek. Niestety, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że drogie programy i licencje można z powodzeniem zastąpić ich o wiele tańszymi, lub nawet darmowymi odpowiednikami. Oczywiście nie mówimy to o wersjach podejrzanych i pirackich, tylko o niekomercyjnych odpowiednikach. W następnych częściach poradnika przybliżymy pokrótce kilka alternatyw, dla wielu płatnych programów.

Jak dokonać konwersji dokumentu na plik PDF?

Korzystanie z plików PDF to przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo. Kolejnymi zaletami plików PDF jest możliwość otworzenia ich na niemal każdym komputerze, a dzięki niewielkiej wadze plików, można je wysyłać pocztą elektroniczna nawet w dużych ilościach. Poznajmy sposób na tworzenie plików PDF na podstawie istniejącego dokumentu.

Kiedy przedsiębiorca ma obowiązek odzysku i recyklingu opakowań?

Obowiązki odnoszące się do gospodarki opakowaniami, produktami w tych opakowaniach oraz odpadami opakowaniowymi określone zostały w ustawie z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (Dz.U. 2001 nr 63 poz. 639 z poźn. zm.)

Jak nie utracić płynności finansowej?

Płynność finansowa ma kluczowe znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dlatego sprawdzenie naszych potencjalnych partnerów biznesowych leży w naszym interesie. Aby to zrobić, najłatwiej skorzystać z wywiadowi finansowych.

Jak wysoka może być pomoc de minimis?

Pomoc de minimis jest szczególnym rodzajem pomocy udzielanym przedsiębiorcom przez państwo. Jej specyfika polega na tym, że nie podlega kontroli ze strony Komisji Europejskiej, gdyż jest wsparciem o niewielkich rozmiarach, a to nie narusza konkurencji na rynku. Jaka jest wysokość pomocy de minimis?

Jak mały przedsiębiorca może chronić środowisko?

Okazuje się, że nie trzeba zarządzać wielkim konsorcjum, by chronić naszą przyrodę. Tak naprawdę za pomocą kilku prostych i nie wymagających wielkich kwot metod możemy stać się w pełni proekologicznymi przedsiębiorcami. Wystarczy jedynie odrobina zaangażowania i chęci do nabrania nowych nawyków.

Straciłeś dane z komputera? Jak je odzyskać?

Awaria dysku, błąd oprogramowania, wirus? Stało się – Twoja firma straciła ważne dane, bez których jej funkcjonowanie może zostać przynajmniej na jakiś czas poważnie zachwiane. W zależności od tego, jak przygotowałeś się na taką ewentualność, masz do wyboru kilka scenariuszy.

Kiedy leasing będzie dostawą towarów?

Dzisiejszy przedsiębiorca, korzystający z leasingu, musi liczyć się z koniecznością płacenia podatku VAT. Wynika to m.in. z faktu, że niektóre czynności wykonywane w ramach umowy leasingu są traktowane przez ustawodawcę jako dostawa towarów.

Drukowanie książek z serwisu Google Books – jak to zrobić?

Jeśli skorzystaliśmy z porady odnośnie wyszukiwania i zapisywania książek z serwisu Google Books, z pewnością chcemy ściągniętą książkę lub przynajmniej jej fragment wydrukować, aby ją przeczytać w spokoju bez blasku monitora prosto w oczy. Dowiedzmy się, jak to zrobić sprawnie i wydajnie.

Jak dokonać wydruku książki z serwisu Google Books – przygotowanie do drukowania

Od jakiegoś czasu działa serwis Google Books. Usługa dopiero się rozwija, ale już teraz pozwala użytkownikowi na przeglądanie pokaźnego zbioru książek w formie elektronicznej. Jednak jak doskonale wiemy, czytanie książek na komputerze nie należy do przyjemności, męczy również oczy. Czytanie książek „smakuje” najlepiej w fotelu lub łóżku. Na szczęście jednak istnieje możliwość wydrukowania jednego z dostępnych tytułów. Jak to zrobić?

Jak wysłać faks z komputera?

Korzystanie z faksu wyszło już dawno z mody, zastąpione przez pocztę elektroniczną. Mimo wszystko czasami zdarza się, że w przypadku oficjalnej wymiany danych trzeba wysłać dokumenty, faktury VAT, umowy staromodnym faksem. Jeśli jednak nie mamy faksu, możemy go wysłać za pomocą naszego komputera. Jak to zrobić?

Jak sporządzić remanent?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów obowiązani są do sporządzenia remanentu (spisu z natury) wraz z nadejściem ostatnich dni roku podatkowego. Po sporządzeniu spisu podatnicy powinni dokonać wycenę remanentu w terminie 14 dni.

Co to jest e-pełnomocnictwo i dlaczego jest takie ważne dla przedsiębiorców?

Przeglądając witrynę internetową Ministerstwa Gospodarki, możemy się dowiedzieć, że misją Ministerstwa jest „stworzenie najlepszych w Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej”. Znając polskie realia, można i należy przypuszczać, że jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie, nim ten szczytny cel zostanie zrealizowany, niemniej jednak warto odnotować kroki, które mają nas do tego celu przybliżyć. Jednym z nich jest wprowadzenie elektronicznego rejestru przedsiębiorstw.

Jak zmienić dysk twardy w laptopie?

Jeszcze jakiś czas temu dysk twardy o pojemności 160 GB był luksusem, niemal przesadą. Obecnie nikogo nie dziwią dyski twarde o pojemności 1 TB. Dziś pojemność 160 GB jest bardzo szybko wykorzystywana. Wszystkiemu winne są pliki multimedialne oraz filmy w wysokich rozdzielczościach, które zajmują coraz większą powierzchnię na talerzach dysków twardych. Oprócz tego ciągle powiększana biblioteka muzyczna oraz galeria zdjęć i z pojemności 160 GB nagle robi się 16 GB. Dlatego też, jeśli wolne miejsce na naszym dysku twardym zaczyna się kurczyć w zastraszającym tempie, warto pomyśleć o jego wymianie, lub kupnie zewnętrznego dysku twardego. Podpowiadamy, jak zmienić dysk twardy w laptopie.

MyPhone 1080 Duro – telefon dla nowoczesnych seniorów

Dla niektórych telefon komórkowy nie musi posiadać setki funkcji, aparatu fotograficznego o matrycy aparatu kompaktowego, wielkiego wyświetlacza dotykowego etc. Długi czas czuwania, proste menu na kolorowym wyświetlaczu, metalowa obudowa, głośne dzwonki – dla wielu ludzi takie z pozoru banalne dane są wystarczające do tego, aby kupić właśnie ten model. Urządzenie myPhone 1080 DURO posiada właśnie taką charakterystykę i z pewnością przypadnie do gustu starszym użytkownikom.

Meizu M9 – podobizna iPhone’a z Androidem

Chińska firma Meizu jest znana z tworzenia kopii urządzeń wyprodukowanych przez Apple. Połowa tej popularności czerpana jest z licznych oskarżeń o plagiaty i podróbki, mimo to firma nie przejmuje się zarzutami i zamierza wypuścić na rynek kolejnego smartphona, ale tym razem o plagiacie nie ma mowy. Czym więc zaskoczy nas Meizu M9?

Jak zima wpływa na usługi assistance?

Jak co roku, grudzień wita kierowców firmowych opadami śniegu i zmianą warunków drogowych na utrudnione. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, oznaczało to  wzrost zapotrzebowania na usługi assistance. W pierwszym tygodniu grudnia br. roku według danych Inter Partner Assistance wyniósł on aż 84 procent. W drugim tygodniu utrzymywał się na poziomie 40 proc. względem listopada.

Macierze dyskowe – jakie mają znaczenie w firmowym serwerze?

Serwer w firmie to bardzo ważne urządzenie, dzięki któremu bezpieczeństwo plików jest na wysokim poziomie. Jak wiadomo, jedną z najbardziej wrażliwych i jednocześnie najważniejszych części serwera są dyski twarde. Już od jakiegoś czasu standardem stało się wykorzystywanie w serwerach macierzy RAID, które poprawiają bezpieczeństwo i zwiększają odporność na awarię. Dowiedzmy się więcej na ten temat.

Jak założyć w Warszawie firmę przez interne?t - krok po kroku

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy daje jej mieszkańcom możliwość założenia własnej działalności gospodarczej bez opuszczania domu. Urzędnicy wychodzą naprzeciw potencjalnym pracodawcom i ułatwiają im załatwianie formalności.

Dyski, zasilacze i procesory – wybieramy serwer do firmy

Własny serwer firmowy to ogromna wygoda i bezpieczeństwo przechowywania danych. Wiele osób przed wyborem takiego urządzenia waha się i obawia wysokich kosztów utrzymania. Prawdą jest jednak fakt, że serwer przeznaczony dla małej firmy w zasadzie niewiele różni się od zwykłego komputera. Serwer to również urządzenie z procesorem, pamięcią, procesorem i zasilaczem. Różnica tkwi jednak w szczegółach i specyficznych zadaniach, jakie wykonuje serwer.

Windows Live OneCare – sprawniej i bez wirusów

Jak już zdążyliśmy dowiedzieć się z poprzednich opisów usług Microsoftu, oferuje on bardzo szeroki wachlarz usług i narzędzi, które z pewnością mogą przypaść do gustu wielu użytkownikom. Kolejnym narzędziem jest usługa OneCare, która dba o nasz komputer. Jak ona działa?

Wygodne zaznaczanie plików i folderów w Windows 7 – jak włączyć?

Zaznaczanie, kopiowanie i przenoszenie plików to prawdopodobnie najczęściej wykonywana czynność w komputerze, zarówno w domu, jak i w pracy w biurze. Niekiedy, przy zaznaczaniu większej ilości plików z wciśniętym klawiszem Ctrl wystarczy chwila nieuwagi, aby zaczynać od początku. Na szczęście w Windows 7 znajdziemy bardzo wygodną alternatywę. Jak ją włączyć?

Hotmail i Windows Live Favorites – poczta i ulubione strony internetowe w jednym miejscu.

Poczta elektroniczna i przeglądanie stron internetowych – to podstawowe czynności, które wykonujemy praktycznie codziennie. Im wygodniej możemy to robić, tym większą przyjemność nam to sprawia. Poznajmy więc Hotmail oraz Windows Live Favorites, które z pewnością ułatwią nam codzienną pracę przy komputerze.

Gigabyte GSmart G1317 Rola – nieco egzotyczny telefon z Dual SIM

Nie da się ukryć, że telefony obsługujące dwie karty SIM są świetnym wyborem dla ludzi, którzy musza korzystać z dwóch numerów jednocześnie, a nie chcą nosić dwóch telefonów przy sobie. Doskonale zdają sobie z tego sprawę producenci i coraz częściej wprowadzają na rynek modele telefonów z Dual SIM. Poznajmy kolejny dwukartowiec na rynku, tym razem spod znaku Gigabyte.

O czy należy pamiętać rejestrując domenę?

Konieczność wyboru domeny staje przed każdym przedsiębiorcą, pragnącym wykorzystać potencjał Internetu do promocji swojej oferty. Często przedsiębiorcy zapominają o sprawdzeniu, jakim przepisom podlega adres WWW a wybór nieodpowiedniego – może przynieść firmie nieprzyjemne konsekwencje. Zanim przedsiębiorstwo rozpocznie poszukiwania wymarzonej nazwy dla serwisu WWW prezentującego ofertę, konieczne jest zapoznanie się z zapisami prawa polskiego dotyczącymi domeny.

Co z VAT-em przy leasingu?

Jak rozliczany jest VAT przy leasingu samochodów osobowych oraz ciężarowych "z kratką"? Ekspert wyjaśnia jakie zasady rządzą rozliczaniem VAT-u przy autach osobowych i "z kratką".

Jak wyliczyć wskaźnik Okresu Bezpieczeństwa Gotówkowego

Na ogół wszyscy doskonale wiedzą jak ważny dla funkcjonowania przedsiębiorstwa jest dodatni wynik finansowy (zysk). Nikt też nie zaprzeczy, że dobrze jest mieć środki na regulowanie bieżących zobowiązań firmy. Warto posłuchać zwolenników tezy, że można śmiało postawić znak równości pomiędzy zyskiem i płynnością finansową, jeśli rozpatrywać ważność tych miar funkcjonowania przedsiębiorstwa z uwagi na jego istnienie. Mogę zaryzykować jeszcze bardziej śmiałą tezę, że rację mają ci, którzy płynności finansowej dają pierwszeństwo nad zyskiem. Dlaczego?

Nowy procesor, karta graficzna i ram – co można wymienić w notebooku?

Notebooki, podobnie jak inne urządzenia elektroniczne z biegiem czasu przestają być konkurencją dla nowych rozwiązań pojawiających się na rynku. Na szczęście istnieje możliwość lekkiej modyfikacji laptopa, aby jego wydajność skoczyła do góry niewielkim kosztem. Jak to zrobić i co można wymienić?

Notebook – kupować nowy czy wymienić podzespoły?

Coraz częściej decydujemy się na kupno notebooka. Przemawia za nim mobilność, możliwość pracy bez kabli oraz ostatnio spora wydajność. Tego typu urządzenia pojawiają się nie tylko w domach, ale przede wszystkim w biznesie wypierając komputery stacjonarne. Niestety technika idzie do przodu, i nawet roczny notebook nie jest już tak wydajny w porównaniu do nowych modeli w sklepach. Co zrobić w takiej chwili? Kupować nowy czy modernizować stary?

Firmowy serwer kopii zapasowych – jaką obudowę wybrać?

Pisaliśmy już o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo firmowych danych. Można je poprawić stosując macierze RAID i kilka dysków twardych. Zmniejsza ono ryzyko awarii sprzętu i utraty danych. Można również zainwestować w osobne urządzenie, czyli w serwer kopii zapasowych.

Kolokacja i własna serwerownia – co wybrać?

Wybór serwera firmowego nie jest łatwy. Sama decyzja o tym, że chcemy zastosować takie rozwiązanie w swojej firmie nie przychodzi łatwo. Jednak korzyści płynące z takiego rozwiązanie są nieocenione. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć pomieszczenie z firmowymi serwerami.

BlackBerry Torch 9800 – nowa „pochodnia” już w Polsce

Firma Research In Motion wprowadziła na nasz rynek nowe urządzenie - smartfon BlackBerry Torch 9800. Zdaniem producenta jest to idealny telefon dla osób, którzy chcą być w stałym kontakcie ze znajomymi i partnerami biznesowymi. BlackBerry Torch 9800 jest pierwszym tego typu smartfonem dającym swojemu użytkownikowi możliwość wyboru pomiędzy pojemnościowym ekranem dotykowym a klawiaturą BlackBerry. Poznajmy bliżej najnowsze urządzenie od firmy RIM.

Jak wybrać system finansowo-księgowy?

Wybór systemu finansowo-księgowego jest istotny, ponieważ dotyczy bardzo ważnej sfery prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli w księgach coś się nie zgadza może się to wiązać ze sporymi kosztami inwestycyjnymi (pieniądze, czas przeznaczony na opanowanie poruszania się po systemie).

Co zrobić, gdy firma popadnie w długi?

Rosnące zobowiązania i malejące przychody to problem, który dotyka wiele firm. Okres kryzysu na stałe odcisnął piętno na budżetach małych i średnich przedsiębiorstw. Jak sobie poradzić z długami, aby wyprowadzić biznes na prostą drogę?

Czy można uzyskać kredyt od fiskusa?

Przedsiębiorcy mogą uzyskać tzw. kredyt podatkowy. Skorzystanie z niego uzależnione jest od umiejętnego wyboru metody wpłacania zaliczek na podatek dochodowy i płatności podatku VAT.

Czy można amortyzować mieszkanie?

Ustalenie wartości początkowej mieszkania, a także wprowadzenie go do środków trwałych otwiera drogę do jego amortyzowania. Podatnicy mogą wybrać jedynie metodę liniową. Stosować mogą zaś stawkę z wykazu stawek amortyzacyjnych bądź określoną indywidualnie.

REKLAMA