Straciłeś dane z komputera? Jak je odzyskać?
REKLAMA
REKLAMA
Scenariusz 1 – Przecież w mojej firmie to się nie zdarzy…
REKLAMA
Wiele firm, których nigdy wcześniej nie dotknął problem utraty ważnych biznesowych danych, jest przekonanych, że sytuacja ta ich nie spotka. Przyczyną takiego stanu rzeczy, może być po pierwsze nieznajomość zagrożeń i ich powszechności, po drugie zaś niewystarczająca wiedza dotycząca sposobów zabezpieczania się na wypadek awarii, przypadkowego skasowania bądź też innego czynnika, który może spowodować dotkliwe dla firmy straty.
REKLAMA
Teoretycznie utracone dane można odzyskać, ale nie jest to możliwe w każdym przypadku. Często udaje się przywrócić jedynie ich część, a wiele trwale uszkodzonych plików przepada na zawsze. Kosztowny proces odzyskiwania danych to zatem metoda doraźna i nie zawsze w pełni skuteczna. Taka krótkowzroczność może Cię wiele kosztować. Czy pomyślałeś, co się stanie, jeśli wśród utraconych dokumentów znajdzie się właśnie ten najważniejszy, od którego zależy podpisanie umowy z ważnym klientem?
Wykres 1, Najczęstsze przyczyny utraty danych z komputera, Źródło: www.bezpieczniejwsieci.pl
Scenariusz 2 – Przecież robiliśmy kopie zapasowe! (Pół roku temu…)
REKLAMA
Backup danych często traktowany jest przez firmy jako uciążliwy obowiązek. Zabiera czas i energię pracowników, którzy zamiast skupić się na wykonywaniu „ważniejszych” zadań, muszą pamiętać o systematycznym tworzeniu kopii zapasowych. Tradycyjne archiwizowanie danych wykorzystujące m.in. nośniki zewnętrzne takie jak płyty CD lub DVD, czy przenośne dyski, nawet jeśli jest regularne, z wielu innych powodów nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa.
Postaw się w sytuacji, w której w Twojej firmie miała miejsce awaria zasilania, na tyle silna i długotrwała, iż w jej wyniku zostały uszkodzone niektóre dane. Zlecasz firmowemu informatykowi ich odzyskanie, ale… Może się okazać, że część utraconych plików została źle zapisana na nośnikach, w związku z czym, nie da się ich odzyskać. Przeszukanie setek płyt i dotarcie do właściwych plików, zajmie mnóstwo czasu. Finalnie może się okazać, że wersja tego ważnego dokumentu, którego szukałeś, to wersja sprzed kilku miesięcy…
Przeczytaj także: Serwer dla firmy a parametry bezpieczeństwa
Od kilku miesięcy Twoja firma korzysta z nowej usługi – programu do robienia backupu online. Zainstalowana na każdym stanowisku komputerowym aplikacja stale monitoruje ważne dane i na bieżąco tworzy ich kopie zapasowe. Usługa działa w pełni automatycznie i nie angażuje czasu, ani uwagi Twoich pracowników, oszczędzając ich czas oraz eliminując błędy ludzkie takie jak przypadkowe skasowanie pliku czy „brak czasu” na wykonanie kopii zapasowej ważnego dokumentu.
Polecamy serwis Telefony firmowe
Gdy jesteś na spotkaniu służbowym i dzwoni do Ciebie pracownik działu IT, przekazując złe wieści o awarii systemu, która prawdopodobnie wykasowała połowę Waszych danych, jesteś spokojny. Wiesz, że wszystkie pliki, zarówno te ważniejsze, jak i mniej ważne, da się bez problemu odzyskać. A co najistotniejsze, ponieważ program stale zapisuje kolejne wersje plików, masz dostęp do materiałów sprzed dwóch miesięcy, miesiąca, a nawet kilku godzin.
Zastanów się, który z tych scenariuszy Ciebie mógłby spotkać. Przeanalizuj, jak wiele możesz zyskać lub stracić, dokonując odpowiedniego wyboru, jeszcze zanim zdarzy Ci się jakaś nieprzewidziana sytuacja.
Autor: Emil Kasjaniuk, AutoBackup Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.