REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmienić dysk twardy w laptopie?

Kamil Rogala
Jeszcze jakiś czas temu dysk twardy o pojemności 160 GB był luksusem.
Jeszcze jakiś czas temu dysk twardy o pojemności 160 GB był luksusem.
Czy.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze jakiś czas temu dysk twardy o pojemności 160 GB był luksusem, niemal przesadą. Obecnie nikogo nie dziwią dyski twarde o pojemności 1 TB. Dziś pojemność 160 GB jest bardzo szybko wykorzystywana. Wszystkiemu winne są pliki multimedialne oraz filmy w wysokich rozdzielczościach, które zajmują coraz większą powierzchnię na talerzach dysków twardych. Oprócz tego ciągle powiększana biblioteka muzyczna oraz galeria zdjęć i z pojemności 160 GB nagle robi się 16 GB. Dlatego też, jeśli wolne miejsce na naszym dysku twardym zaczyna się kurczyć w zastraszającym tempie, warto pomyśleć o jego wymianie, lub kupnie zewnętrznego dysku twardego. Podpowiadamy, jak zmienić dysk twardy w laptopie.

REKLAMA

W pierwszej kolejności musimy sprawdzić, jaki dysk znajduje się w naszym notebooku. W tym celu możemy posłużyć się jednym z programów diagnostycznych dostępnych w sieci, na przykład Everest Ultimate. Aby sprawdzić model dysku, po zainstalowaniu i uruchomieniu programu, z drzewa opcji rozwijamy Magazyn, a następnie klikamy na Magazyn Windows. Na liście urządzeń odnajdujemy i zaznaczamy dysk twardy. W wyświetlonym na dole ekranu oknie znajdziemy dokładne informacje o naszym dysku. Najbardziej interesuje nas wielkość fizyczna oraz standard. Nowy dysk twardy powinien mieć te same parametry, ale oczywiście większą, interesującą nas pojemność. Gdyż już mamy potrzebne dane i zakupiliśmy dysk, przechodzimy do jego montażu.

REKLAMA

W pierwszym kroku naturalnie wyłączamy urządzenie i wyjmujemy baterię. Następnie odwracamy komputer spodem do góry i lokalizujemy wszystkie śrubki utrzymujące obudowę. W większości przypadków dysk umieszczony jest pod klapką w samym rogu notebooka, a w niektórych przypadkach odpowiednia klapka zaznaczona jest piktogramem przypominającym dysk. Pamiętajmy jednak, że próba wymiany dysku w komputerze ma gwarancji w większości przypadków wiąże się z jej utratą.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć firmowe dokumenty Office?

Po odkręceniu klapki naszym oczom ukaże się dysk twardy. Pociągamy za pasek, który się na nim znajduje i przesuwamy dysk tak, aby wyciągnąć wtyk z gniazda. Następnie wyjmujemy dysk z notebooka. W większości przypadków dysk twardy znajduje się w metalowej ramce, która zapobiega przypadkowemu wypadnięciu dysku ze slotu. Jeśli nasz dysk znajduje się w takiej ramce, należy go z niej wykręcić.

REKLAMA

Montaż nowego dysku przebiega w odwrotnej kolejności. Najpierw przykręcamy dysk do metalowej ramki (jeśli nasz notebook jest w takową wyposażoną), umieszczamy go w zatoce na dysk, a następnie, delikatnie popychając ramkę, umieszczamy złącze dysku w gnieździe laptopa i przykręcamy klapkę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli jesteśmy pewni, że wszystko jest odpowiednio przykręcone, wkładamy baterię do urządzenia i włączamy komputer. Pamiętajmy, że nowy dysk to pusty dysk, co wiąże się z koniecznością instalacji świeżej kopii systemu lub przywrócenia go z utworzonej wcześniej kopii zapasowej. Jeśli jednak nie chcemy decydować się na wymianę dysku, a pojemność dotychczasowego nośnika jest zbyt mała, możemy zaopatrzyć się w dysk przenośny USB. Tego typu urządzenie nie jest duże, można je schować do torby a pojemność takiego dysku może wynosić nawet 500 GB. 

Zobacz również: Jak działa systemowy Kosz i jak go skonfigurować?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA