| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Linux, Chrome, Zimbra czy KWord – alternatywne oprogramowanie dla firm

Linux, Chrome, Zimbra czy KWord – alternatywne oprogramowanie dla firm

Wiemy już, jak drogie mogą być pakiety komercyjnych programów dla firm. Na szczęście istnieje wiele alternatywnych rozwiązań, które pozwalają oszczędzić mnóstwo pieniędzy. Poznajmy część z proponowanych programów, które z powodzeniem możemy wprowadzić do naszej firmy.

Zacznijmy od najważniejszego, czyli od systemu operacyjnego. Oczywistą alternatywą dla drogiego Windowsa jest na przykład Ubuntu lub inna dystrybucja systemu Linux. Wiele osób oburzy się, mówiąc, że Windows jest jedyną słuszną alternatywą. Owszem, Windows jest najpopularniejszy, ale Linux jest praktycznie darmowy. Obecnie jest coraz więcej argumentów przemawiających za tym, aby wybrać system Linux zamiast Windows, a wśród nich są między innymi koszty oraz bezpieczeństwo.

Obecnie systemy Linux są świetną alternatywą dla biznesu, a wiele dystrybucji (wersji systemu) oznacza, że każda firma znajdzie coś odpowiadającego ich specyficznym wymaganiom. Jeśli nadal jesteśmy sceptyczni, wybierzmy jedną z dystrybucji i po prostu spróbujmy ją na swoim komputerze. Nie musimy niczego modyfikować, a dzięki temu możemy zaoszczędzić minimum koszt ulepszenia systemu do nowszej wersji.

Zobacz również: Jak dokonać konwersji dokumentu na plik PDF?

Kolejną zmianą, jakiej możemy dokonać to zmiana przeglądarki internetowej z tradycyjnego Internet Explorera, na Chrome, Firefox lub Operę. Obecnie rynek przeglądarek internetowych staje się coraz bardziej konkurencyjny, a obfitość opcji pozwala nam niemal dowolnie wybierać i przebierać w licznych opcjach. Przeglądarka Internet Explorer firmy Microsoft może wydawać się darmowa, ale jest taka tylko i wyłącznie z powodu dołączenia jej do systemu Windows. Jeśli więc zdecydujemy się na inny system operacyjny, korzystanie z Internet Explorera może okazać się utrudnione lub niemożliwe.

Kolejne zmiany możemy dokonać na płaszczyźnie programów do obsługi poczty elektronicznej. Zamiast Microsoft Outlook możemy korzystać z programów Zimbra, SeaMonkey czy Thunderbird. Powszechnie używany do obsługi poczty elektronicznej e-mail program Microsoft Outlook, bardzo często jest źródłem sporych problemów z bezpieczeństwem. Na szczęście można znaleźć kilka innych pakietów, które są świetnymi alternatywami dla Outlook’a. W następnej części poradnika dowiemy się, jakie programy mogą zastąpić pakiet biurowy od Microsoftu.

Zobacz również: Notebook – kupować nowy czy wymienić podzespoły?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »