Kolokacja i własna serwerownia – co wybrać?
REKLAMA
REKLAMA
Jeśli decydujemy się trzymać serwer w osobnym pomieszczeniu, powinno ono być odpowiednio zabezpieczone. Jak już wspominaliśmy w poprzednich częściach, w przypadku awarii zasilania niezbędny będzie zasilacz UPS, a w przypadku przedłużających się awarii - agregat prądotwórczy. Oprócz tego należy zadbać o zapewnienie systemu gaśniczego i wentylacji. Wskazana jest również instalacja alarmu i monitoringu. Oczywiście takie zabezpieczenia możemy wprowadzić w firmie, która swoją pracę opiera na serwerach i komputerach. Jeśli prowadzimy niewielkie przedsiębiorstwo, wystarczy doby UPS i obudowa na serwer. Powyższe wyposażenie może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, a przecież do ceny dochodzą comiesięczne opłaty.
REKLAMA
Zobacz również: Jak działa systemowy Kosz i jak go skonfigurować?
REKLAMA
Ze względu na ogromne koszta, wiele firm korzysta z usługi kolokacji. Polega ona na umieszczeniu serwera w profesjonalnej serwerowni firmy hostingowej, która dba o bezpieczeństwo sprzętu. Niestety istnieje pewne ryzyko, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Otóż w razie awarii łącza w siedzibie firmy całkowicie traci się kontakt z firmowymi serwerami. Warto więc zainwestować w poprowadzenie do firmy dwóch niezależnych łączy internetowych od różnych operatorów. Zapewni to komfort bezpieczeństwa w przypadku awarii jednego z nich.
Ciężko wybrać odpowiedni serwer do firmy. Wybór konkretnego modelu zależy w głównej mierze od tego, jaką będzie pełnił funkcję w przyszłości. Inne urządzenia sprawdzą się przy obsłudze bazy danych, a inne do wykonywania kopii zapasowych. We wszystkich przypadkach trzeba jednak pamiętać o najważniejszym. Serwer musi niezawodnie chronić firmowe dane przez 24 godziny na dobę. To właśnie za tę niezawodność płaci się kilka razy więcej niż za zwykłego peceta. Dlatego też wybierając konkretne urządzenie, nie oszczędzajmy kilkudziesięciu złotych na zasilaczu czy systemach zabezpieczających, gdyż w przyszłości utracone dane mogą być warte kilkakrotnie więcej.
Zobacz również: Hosting stron WWW – jakie technologie są przydatne?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.